Mi smo ovim istraživanjem dokazali da postoje bolje alternative, jer adekvatnom preradom taj otpad postaje proizvod koji ima tržišnu vrijednost, na kojem mogu zaraditi i oni koji ga proizvode i poljoprivrednici koji će ga koristiti, kazao je ravnatelj porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam Dean Ban
Komunalni mulj iz pročistača otpadnih voda može se preraditi u kvalitetno poljoprivredno gnojivo, ali postojeći zakoni ograničavaju njegovo korištenje, a komina maslina također može postati visokokvalitetni kompost ili biougljen, čime se može riješiti problem rastućih količina otpadnih tvari iz sve veće maslinarske proizvodnje u Istri. No, postojeći zakoni uopće ne reguliraju njezino korištenje. Uz korist u poljoprivredi, obje metode mogu pridonijeti i značajnom smanjenju emisije stakleničkih plinova kroz smanjenje uporabe mineralnih gnojiva.
To su, u najkraćim crtama, zaključci dvogodišnjeg međunarodnog znanstvenog projekta Reedgreenplant koji je u sklopu Vladinog programa za poticanje istraživačkih i razvojnih aktivnosti u području klimatskih promjena, zajedno s partnerima iz Slovenije, Italije i Hrvatske, provodio porečki Institut za poljoprivredu i turizam.
Puno ime ovog projekta je "Redgreenplant - smanjenje emisije stakleničkih plinova upotrebom gradskog i poljoprivrednog otpada u proizvodnji bilja", a porečki Institut za poljoprivredu i turizam u njemu je surađivao s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Institutom "Ruđer Bošković", Veleučilištem u Kninu, Prirodoslovno-matematičkim fakultetom Sveučilišta u Splitu, Institutom "Jožef Štefan" iz Ljubljane, Sveučilištem u Udinama te Centrom za istraživanje materijala istarske županije Metris.
Dvije metode
Voditelj projekta, ravnatelj porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam Dean Ban, istaknuo je da je cilj projekta bio utvrditi mogućnost korištenja specifičnih vrsta otpada, preciznije komunalnog mulja iz pročistača otpadnih voda i kanalizacijskih filtera, te komine masline koja nastaje kao otpad kod proizvodnje maslinovog ulja, kao gnojivo ili poboljšivač tla u poljoprivrednoj proizvodnji. Da bi se te dvije tvari preradile u upotrebljiva gnojiva, korištene su dvije metode: kompostiranje i piroliza.