(N. LAZAREVIĆ/ILUSTRACIJA)
Prema kojem zakonu Grad prisiljava roditelje da moraju izabrati vrtić? Prema kojoj zakonskoj odredbi ima pravo diskriminirati nas roditelje koji živimo ovdje i redovno uplaćujemo porez i prirez istom tom gradu te nama ukinuti pravo na subvenciju, a drugom roditelju dati? Kako te kriterije pojašnjavaju roditeljima čija djeca koriste legalan vid skrbi o djeci pita se Marina Ferri, pokretačica peticije
Peticiju kojom se želi osigurati gradsko subvencioniranje obrta za čuvanje djece, potpisalo je do jučer gotovo tristo roditelja. Od inicijatorice peticije Marine Ferri, koja koristi ovu vrstu usluge, doznajemo da je peticiju pokrenula s obzirom na učestalo odbijanje subvencija za djecu koje pohađaju obrte za čuvanje djece.
Diskriminacija roditelja
- Obrti dadilja su jednako legitimni kao privatni i gradski vrtići. Iako subvencije idu na račun vrtića ili obrta Grad Pula de facto sufinancira zaposlene roditelje i njihovu djecu. Svaki roditelj ima pravo birati oblik skrbi za svoje dijete sukladno svojim i djetetovim potrebama, osobito ako postojeći vrtići ne zadovoljavaju njihove potrebe, pojašnjava svoj stav Ferri dodajući da su razlozi za odabir obrta umjesto vrtića kod njih bili poslovne naravi.
- Mi smo roditelji koji svakako radimo, puno putujemo i zato nam odgovara fleksibilnije radno vrijeme obrta za čuvanje. Nažalost, iako starije dijete pohađa obrt, mlađe smo morali upisati u vrtić jer financijski to ne možemo izdržati, veli nam Ferri navodeći da ne shvaća zašto Grad ne subvencionira i njezine potrebe i potrebe njezine djece.
- Prema kojem zakonu Grad prisiljava roditelje da moraju izabrati vrtić? Prema kojoj zakonskoj odredbi ima pravo diskriminirati nas roditelje koji živimo ovdje i redovno uplaćujemo porez i prirez istom tom gradu te nama ukinuti pravo na subvenciju, a drugom roditelju dati? Kako te kriterije pojašnjavaju roditeljima čija djeca koriste legalan vid skrbi o djeci pita se Ferri. Dodajući da se može govoriti i o diskriminaciji djece od strane Grada, ovisno o tome što su roditelji izabrali kao vid skrbi, pita se radi li se o potpunoj neinformiranosti gradskih služba ili možda o nečijem privatnom stavu.
Tri obrta u gradu
Trenutno u Puli postoje dva obrta za čuvanje djece dok je treći, takozvani šumski vrtić, pred otvaranjem. No, mada potreba za ovim vidom čuvanje djece postoji, i u njima također rade odgojiteljice, obrti za čuvanje djece nemaju kao privatni vrtići subvenciju grada. Stoga je njihova cijena roditeljima često preskupa.
Zakon o dadiljama omogućuje jedinicama lokalne i područne samouprave da sudjeluju u sufinanciranju djelatnosti dadilje, a zašto to Grad ne želi učiniti, vlasnicama triju obrta nije jasno, posebice što u svojim prostorima čuvaju djecu iz Medulina i Ližnjana od kojih primaju subvenciju!
Navode i da njihove usluge najčešće trebaju obitelji čija djeca radi zdravstvenih razloga ne mogu pohađati velike grupe, zatim djeca s problemima u prehrani, ali i svi oni roditelji kojima je bitno fleksibilnije radno vrijeme vrtića te rad u manjim grupama u obiteljskoj atmosferi.
- Nekoliko smo puta u ime Udruge dadilja, ali i pojedinačno, tražile od Grada Pule da se i nas sufinancira te uvrsti u gradski proračun da bi ovakva vrsta usluge bila pristupačnija svim roditeljima. No, za to nema sluha ističe Ana Peruško, vlasnica obrta "Kornjačice", ujedno i predsjednica Udruge dadilja za Istarsku županiju zaključujući da obrti, iako nisu ustanove kao dječji vrtići, imaju istu zadaću - brinuti se o djeci dok im roditelji rade.
Većina lokalnih jedinica u Hrvatskoj, naglašava Peruško, prepoznavši potrebe roditelja, sufinancira ovu djelatnost prema istim kriterijima kao i gradske i privatne vrtiće te time potiču samozapošljavanje na svom području.