ŠTO NAKON LOCKDOWNA?

Koronakriza je smanjila potražnju za studentskim poslovima. Pulski sveučilištarci nadu polažu u LJETNU SEZONU

Unatoč održavanju online nastave, zbog čega su se studenti vratili u svoje gradove, u Servisu ipak očekuju njihov povratak u Pulu početkom turističke sezone radi zapošljavanja

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
(Tom Dubravec/Cropix)

(Tom Dubravec/Cropix)


S prvim ovogodišnjim popuštanjem epidemioloških mjera, pulski studenti očekuju ponovnu priliku za rad koju ostvaruju posredstvom Studentskog servisa. Otvorene su ugostiteljske terase, što je povoljna vijest za mnoge od njih, koji su budžet upotpunjavali u nekom od pulskih lokala. U Student-servisu, međutim, kažu da je još prerano govoriti o broju njihovih članova koji su pohrlili po nove ugovore nakon završetka lockdowna. U ovo doba godine i inače, mimo korone, nema prevelikih zapošljavanja, koja masovno počinju tek nakon Uskrsa.

Dragana Koštomaj, voditeljica Student servisa, kaže da se najveći broj studenata zapošljava u djelatnosti ugostiteljstva i trgovine.

- U vrijeme lockdowna dio studenata povremeni je posao ostvario u zdravstvenim ustanovama, radeći na raznim pomoćnim poslovima. Upošljavani su i u trgovačkim lancima, IT sektoru, telekomunikacijskim tvrtkama, a određen broj njih posao je pronašao u sve popularnijoj dostavi hrane, kaže Koštomaj.

Kada je riječ o nastupajućoj turističkoj sezoni, u Servisu su optimistični, iako je potražnja zasad znatno manja nego ranijih godina.

- Hotelijeri polako počinju s pripremama za sezonu, odnosno potražnjom za radnom snagom. Možemo spomenuti da se i lani, u korona-sezoni, unatoč lošim prognozama, ipak zaposlio značajan broj studenata. Uobičajeno, najveći poslodavci na našem području su hotelijeri, ugostitelji. Iznimno, prošle su godine u tome prednjačile zdravstvene ustanove, objašnjava Koštomaj.

Unatoč održavanju online nastave, zbog čega su se studenti vratili u svoje gradove, u Servisu ipak očekuju njihov povratak u Pulu početkom turističke sezone, u mjesto studiranja, radi zapošljavanja.

Također računamo i na povratak studenata iz Istre koji studiraju u drugim gradovima ili čak u inozemstvu. Spomenimo i to da je u prošloj godini, bez obzira na cjelokupno lošiju situaciju u zapošljavanju, putem Student servisa ipak radilo 2.718 studenata, što je 70 posto u odnosu na rekordnu 2019. godinu, kada ih je bilo zaposleno 3.462. Lani je izdano 12.608 ugovora o obavljanju studentskog posla, a preklani 18.284, nabraja Koštomaj.

S obzirom na lanjske brojke, u Servisu su optimistični i u pogledu predstojeće sezone te očekuju porast potražnje za studentskim radom.

- Treba uzeti u obzir da je ipak tek početak ožujka, a da i inače porast potražnje za studentskim radom starta od Uskrsa. Stoga i mi očekujemo u tjednima pred nama bolju aktivnost kada je riječ o ponudi i potražnji za studentskim radom, kaže naša sugovornica.

Povoljnost za studente jest i činjenica da je, prema odluci Vlade o minimalnoj plaći u Hrvatskoj, od 1. siječnja ove godine studentska satnica povećana na 26,56 kuna.

- Sagledavajući cjelokupnu situaciju, valja istaknuti da je upravo vrijeme lockdowna, a to je od kraja studenog 2020. do kraja veljače ove godine, razdoblje u kojem se i inače zapošljava najmanji broj studenata. Dodatno ove godine, to se najviše osjetilo u izostanku zapošljavanja na sajmovima te adventskim manifestacijama, gdje inače studenti rade. Očekivano, najveće ostvarenje studentskog rada evidentno je ljeti, što zbog povećane potražnje za radom u turističkim djelatnostima, a ponajviše zbog ljetne pauze u studiranju. Iz generacije u generaciju evidentno je da se sve veći broj studenata odlučuje za rad. Oni prije svega ostvaruju svoje prve naknade za rad, no tu su i ništa manje važna prva stečena radna iskustva na sve zahtjevnijem tržištu rada, istaknula je Koštomaj.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama