Opća napetost osjeća se i u Puli koja je prepuna jugovojske. Danas nevjerojatno zvuči podatak da je Pula imala 12 tisuća vojnika svih rodova vojske i 78 vojnih objekata - "bure baruta". Tada nismo toliko ni bili svjesni gdje smo živjeli. Točnije, pokušali smo živjeti normalno koliko se moglo. No incidenata nije nedostajalo. Vodnik JNA u civilu pucao je i ranio mladiće koji su pjevali hrvatske pjesme
Dan hrvatske državnosti prvi put se obilježavao 1991. godine. Jednogodišnja je država taj dan slavila 30. svibnja što će izgleda i ubuduće činiti, već 2020. kada Hrvatska navršava 30 godina. Još samo ove godine rođendan se obilježava 25. lipnja. Premda nismo sigurni kada je doista naša država nastala, već je te prve godine bila velika fešta. Nakon mise u Mornaričkoj crkvi slavlje je nastavljeno piknikom na Verudeli koji su zajednički organizirali ogranak HDZ-a i tadašnja vlast u Puli na čelu sa SDP-ovim načelnikom općine Lucianom Delbiancom. Legendarni je gradonačelnik bio i tada jedinstven. Danas bi se teško mogla dogoditi slična suradnja. Te se 1991. slavilo na terasi Verudela i oko nje, jer turista ionako gotovo da nije ni bilo. Nakon govora Luciana Delbianca nastupio je KUD Mate Balota, a okupilo se oko dvije tisuće građana. Počastili su se volom na ražnju.
Istom je prigodom na Brijunima otvoren arboretum, s dvadesetak sadnica rijetkog drveća. Emilio Vlačić koji je tada bio direktor Nacionalnog parka Brijuni bio je također zabrinut za sezonu, pa se nadao da će im doći stari gosti.
Nakon proslave Dana državnosti policija je izvijestila da je ukradeno 15 hrvatskih zastava s javnih objekata.
Obilježena granica
Početkom lipnja 1991. godine postavljene su tabele s oznakom Republika Hrvatska duž hrvatsko slovenske granice. Tim se oznakama obilježava dotadašnja republička granica kao državna. Nažalost, do danas granica nije utvrđena cijelom svojom dužinom. Hrvatska je tabelama obilježila svoju granicu, prije nego li Slovenija. Pri tome su hrvatske vlasti najavile da će to biti simbolična crta bez posebnih kontrola. Bit će to granica koja spaja, najavljeno je kada je postavljena prva tabela sa znakom hrvatske nezavisnosti na Dragonji. Sve će ostati po starom, a prijateljske odnose najavljuju obje strane, iz Slovenije i Hrvatske. Govorilo se da će Delamarisovi ribari lovit ribu u hrvatskom moru, a nova bolnica u Izoli primat će sve pacijente iz sjevernih istarskih općina. U tada novom rodilištu u Izoli rađat će se i mali Hrvati, pisalo se. "A dan je tako lijepo počeo", naslov je predstave koja nas asocira na ove najave. Trideset godina kasnije možemo samo utvrditi da granice još nisu uređene i bilateralno dogovorene, a pacijenti iz Umaga se još uvijek ne mogu liječiti u Izoli, a s ribarima je sasvim neka druga priča.
Hrvatsko - slovenski vlak je već krenuo, pitanje je samo kamo, u Europu ili u kaos, komentirao je tada "Die Press", a prenosi Glas Istre. BBC pak proročki komentira da će proces razmrsivanja republičkih ekonomskih i drugih veza koje su stvarane tijekom proteklih desetljeća biti spor i vjerojatno bolan.
U to se vrijeme opća napetost osjeća i u Puli koja je prepuna jugovojske. Danas nevjerojatno zvuči podatak da je Pula imala 12 tisuća vojnika svih rodova vojske i 78 vojnih objekata. Stariji to dobro pamte. Što bi rekli "bure baruta". Tada nismo toliko ni bili svjesni gdje smo živjeli. Točnije, pokušali smo živjeti normalno koliko se moglo. No incidenata nije nedostajalo. Vodnik JNA u civilu pucao je i ranio mladiće koji su pjevali hrvatske pjesme. Mladići su se srećom oporavili nakon operacije u pulskoj bolnici, a vodnika su ipak spremili u zatvor ili je barem tako rečeno za javnost.
Bila je to katastrofalna godina za turizam, a još gora tek dolazi. Zbog ratne tutnjave, balvana, tenkova i aviona u okruženju i Istra je platila danak. Turisti otkazuju dolaske. Kako preživjeti ljeto? pitanje je koje je objavljeno na naslovnici Glasa Istre. U lipnju 1991. godine cijela Poreština broji tek 8.760 gostiju. U Istri se očekuje tek 20 posto lanjskih gostiju u kampovima. Objavljene su fotografije praznih terasa restorana. Stodvadeset zaposlenih u Istarskoj pivovari zabrinuti su za poslovanje. Ako turisti ne stignu nemaju kome prodati pivo. Nacionalni park Plitvice tri je mjeseca bez zarade. Od njega živi oko 10 tisuća ljudi koji su sada na rubu gladi.
U novoj državi promjene se događaju i u školstvu. Nakon gotovo dva desetljeća postojanja integriranih srednjoškolskih centara kao što je onaj Branko Semelić, od jeseni opet će se formirati gimnazija, strukovna škola i škola za zanimanja. Poništava se usmjereno Šuvarovo obrazovanje i opet vraćaju četverogodišnje srednje škole kao što su i prije bile. U Istri se formiraju srednje škole iste one koje postoje i danas s malim izmjenama u smjerovima.