(Snimio Zoran Oljača)
U sklopu projekta URBIO BAUHAUS, na pulskoj je tržnici danas održano nacionalno obilježavanje Svjetskog dana pčela. Ovaj značajan datum, koji podsjeća na važnost očuvanja pčela i drugih oprašivača, okupio je stručnjake, institucije i građane u cilju promicanja održivih i ekološki prihvatljivih praksi.
Ovogodišnje obilježavanje u Puli organizirano je u suradnji s Hrvatskim pčelarskim savezom te Udrugom pčelara Pula.
- Za početak, želim zahvaliti Gradu Puli što smo kroz ovaj projekt prepoznati te što, uz promicanje urbane bioraznolikosti, projekt uključuje i zaštitu oprašivača. Oprašivači su danas iznimno važni, stoga smo u ovaj projekt uključili i najmlađe, kako bi se o toj temi što više govorilo i kako bi djeca osvijestila probleme s kojima se oprašivači danas suočavaju.
Na taj način svi možemo pridonijeti širenju ove ideje. Zahvaljujem i Istarskoj županiji koja nas uvijek podržava u realizaciji ovakvih projekata, kao i Pčelarskom savezu koji je sudjelovao na ovoj manifestaciji, čime je dodatno pridonio njezinoj važnosti, rekao je predsjednik Udruge pčelara Pule Nediljko Landeka.
- Ove je godine Hrvatski pčelarski savez odlučio da se središnja manifestacija obilježavanja Svjetskog dana pčela održi upravo u vašem gradu, zahvaljujući vašim aktivnostima i radu naših pčelara, koji su među vodećima u državi.
Velika mi je čast i iznimno mi je drago što Svjetski dan pčela možemo proslaviti ovdje s vama, u vašem gradu, s vašim pčelarima i time pridonijeti očuvanju naših pčela, koje su važne za naš opstanak. Uživajte na našoj pčelarskoj manifestaciji u Puli, rekao je predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Dražen Kocet.
- Cijeli moj život povezan je s pčelama, stoga mi je posebno drago što je upravo danas Hrvatski pčelarski savez odlučio obilježiti Svjetski dan pčela ovdje u Puli. Najvažniji su danas naši pčelari i ova prekrasna dječica, koja su se pripremila za današnji nastup, i koja, vjerujem, već dulje vrijeme sa svojim učiteljicama razgovaraju o pčelama.
Najveća vrijednost naših pčelarskih udruga u županiji leži u podršci pčelarima, edukaciji, zajedništvu i osmišljavanju ovakvih projekata. No, ništa manje važno nije ni uključivanje mladih jer kroz njih se prenosi svijest o važnosti pčela, kako u našoj županiji, tako i u cijelom svijetu.
U tome im pomaže i Hrvatski pčelarski savez, kojem ovom prigodom iskreno zahvaljujem. Istarska županija podržava sve naše udruge. U planu nam je izgraditi centar za pčelarstvo u istočnom dijelu Istre, a vjerujemo da će ih u budućnosti biti još.
Ovakve manifestacije doprinose osvješćivanju važnosti pčela jer bez njih nema hrane, a bez hrane nema života. Dakle, bez pčela ne bi bilo ni nas, rekao je pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Istarske županije Ezio Pinzan.
Događanje je uključivalo edukativne aktivnosti, prezentacije i izložbe namijenjene građanima svih uzrasta, s naglaskom na važnost pčela u očuvanju bioraznolikosti i sigurnosti hrane. Djeca iz pulskih vrtića i osnovnih škola aktivno su sudjelovala u programu te su kroz zabavne, edukativne i kreativne točke predstavila važnost pčela i očuvanju prirode.
Učenici Strukovne škole izveli su igrokaz te održali prezentaciju o primjeni pčelinjih proizvoda u kozmetici i prehrani, pokazujući inovativne načine korištenja meda, propolisa i voska. Izvedbom tematskih predstava, recitacija i glazbenih nastupa, inspiriranih životom pčela, prirodom i ekološkom osviještenošću, najmlađi se aktivno uključuju u podizanje svijesti o važnosti oprašivača te kroz igru i umjetnost postaju mali ambasadori prirode.
Nakon nastupa dječjih vrtića i škola na programu, koji je trajao cijeli dan, zainteresirani su mogli sudjelovati u interaktivnoj dječjoj igri »Zujanje od cvijeta do cvijeta«, prezentacije za strukovne škole i djelatnike NZZJZ, a tu su, između ostalog, predavanja i projekcija filma.
- Želim se zahvaliti svima vama jer ste se zaista potrudili da ovu manifestaciju učinite bogatijom i raznovrsnijom. Moram naglasiti kako ovaj projekt URBIO BAUHAUS Grad Pula provodi i koji nam je za to omogućio financijska sredstva.
U tom projektu Pula surađuje s europskim gradovima iz Poljske, Njemačke, Slovenije, Italije i Mađarske i na čelu sa Sveučilištem prirodnih znanosti u Wroclavu iz Poljske osmišljava razne aktivnosti koje će u našem gradu povećati bioraznolikost i stvoriti bolje uvjete za život, rekla je pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Grada Pule Maša Mihelić.
Vrijednost projekta iznosi nešto više od dva milijuna eura od kojih se 213.950 eura odnosi na projektne aktivnosti koje će Grad Pula implementirati kroz provedbu ovog projekta. Jučerašnje obilježavanje organizirali su Grad Pula i Udruga pčelara Pule.