(Snimio čitatelj Glasa Istre)
Jutros oko 6 sati na Fratarskom otoku srušilo se stablo na kamp, a pukom srećom nitko od kampista nije stradao, jer u tom trenutku u šatorima nije bilo nikoga.
Informaciju o nesreći redakciji je dostavio zabrinuti čitatelj (podaci poznati redakciji), ističući da se nije radilo samo o odlomljenoj grani, već je palo cijelo stablo i potpuno oštetilo kamp. "Naravno, da je netko boravio u kampu, danas ga više ne bi bilo", upozorava čitatelj u pismu i dodaje kako su djeca s posebnim potrebama te noći slučajno otišla kući, iako su, prema njegovim riječima, "vremenske prilike bile idealne za prenoćiti."
Zabrinuti građanin navodi i kako su prije 15 dana stručnjaci iz Zagreba obišli otok, "označili sva stabla i ukazali da je jedno stablo trulo, a grad nije ništa poduzeo, nego je dopustio da se dogodi tragedija." U pismu stoji i konkretna bojazan o tome tko će snositi odgovornost za nastalu štetu i sigurnost budućih posjetitelja:
"Na upit voditelju kampa tko će snositi troškove štete, duševne boli i straha, odgovor je bio da oni ne pokrivaju takve troškove, da nisu osigurani. Tko je onda odgovoran za sigurnost kampera u ovakvim situacijama, s obzirom na to da je riječ o trulim stablima koja su opasna po život?", stoji u pismu.
(Snimio čitatelj Glasa Istre)
Poslali smo upit nadležnim službama i očekujemo njihov odgovor. O svim novim informacijama vezanima uz sigurnost na Fratarskom otoku pravovremeno ćemo izvještavati javnost.
Iz Pula usluge i upravljanje d.o.o., koji su zaduženi za operativno upravljanje otokom, poručuju kako su njihovi djelatnici odmah nakon incidenta obišli teren i uklonili odlomljenu zelenu granu. Napominju kako je Grad Pula vlasnik otoka, ali da su oni još prije početka sezone naručili elaborat za utvrđivanje zdravstvenog stanja stabala – međutim, taj dokument očekuju tek u rujnu, dakle nakon glavne turističke sezone.
(Pula usluge i upravljanje)
"Društvo ima sklopljenu policu osiguranja od odgovornosti," navode, ali ne preciziraju obuhvaća li to i zaštitu kampista od ovakvih izvanrednih situacija. Dodaju i da se svake godine uklanjaju slomljene grane, održava prostor i povremeno uklanjaju stara stabla, no priznaju kako je zbog intenzivne ljetne upotrebe otoka prirodna zamjena šumskog pokrova otežana.
Ističu i kako već više godina sade hrast crniku — vrstu koja do zrelosti dolazi tek za 30 i više godina — ali mnoge sadnice, upozoravaju iz društva, ne prežive sušna ljeta.
(Pula usluge i upravljanje)
Što se tiče budućnosti, najavljuju veće zahvate i sadnju novih stabala na temelju preporuka koje će proizaći iz najavljenog elaborata.
Međutim, ključno pitanje iz ovog slučaja – tko je i zašto propustio reagirati na nedavno stručnjačko upozorenje o opasnom stablu – ostaje neodgovoreno. Nije jasno ni hoće li i kako eventualno štetu i posljedice pokrivati polica osiguranja, odnosno mogu li se kampisti i izletnici osloniti na zaštitu od potencijalnih sličnih incidenata.
Ostaje, tako, dojam da je za ovu sezonu sigurnost na Fratarskom otoku više stvar sreće, nego sustavne prevencije. Kada i hoće li mjere iz najavljenih elaborata doista zaživjeti, ostaje vidjeti – mi ćemo nastaviti pratiti razvoj situacije.