Prisutni gračaški općinski vijećnici, i pozicijski (IDS) i opozicijski (SDP), preksinoć su na zasjedanju Općinskog vijeća u zgradi Špital u Gračišću svih devet predloženih odluka izglasali jednoglasno. Jedna od dvije odluke koja je izazvala najviše rasprave bila je prodaja zgrade u općinskom vlasništvu (nekadašnji caffe bar Nika) u mjesnoj jezgri preko puta lokalnog marketa u Gračišću, a druga je bila ona o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca.
Od zgrade pola milijuna kuna
Kako se moglo čuti iz rasprave o prodaji zgrade, radi se o katastarskoj čestici 102/4 u naravi dvorište površine 82 četvorna metra te katastarskoj čestici 102/5, u naravi zgrade površine 58 četvornih metara. Početna cijena za kupnju navedene nekretnine utvrđena je procjenom tržišne vrijednosti nekretnina stalnog sudskog vještaka gospodarske struke i procjenitelja poljoprivrednog zemljišta, a iznosi 479 tisuća kuna. Predmetna nekretnina nalazi se u Gračišću na adresi Gračišće 80, a sastoji se od dvorišta i zgrade ukupne površine 140 četvornih metara. Zgrada se sastoji od prizemlja, kata i potkrovlja, a izgrađena je prije više od sto godina. Prodaju su vijećnici odobrili s time da će se eventualni prihod namjenski iskoristiti za izgradnju budućeg dječjeg vrtića.
Iako se natječaj tek treba provesti, u raspravi se moglo doznati da već postoji jedan zainteresirani potencijalni kupac koji bi u tom prostoru uredio ugostiteljski objekt, odnosno pizzeriju što bi zasigurno obogatilo skromnu gračašku ugostiteljsku ponudu, zaključili su vijećnici koji smatraju da bi se budućeg vlasnika trebalo obvezati na ugostiteljsko-turističku djelatnost za koju smatraju da nedostaje mjestu. Iako je u starogradskoj jezgri Gračišća dobar dio (općinskih) zgrada obnovljen, prodaja ove nekretnine otvorila je raspravu o mogućnostima da se vlasnike derutnih ili ruševnih nekretnina, među kojima je i palača Salamon, pravno prisili na obnovu. Bio je to prijedlog predsjednika Općinskog vijeća Marijana Brozana, međutim, općinski načelnik Ivan Mijandrušić ga je razuvjerio u postojanje takvih pravnih mogućnosti, osim u slučajevima sigurnosnog ugrožavanja stanara.
- Kad bi zakon ime u svojin rukama, sve ruševine u Gračišću bin oduze vlasnicima i sve bi bile u funkciji danas, ali nije, kazao je načelnik Mijandrušić i dodao da je općina posljednjih desetljeća obnovila velik broj zgrada u općinskom vlasništvu od kojih dobar dio služi svrsi, ali jedan dio i ne, pa nema potrebe da se klone svrsishodne prodaje.
Za napuštenu životinju 50 kuna
Druga odluka o kojoj se podosta raspravljalo bila je ona o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama kojom se definiraju obaveze vlasnika kućnih ljubimaca, ovlasti komunalnog redara i propisuju kazne, a sve u skladu sa Zakonom o zaštiti životinja. Od triju udruga za zaštitu životinja prilikom prethodno provedenog javnog savjetovanja stigao je prijedlog da se propiše obavezna sterilizacija svih mačaka i psa na području općine, što (zasad) nije zakonska obaveza, pa su stoga to vijećnici i odbili.
Marijana Brozana (IDS) je zanimalo tko je ovlašten usmrtiti divlju životinju u slučaju da se ne može smjestiti u sklonište, na što mu je općinska pročelnica Marina Benković obećala naknadni odgovor. Budući da Općina Gračišće nema vlastito sklonište za napuštene životinje iznajmit će jedan poveći boks u sklopu Veterinarske ambulante u Poreču. Vedrana Putinju (SDP) je zanimalo do kad će se napuštene životinje držati u tom boksu, a pročelnica Benković mu je odgovorila da je to trajno (ili do njihova udomljavanja op.n.).
"S obzirom na kakve uvjete za udomljavanje nameću udruge za zaštitu životinja posljednjih godina nije ni čudno da sve manje ljudi udomljuje pse i mačke", komentirala je Larisa Dremelj Vlašić (SDP). Ivan Vojsković je praktično pitao koliko boravak jedne napuštene životinje u skloništu košta općinu, na što mu je pročelnica Benković odgovorila da naknada iznosi 50 kuna dnevno po životinji uz plaćanje troškova liječenja. Rosana Sergo (IDS) se prilikom vijećničkih pitanja požalila da u selu Brigi neke dane u tjednu ne radi javna rasvjeta, a Srećko Ančić (IDS) da je jama kod Češići ponovo zatrpana građevinskim otpadom te da se u Bazgaljima krupni otpad ne odvozi pravovremeno. Načelnik Mijandrušić mu je odgovorio da se za odvoz krupnog otpada treba nazvati pazinska Usluga ili ga samostalno odvesti u pazinsko reciklažno dvorište u Jelenčićima.
Oslobađanje od komunalnog doprinosa
Donesena je nova odluka o komunalnom doprinosu u kojoj je vijećnici Đeni Aničić (IDS) nejasan bio dio u kojem se općinski načelnik ovlašćuje da dopusti oslobađanje plaćanja komunalnog doprinosa u visini od 50 posto do 0,5 posto iznosa općinskih prihoda bez primitaka (otprilike do 25 tisuća kuna) ili sukladno proračunskim mogućnostima. Vijećnicu Aničić je zanimalo odnosi li se to na fizičke ili pravne osobe, a pročelnica Benković joj je odgovorila da se podrazumijevaju obje.
- Ako ću, moren oslobodit i jedne i druge, ma neću nienega, kao ni do sad, iskomentirao je načelnik Mijandrušić, dodavši da se ova mogućnost dosad koristila isključivo prilikom gradnje općinskih zgrada ili objekata infrastrukture. Istom se odlukom stanovnici koji neprekidno ondje žive više od 18 godina na području općine oslobađaju plaćanja komunalnog doprinosa u visini od 70 posto za izgradnju obiteljske kuće površine do 400 četvornih metara.
Odobreno je i izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji Općine Gračišće za 2017. godinu, donesena odluka o općinskim komunalnim djelatnostima, kao i polugodišnji izvještaj općinskog načelnika za razdoblje od srpnja do prosinca.(Anđelo DAGOSTIN)