U POREČU KONFERENCIJA START IN KAMP

Kako postići bolji odnos s gostima koji ljeti borave u kampovima


U Poreču je održana prezentacija projekta Start IN Kamp koji se odnosi na osposobljavanje za poslove u kampu prilagođenog stvarnim potrebama tržišta rada i potrebama ranjivih skupina. Time 40 nezaposlenih polaznika, pripadnika ciljne skupine mladi do 25 i stariji od 54 godine, usvajaju odgovarajuće kompetencije za rad u sektoru turizma i ugostiteljstva te time povećavaju svoju zapošljivost. Nositelj projekta je Pučko otvoreno učilište Poreč, a partneri projekta su Udruga Top Kamping Kvalitete te Polidor kamp. Projekt će trajati do 10. travnja iduće godine.

Praksa u Polidor kampu u Funtani

Projektom "Start IN Kamp" razvija se i provodi program za polaznike pripadnike ciljane skupine, a obrazovanje je besplatno te su osigurani putni troškovi. Obrazovanje će se provesti u tri obrazovne grupe: početkom 2019, listopad ili krajem 2019. te početkom 2020. zbog sezone. Projekt je vrijedan 1.108.799 kuna, a financira ga Europska Unija iz socijalnog fonda, OP ULJP 2014.-2010. u okviru poziva Ministarstva turizma „Poboljšanje pristupa ranjivih skupina tržištu rada u sektoru turizma i ugostiteljstva.        Naglasak je na usvajanje nekih vještina koje su trenutno najpotrebnije u sektoru turizma i ugostiteljstva. Briga o gostu je glavna odrednica turizma. Kampovi prolaze kroz kvalitativno promjenu, transformiraju se I uvode novi trendovi u kamperizmu stoga je i potreba za kvalitetnom radnom snagom povećana

Značaj kamping sektora Istre vrlo je velik s obzirom da on čini čak 51 posto ukupnog kamping kapaciteta Hrvatske, a od ukupnog broja noćenja u Istri kamping ostvaruje čak 45 posto. Osim teorijskog dijela, praktična nastava sastavni je dio programa obrazovanja, a polaznici će praktičnu nastavu obavljati u Polidor kampu u Funtani. Za osiguravanje kvalitetne i stručne edukacije razvija se i provodi i program usavršavanja predavača i mentora u radu s odraslim osobama uključujući i specifičnosti rada s ranjivim skupinama.

Obrazovanje nezaposlenih osoba

Usporedo s tim razvija se i program stručnog usavršavanja predavača i mentora s naglaskom na jačanje pedagoških kompetencija u obrazovanju odraslih a posebno obrazovanje nezaposlenih osoba - ranjivih skupina projekta. Program se razvija metodom definiranja ključnih poslova čime se dobiva ažurna slika poslova i aktivnosti koje se obavljaju na radnim mjestima u kampu.

Prema poslodavcima najveća potreba je za usvajanjem ispravnih vještina prilikom ophođenja s gostom, ponašanja usmjerena na zadovoljstvo klijenta, prepoznavanje i uvažavanje potreba gostiju i briga o gostu. Poslodavci ulažu veliki trud u promidžbu i borbu na domaćem i stranom tržištu, kako bi privukli gosta te je briga o gostu važna kako bi zadovoljili njegove potrebe te se zadovoljan gost vratio i postao stalan gost.

Sudionici su naglasili potrebu da se razvija svijest i odgovornost o očuvanju okoliša. Kampiranje i priroda oduvijek povezani a kampiranje danas predstavlja održivi razvoj turizma i snažno je obilježeno zaštitom okoliša. Uspostavljanje programa obrazovanja za potrebe djelatnosti temeljenoj na održivom razvoju i osposobljavanjem nove radne snage za poslove u kampu, jačaju se kapaciteti u sektoru kampa te se osigurava daljnji razvoj i promocija ove vrste turizma temeljene na održivom razvoju i zaštiti okoliša. (C. B. GALIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter