UDRUGA "VELIKO SRCE MALOM SRCU"

Godišnje se u Hrvatskoj rodi između 200 i 300 djece s urođenim srčanim greškama. Trebaju više stručnjaka

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Akcija na pulskoj tržnici (Snimio Duško Marušić)

Akcija na pulskoj tržnici (Snimio Duško Marušić)


Na razini Hrvatske imamo, nažalost, samo tri stručnjaka, usko specijalizirana ultrasoničara koji mogu prenatalno uvidjeti kompliciranije srčane greške. Još se to teško otkriva i kad se dijete rodi i sazna se da ima srčanu grešku, to je velik šok za roditelje i počinje borba za život djeteta, kaže dr. Kristina Đuherić

Helena MOSTARKIĆ GOBBO

U Svjetskom tjednu prirođenih srčanih grešaka udruga "Veliko srce malom srcu" jučer je na pulskoj tržnici predstavila svoje aktivnosti. Promovirali su rad udruge, skupljali donacije i dijelili sugrađanima svoje ručne radove.

- Svi koji imaju u svojoj obitelji ili znaju nekoga tko ima dijete s prirođenim srčanim greškama može doći, pitati nas sve što želi i, naravno, pridružiti se našoj akciji, kaže dr. Kristina Đuherić, voditeljica istarske podružnice udruge "Veliko srce malom srcu", koja okuplja liječnike, zdravstveno osoblje, roditelje i djecu s prirođenim srčanim greškama.

Udruga je pedijatrijskom odjelu Opće bolnice u Puli 2019. godine donirali nekoliko dijagnostičkih uređaja i računala, a nedavno i prijenosni EKG uređaj koji su podijelili i općim ambulantama u Buzetu i Poreču.

- Procjenjuje se da je u Hrvatskoj oko 10 tisuća djece sa srčanom greškom. Godišnje se rodi između 200 i 300 djece s tim problemom. Na razini Hrvatske imamo, nažalost, samo tri stručnjaka, usko specijalizirana ultrasoničara koji mogu prenatalno uvidjeti kompliciranije srčane greške. To se još uvijek teško otkriva i kad se dijete rodi i sazna se da ima srčanu grešku, to je velik šok za roditelje i počinje borba za život djeteta. Ja sam i majka djeteta s prirođenom srčanom greškom, malog Lovre koji ima dvije godine i koji je uspješno operiran u Zagrebu. Operacija je obavljena u jednom aktu. Kod većine djece bude i više operacija, kaže dr. Đuherić.

Na web stranici udruge mogu se pronaći i inozemni kontakti za roditelje čija su djeca upućena na operacije u inozemstvo i trebaju smještaj. U Zagrebu je gradska uprava osigurala besplatan smještaj na Vrbanima za roditelje kojima su djeca u nekoj od zagrebačkih bolnica.

Prvo predstavljanje u Istri udruge "Veliko srce malom srcu" došla je podržati i pulska paraolimpijka Jelena Vuković. "Došla sam podržati ovu veliku akciju i pomoći našoj doktorici Đuherić s kojom surađujemo. Mi smo Klub osoba s invaliditetom i imali smo sportaše koji su bili na operaciji srca", kaže Jelena.

Uz Svjetski tjedan prirođenih srčanih grešaka veliki rotor na ulazu u Pulu ovaj vikend svijetli crvenom svjetlošću, baš kao i pulski Divovi u Uljaniku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama