OBLJETNICA

PRIJE 30 GODINA - 16. PROSINCA 1991. JNA JE KONAČNO NAPUSTILA PULU. Najavljena je izložba fotografija iz tih dana i film "Štafeta smrti"

Veliki napor u očuvanje mira uložili su Krizni stožer na čelu s Igorom Štokovićem i tadašnjim gradonačelnikom Lucianom Delbiancom. Oni su odigrali vrlo važnu ulogu da ne bi došlo do raketiranja Pule i Istre

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Luciano Delbianco uvelike je zaslužan što Pula nije stradala

Luciano Delbianco uvelike je zaslužan što Pula nije stradala


Povodom tridesete obljetnice odlaska Jugoslavenske Narodne Armije iz Pule, Istarska udruga dragovoljaca Domovinskog rata Hrvatske održala je  tiskovnu konferenciju u prostoru Doma hrvatskih branitelja. Tom prilikom najavljena je izložba ratnih fotografija koja će se postaviti u predvorju Doma hrvatskih branitelja u četvrtak, 16. prosinca u 11 sati, nakon čega slijedi Svečana akademija u 11,30, a u podne će biti prikazan igrano-dokumentarni film pod nazivom 'Štafeta smrti'.

Predsjednik IUDDRH Vladimir Gašparini podsjetio je na trenutak u kojemu je posljednji vojnik JNA napustio Pulu. "Istarska udruga dragovoljaca Domovinskog rata Hrvatske je inicijator okupljanja branitelja na dan 16. prosinca kao dan kada je 1991. JNA napustila teritorij Istarske županije u 00:58 sati, a to ističem jer je trideset godina od tog događaja i trideset godina od žrtve Vukovara. Tom prigodom organiziramo izložbu i projekciju filma. Ovim putem pozivamo sve udruge proizašle iz Domovinskog rata, a nalaze se na području Istre, sve branitelje, bez obzira jesu li ili nisu u udrugama, kao i sve građane Pule da dođu vidjeti izložbu i pogledati film, da se dođu uvjeriti u zbivanja koja su se događala '91. pa nadalje u ratu u Hrvatskoj. Očekujemo visoke goste iz Zagreba, nama bliskih suboraca iz županija Ličko-senjske, Primorsko-goranske i Sisačko-moslavačke. Nadam se da će se branitelji odazvati u što većem broju, da se uveliča taj dan odlaska JNA ili, kako je neki nazivaju, agresorske vojske, što je ona i postala", istaknuo je Gašparini. Podsjetio je i na sukobe koji su izazivani u Istri i na brojne nepoželjne događaje. "Krizni štab Grada Pule i Županije, uz pomoć specijalne jedinice policije održavao je kakav-takav mir, da ne bi došlo do eskalacije. Veliki napor u očuvanje mira uložili su Krizni stožer na čelu sa Štokovićem i tadašnji gradonačelnik Luciano Delbianco, koji je odigrao vrlo važnu ulogu da ne bi došlo do raketiranja Pule i Istre. Pregovori su trajali dugo, ali ključna su bila zadnja dva mjeseca pred odlazak JNA. Dat ćemo posebnu važnost isticanju uloge gradonačelnika Delbianca u tim vremenima", napomenuo je Gašparini.  

   Autor izložbe ratnih fotografija i koautor filma 'Štafeta smrti', ratni zapovjednik obrane Bogdanovaca i junak Domovinskog rata Damir Radnić, kako ga je najavio tajnik IUDDRH Elvis Mileta, prisjetio se svog ratnog puta, posebice dana u kojima su i nastale fotografije.

"Izložba ratnih fotografija 'VUKOWAR 1991', čiji smo autori Viktorin Jurić - Paša iz Pazina i ja, nastale su u periodu od 26. rujna do 18. studenoga 1991., odnosno do okupacije Vukovara i Bogdanovaca. To su jedine ratne fotografije iz vremena okruženja Vukovara i Bogdanovaca. Fotografija ima oko 300, ali ih uvijek prilagodimo prostoru u kojem izlažemo. Ovo je službeno deveta izložba, a fotografije su već viđene na pet kontinenata, nalaze se u svim muzejima Domovinskog rata u Hrvatskoj te Memorijalnim centrima u Zagrebu i Vukovaru. Filmove fotografija poklonili smo Hrvatskom povijesnom muzeju u trajno vlasništvo, jer smatramo da je to povijesna uspomena svih građana Hrvatske. U ratu se ukrala poneka minuta i napravila poneka fotografija. Mnogi su negative izgubili, mnogi iz straha bacali, ali mi smo ih sačuvali i iznijeli u proboj. Najveća vrijednost tih fotografija je što služe kao uspomene članovima obitelji i suborcima na ljude koji su na njima prikazani, od kojih 90 posto njih više nisu živi", istaknuo je Radnić.  

   Redateljica filma 'Štafeta smrti' je Nada Prkačin, koja se samoinicijativno prihvatila tog zadatka, nakon što je Radnić mnogim hrvatskim redateljima nudio priču. Projekcija u Domu hrvatskih branitelja u Puli bit će 103. po redu. "S filmom smo prošli preko 60 tisuća kilometara po Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Njemačkoj, vidjelo ga je do sada preko 40 tisuća ljudi. Prva projekcija je bila 5. svibnja 2018. u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Ima igranih, a ima i dokumentarnih scena", zaključio je Radnić.Ilustracija

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter