Mnogo se pisalo o rebrašima pod nazivom Mnemiopsis Leidyi, organizmima starim 500 milijuna godina koji su se na sjevernom Jadranu pojavili prije dvije godine "zahvaljujući" balastnim vodama.
Budući da kad jednom dođu teško da će otići, posebice ako nađu dovoljno hrane, istražuje ih i prati tim iz Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju, jer se radi o invazivnoj vrsti koja je potencijalno velik problem za sitnu plavu ribu i njeno mriještenje. Ti se organizmi hrane zooplanktonom, hranom za inćune i srdele, a razmnožavaju se velikom brzinom. Iako njihov broj značajno poraste ljeti, ove su se godine na zapadnoj obali Istre pojavili tek početkom kolovoza, a nema ih puno jer su ih struje odvele na jug Istre gdje za njih ima manje hrane.
Koliko čudno izgledaju primijetili smo tijekom nedjeljnog uživanja u morskim radostima u vrsarskom akvatoriju, točnije u uvali jednog otočića. Iako ih prvotno nije bilo, tijekom popodneva donijele su ih morske struje. Prvotno nije bilo ugodno kupati se u okruženju ljigavih i prozirnih stvorenja, ali pošto se bezopasni i nije bilo tako strašno. Ne treba se ni bojati da će doći do popularnih plaža i otjerati turiste, jer ih ionako ima sve manje.
Rujansko je kupanje u moru, bez gužvi ni prevelikih vrućina, zaista ugodno. U skrivenim uvalicama daleko od urbanih sredina može se, uvjerili smo se, uživati čak i uz ponešto rebraša. No, društvu su pravile i oćade, iglice i druge ribe koje se nisu libile plivati uz nepozvane goste. Koliko lijepo može biti daleko od gradskih plaža pokazao je još jedan stanovnik našeg mora, naravno potpuno bezopasan, koji se također pridružio ovom druženju morskih organizama i ljudi. Bila je to meduza koju svi vole zvati "jaje na oko", mada će netko reći da sliči hamburgeru. Službeni joj je naziv Cotylorhiza tuberculata, sve se češće pojavljuje uz obalu Istre. To je još jedno zanimljivo biće koje govori o bogatoj raznolikosti života u našem moru. (T. K.)