(Foto GSSJD)
Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile Pazin slavi izvanredan uspjeh. Naime, tim učenika pod nazivom G04T osvojio je prvo mjesto na državnom natjecanju iz kibernetičke sigurnosti Hacknite 2025., koje organizira Nacionalni CERT. Trijumf je tim značajniji jer je ovo prvo sudjelovanje učenika iz Pazina na ovom prestižnom natjecanju.
Hacknite je organiziran u formatu CTF, Capture the Flag, i okuplja najbolje srednjoškolske timove u Hrvatskoj u rješavanju kompleksnih sigurnosnih zadataka. Tim G04T uvjerljivo je dominirao na rang listi s 9.370 bodova, ostavivši iza sebe brojne iskusne ekipe iz cijele zemlje.
U sastavu pobjedničkog tima Gimnazije i strukovne škola Jurja Dobrile Pazin bili su Filip Bernobić-Peršurić (1.a), Jan Runko (2.a), Toni Sergo (3.a), Zvonimir Fadiga (4.a) i Antonio Hrelja (4.a).
Mentor tima Lovro Šverko, istaknuo je kako je ovaj rezultat plod kontinuiranog rada i talenata učenika.
- Ponosni smo što smo već u prvom pokušaju pokazali da Pazin i Istra imaju vrhunski potencijal u području IT-ja i kibernetičke sigurnosti. Njihovo znanje i timski rad bili su ključni za rješavanje izuzetno teških zadataka iz forenzike, kriptografije i sigurnosti računalnih sustava, izjavio je Šverko.
Osvajanjem prvog mjesta na Hacknite natjecanju, tim G04T se direktno kvalificirao za ulazak u selekcijski proces za formiranje hrvatskog nacionalnog tima. Učenici će dobiti priliku predstavljati Republiku Hrvatsku na europskom natjecanju European Cyber Security Challenge čime će se naša regija dodatno pozicionirati na karti europske IT izvrsnosti.
U Gimnaziji i strukovnoj školi Jurja Dobrile na čelu s ravnateljicom Suzanom Poropat-Božac čestitali su pobjedničkom timu i mentoru na ovom uspjehu, s naglaskom da će škola i dalje snažno podržavati razvoj timskih, digitalnih i sigurnosnih vještina kod učenika.
Nacionalni CERT dio je Hrvatske akademske i istraživačke mreže -?CARNET?osnovan 2007. godine temeljem Zakona o informacijskoj sigurnosti Republike Hrvatske?kao nacionalno tijelo za prevenciju i zaštitu od računalnih ugroza sigurnosti javnih informacijskih sustava u Hrvatskoj i čiji je osnovni zadatak obrada računalno-sigurnosnih incidenata s ciljem očuvanja kibernetičke sigurnosti.