BOĆANJE

Istra Poreč večeras u hotelu Valamar Diamant slavi značajnu obljetnicu70 GODINA POSTOJANJA: Boćarska institucija proslavila Poreč


- Boćanje je dio istarske kulture, a u tome naš klub sudjeluje već 70 godina, što je jedan cijeli ljudski vijek. Možete samo zamisliti koliko je ljudi u te godine prošlo kroz klub, dalo dio sebe da bi bili tu gdje jesmo. Kao klub jedni smo od predvodnika kvalitete istarskog boćanja. Istra Poreč je danas boćarska institucija na Poreštini, u Istri, Hrvatskoj, kao i van granica, rekao je predsjednik Boćarskog kluba Istra Poreč Valter Krizmanić na predstavljanju povijesti kluba i planiranih aktivnosti oko proslave vrijednog jubileja čiji će centralni događaj biti večeras s početkom u 18.30 sati u hotelu Valamar Diamant.

Početak 1948. godine

- Cilj nam je da na svečanosti na jednom mjestu okupimo i odamo priznanje svima onima koji su na bilo koji način sudjelovali i još sudjeluju u radu kluba, da li kao igrači, uprava, sponzori, prijatelji kluba, relevantne institucije, savezi i krovne boćarske organizacije. Zahvalio bih se ovom prilikom i svima koji su prepoznali boćanje kao nešto više od samog sporta i daju nam podršku da ustrajemo i dalje u ovome što radimo, posebno županu Valteru Flegu i Gradu Poreču i njegovom gradonačelniku Lorisu Peršuriću. Moramo se zahvaliti i svima koje smo, ne našom krivicom, slučajno izostavili, budući da ima toliko puno toga da je moguće da se nešto i previdi, dodao je Krizmanić, uz kojeg su prisutni bili tajnik Franko Buda i Vladimir Ćuš, dugogodišnji boćarski aktivist i dalje aktivan u klubu, a koji je kao trener s klubom osvojio dva naslova prvaka Hrvatske, od čega i onaj najvrjedniji - prvi, te je i tri puta doveo momčad do polufinala Kupa Europe.

Bogata povijest boćarskog kluba sa zapadne obale Istre počela je daleke 1948. godine, kada se boćanje u Poreču službeno spominje kao aktivnost u sklopu ondašnjeg Kuglačkog kluba Jadran. Kasnije se 1953. osnovao Kuglački klub Istra, koji je imao i sekciju boćara. Prvi predsjednik je tada bio Marijan Prodan, a tajnik Anton Filić.

Doprinos reprezentaciji

U sadašnjem obliku Klub djeluje od 1975. Prave godine uspona, do ovoga gdje su sada, počele su početkom 90–tih godina kada su u kvalifikacijama izborili najviši boćarski rang bivše države. Tako su se godine 1991. za vrijeme predsjednika Mira Zovića i tajnika Feruča Pilata natjecali u Prvoj Saveznoj boćarskoj ligi – jug, što je kratko trajalo te se liga rasformirala i oformila se Prva HBL, gdje se natječu i danas. Tih prvih godina novije povijesti su uz spomenuto tadašnje vodstvo imali su jak igrački kadar; Nenada Matoševića, Čedu Vukelića, Jelovicu…

- Imali smo uspona i padova kroz povijest, no u novije je vrijeme, od nastanka Hrvatske, ipak bilo više dobrih stvari. Kao rijetki sport, igrali smo i za vrijeme rata, kad je bio rizik ići na neke susrete. Prebrodili smo sve probleme i klub je danas stabilan prvoligaš koji iza sebe ima čak četiri naslova državnog prvaka (2000., 2002., 2003. i 2004.), dva puta osvojili smo Kup, a čak smo 15 puta bili u Kupu Europe, od toga četiri puta na "final fouru". Važan je i doprinos naših igrača reprezentaciji Hrvatske, jer su u nacionalnom dresu osvojili čak 26 medalja, od čega na svjetskim prvenstvima 17 (4 zlata, 5 srebra, 8 bronci) te 9 na europskim smotrama (1 zlato, 4 srebra i 4 bronce), rekao je tajnik porečkog kluba Franko Buda, dodajući kako je i prije bilo velikih igrača, poput Bruna Gržića koji je 1958. postao prvakom ondašnje države u disciplini pojedinačno klasično, na prvenstvu u Sežani.(Mladen PILAT)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter