Jedan od glavnih ciljeva Saveza je organiziranje raznih oblika gljivarstva i mikologije te stvaranje uvjeta za razvitak ukupne gljivarske i mikološke djelatnosti u Istri
Istarski mikološko-gljivarski savez osnovan je prije četiri godine u Brtonigli, na inicijativu Društva gljivara Bujštine "Boletus". Savez trenutno okuplja oko 450 gljivara iz gljivarskih društava i udruga Boletus (s najviše članova), Martinčica Labin, Žurdana Poreč i Sunčanica Medulin. Jedan od glavnih ciljeva Saveza je organiziranje raznih oblika gljivarstva i mikologije te stvaranje uvjeta za razvitak ukupne gljivarske i mikološke djelatnosti u Istri.
Stalno čuvanje ugroženih vrsta
U prve četiri godine ostvareno je niz postavljenih ciljeva, naročito kroz upoznavanje građana i cijele javnosti o zaštiti i unapređenju prirode, o potrebi stalnog čuvanja ugroženih vrsta gljiva, staništa i biološke raznolikosti Istre u cjelini. Na nedavnoj izbornoj skupštini Saveza sve aktivnosti u proteklom četverogodišnjem razdoblju ocijenjene su pozitivno, a posebno su naglašeni poslovi oko organizacija izložaba gljiva i edukacije građana, naročito mladih.
- Jedna od naših značajnijih aktivnosti je projekt uređenje pješačke i poučne staze "Gljive Kontije", pa smo preko pazinskog Istraživačkog centra za općekorisne funkcije šuma "Josip Ressel" Hrvatskog šumarskog instituta prijavili taj projekt i nadam se da ćemo uskoro moći govoriti o konkretnim aktivnostima na tom velikom projektu u šumi Kontija na području Vrsara. Radi se o velikom projektu, iz nadležne agencije smo dobili potvrdu da je sva dokumentacija u redu i da ćemo uskoro moći početi s realizacijom tog projekta, kaže predsjednik Istarskog mikološko – gljivarskog saveza Željko Ružić koji je članovima skupštine podnio izvješće o četverogodišnjim aktivnostima. (L. JELAVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD PETKA