U povodu obilježavanja 65. obljetnice Doma za odrasle osobe Motovun i pet godina kontinuiranog djelovanja Domskog Banda u pazinskom Spomen domu održan je koncert Domskog Banda koji je od svojih početaka nezaobilazan sudionik i rado viđen gost brojnih događanja
Početak rada daleke 1954.
Dom za odrasle osobe Motovun osnovan je odlukom Narodnog odbora Kotara Pazin, a 24. prosinca 1953. upisan je u sudski registar Trgovačkog suda u Rijeci. Ustanova je s radom započela tijekom 1954. godine, današnji dom pravni je slijednik Doma umirovljenika Motovun, a od 2007. kao Dom za odrasle osobe djeluje u Brkaču. Ustanova djeluje u zgradi od 4.150 metra četvornih i pomoćnoj zgradi za radno-okupacijske aktivnosti i dnevni boravak. U Domu ima 47 soba, a u jednokrevetnim, dvokrevetnim i trokrevetnim sobama smješteno je 89 korisnika.
- Djelatnost Doma je pružanje socijalnih usluga dugotrajnog smještaja, usluga poludnevnog boravka i usluga pomoći u kući, kaže Boris Demark, ravnatelj Doma.
Tijekom protekle četiri godine, uz dugotrajni smještaj u Domu pokrenut je i niz izvaninstitucijskih usluga, poput programa poludnevnog boravka za osobe s mentalnim oštećenjima i programa Pomoći u kući koji je, uz osobe s psihičkim smetnjama, namijenjen i starijim osobama i osobama s invaliditetom. Kolike su potrebe za takvim oblikom usluga govore i podaci o broju pruženih usluga, koje su u stalnom porastu. Tako je program Pomoći u kući sa 893 usluge pružene tijekom 2015. godine narastao na ukupno 2.894 usluge u 2017. godini, što, kaže Demark, čini povećanje od 224 posto u nepune dvije godine.
Uz Općinu Motovun, program se proširio i na područja općina Karojba i Tinjan te Grada Pazina. Tijekom 2017. godine usluga pomoći u kući pružana je 21 korisniku, a u najvećem broju se odnosila na organiziranje prehrane dostavom obroka u kuću korisnika i to radnim danima u tjednu.
Glazbom protiv predrasuda
Poludnevni boravak je socijalna usluga koja se pruža u trajanju do šest sati dnevno, a u tom vremenu korisniku se pružaju usluge prehrane, održavanja osobne higijene, brige o zdravlju, čuvanje, odgoj, njega, radne aktivnosti, psihosocijalna rehabilitaciae, organiziranje slobodnog vremena i po potrebi prijevoza, te druge aktivnosti. Uz dva obroka i stalnu stručnu podršku, ova usluga, uključuje i prijevoz korisnika u dolasku i povratku kući. Osim vlastitog dnevnog rasporeda i programa rada korisnici usluge boravka, prema vlastitoj želji i mogućnostima, koriste i usluge koje se pružaju i organiziraju u sklopu dugotrajnog smještaja kao što su radna terapija, rekreativni i kulturno-zabavni sadržaji i slično.
Band čine 13 korisnika i radnika Doma, a tijekom godine nastupaju u domovima za starije i nemoćne, domovima za odrasle osobe, dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, te u sklopu raznovrsnih programa i manifestacija u gradovima i općinama diljem Istre i Hrvatske. U svom dosadašnjem radu Domski Band se predstavio na festivalima Domosong, Pazin Retro festival, Sedam dana stvaranja, World music festivalu TradInEtno i Mini Folk Marathonu, a redovito se uključuje u humanitarne akcije u lokalnoj sredini. Samo tijekom 2017. godine Band je održao 35 javnih nastupa izvan Doma, tijekom kojih je izvedeno 45 sati programa kojeg je vidjelo više od 3.000 gledatelja.
Program "Domski Band - glazbom protiv predrasuda" sufinanciran je proteklih godina od strane ministarstava socijalne politike i mladih te kulture, Istarske županije, gradova Pazina, Umaga, Buja, Poreča, Pule i Rovinja te općina Brtonigle, Fažane, Funtane, Gračišća, Grožnjana, Marčane, Motovuna, Tinjana, Višnjana, Vižinade, Vrsara te više gospodarskih subjekata i donatora. (M. RIMANIĆ)