Prošlost ustupa mjesto sadašnjosti (Snimio Danilo Memedović)
Nakon što je Monte Giro oglasio prikupljanje pisanih ponuda za davanje na korištenje napuštenih grobnih mjesta na neodređeno vrijeme uz naknadu, obišli smo Gradsko groblje u Puli da bismo okom kamere prenijeli o kakvim se mjestima radi. Kao što smo već i pisali, riječ je o 44 starija grobna mjesta, među kojima je 35 zemljanih grobova, sedam grobnica i dva zemljana groba za urne koji se nude po početnim cijenama od 12.300 do čak 42.625 kuna. Sva su ta grobna mjesta različita po svojoj poziciji, kategoriji zaštite, broju ukopnih mjesta, ali i početnoj cijeni. Ali sva su ona uglavnom locirana u radijusu gornjeg, starijeg dijela groblja te na njima već neko vrijeme stoji obavijest o početnoj cijeni na dražbi, izraženoj u kunama i eurima. Osim toga, na obavijesti je vidljiv i redni broj grobnog mjesta iz oglasa da bi se zainteresiranima olakšalo pisanje ponuda. Podsjećamo, početna cijena grobnih mjesta je deset posto procijenjene vrijednosti, ovisno o spomeničkoj kategoriji, koja se kreće od prve do četvrte te broju ukopnih mjesta.
Spomenička baština morat će se, i u ovom slučaju, ispoštovati u cijelosti, što je svakako vrlo važna stavka pri kupnji i uređenju grobnice. Nakon što ponude pristignu, izabrat će se one s najvišim iznosom. Podsjećamo, pravo podnošenja pisanih ponuda imaju građani s prebivalištem na području Pule.
Nakon što su na posljednjoj dražbi ostale neprodane neke grobnice, pitanje koje postavljaju mnogi građani jest u kolikoj se mjeri uopće može intervenirati u uređenje grobnica starih stotinu godina koje su pod zaštitom, smiju li uopće "skidati" imena pokojnika s ploče.
- Onaj tko kupi grobno mjesto četvrte kategorije, koja u ovom slučaju predstavlja najniže rangiranu spomeničku baštinu, gotovo sve zatečeno moći će ukloniti - dijelovi groba moći će se odložiti u lapidarij, a pristup grobnom mjestu bit će i najjednostavniji, objašnjava Darko Bijelić, direktor Monte Gira.
Onome tko, međutim, kupuje višu kategoriju grobnog mjesta, sužava se i prostor intervencije u postojeće stanje.
Grobnica na prodaju (Snimio Danilo Memedović)
- Originalne ploče i stupići morat će se uklopiti u vlastito grobno mjesto. Zahtjevi za radove šalju se Odjelu za prostorno uređenje i graditeljsko nasljeđe, nakon čega se odgovor dobiva u roku od oko dva tjedna, veli Bijelić.
Svako od grobnih mjesta koje smo obišli upečatljivo je na svoj način i svako je u nekom trenutku u vremenu bilo mjesto "susreta" živih i pokojnih. Dašak starog vremena utisnut je i dokumentiran na ponekim nadgrobnim pločama, izblijedjelim crno-bijelim fotografijama muškaraca i žena, u ovalnim okvirima te prezimenima, od kojih su neka u potpunosti sačuvana. Nekima nedostaje pokoje slovo pa se može samo nagađati koja se to prezimena kriju u nepotpunoj slici.
Ilustracija
Od onih sačuvanih iščitavamo prezimena obitelji Seppich, Stoccovaz, Taucer, dok kamene ploče iz tog vremena pokazuju svu minucioznost izrade nadgrobnih ploča i spomenika u kamenu, kojima su, napominje Bijelić, klesari pristupali krajnje zanatski. Polomljene kamene ploče su najočitiji, surov dokaz prolaznosti. Na posivjelim pločama će se, saznajemo, uz odobrenje moći obavljati restauratorski radovi, premda tada govorimo i o višoj cijeni grobnog mjesta. Prizor žutih šafrana, raštrkanih nasred zemljanog dijela jednog od napuštenih grobova u ponudi dočarao je neki njihov budući izgled. Načeti kamen i živost boja, kao kontrast življenja i umiranja, prošlosti i budućnosti. Pulsko groblje, kao mjesto posljednjeg počivališta, briše stotine godina vremenske razlike. Život u svojim ciklusima ostavlja neka nova mjesta, kako za one žive, tako i za pokojne. Na pulskom groblju to je i više nego očito.
Obilazak ponuđenih grobova danas i sutra
Građani koji su zainteresirani za sudjelovanje u dražbi koja će se obaviti pisanim putem, uz dostavljanje ponuda do 21. listopada, mogu obići ponuđena grobna mjesta danas i sutra od 9 do 11 sati. Detaljnije informacije moguće je dobiti putem telefona 542-877 od 13 do 15 sati.