(Snimila Matea Čelebija)
Boris Ružić, predsjednik Udruge 1. domobranska bojna Pula i ratni zapovjednik postrojbe te Đildo Pliško, tajnik Udruge i ratni zapovjednik 2. satnije 1. domobranske bojne Pula, danas su održali konferenciju za medije povodom obilježavanja 30. obljetnice pripreme učešća u VRA "Bljesak-4" te ujedno govorili i o problematici financiranja obljetnice. Najavili su i promociju knjige "Organizacija mobilizacije 1. domobranske bojne Pula".
- Ministarstvo hrvatskih branitelja omogućilo nam je organizaciju promocije knjige za uzvanike koji nam dolaze iz središta Republike Hrvatske, Like i središta našeg polutka Istre, kazao je Ružić.
Promocija knjige "Organizacija mobilizacije 1. domobranske bojne Pula" održat će se u petak, 9. svibnja na Stanciji Buršić u Vodnjanu, s početkom u 11 sati.
- Poticaj za pisanje ove knjige je inspektorski nalaz GSOS RH koji je cijenio da je Plan mobilizacije 1. domobranske bojne Pula napisan za zadovoljavanje šireg okvira od same postrojbe. Ja kao autor sam radio ovakav Plan mobilizacije za potrebe komunalne firme osamdesetih godina prošlog stoljeća, pa sam spojio svoja stečena znanja iz civilstva i vojske tako da je uz neke izmjene saznanja iz ove knjige primjenljiva i u civilstvu za sve organizirane cjeline koje se popunjavaju iz pričuve, kazao je Ružić.
(Snimila Matea Čelebija)
Ispričao je kako im je želja u cilju ove obljetnice s ratnim pripadnicima 1. domobranske bojne Pula posjetiti i Bogićevu šumu pokraj Gospića gdje su trebali iz Pule doći i od tuda krenuti na izvršenje borbene zadaće u sklopu VRA "Bljesak-4". Kaže da su zbog toga tražili financijska sredstva od Grada Pule u sklopu financiranja rada, programa udruga iz Domovinskog rata, kao i učešće u evociranju ustroja domobranskih postrojbi iz Senja, Otočca i Korenice, budući da su tijekom odrade borbene zadaće s njima usko surađivali.
- Na položajima u obrani Ramljani mijenjali smo Samostalnu domobransku bojnu Senj iz koje smo kao ispomoć dobili dvojicu časnika od kojih je jedan poginuo u VRA,,Oluja" na pravcu našeg djelovanja po našoj razradi VRA "Bljesak-4".
Kao samostalna domobranska bojna ranga brigade, 1. domobranska bojna Pula, išli smo pridodati ispomoć 133. brigadi iz Otočca. S ustrojenim vlastitim Sanitetom, nepredviđenim ustrojem bojne, pomagali smo u širem zdravstvenom pogledu ne samo okolne postrojbe HV već i stanovnike okolnih sela i zaseoka.
Sa samostalnom satnijom iz Korenice smo dijelili sve od smještaja, prehrane, sanitetskog i sanitarnog zbrinjavanja do položaja. Svi smo već u nekim godina i ovakvo druženje nam pomaže da se osjećamo još mladim i korisnim. Time i promoviramo Grad Pulu i Istarsku županiju ne samo u Lici već putem naših knjige i u Hrvatskoj i izvan nje, kazao je Ružić.
Istaknuo je da su od Grada Pule za obilježavanje ustroja domobranskih postrojbi dobili odobrenje za financiranje cvijeća za spomenik u Otočcu, ali ne i putovanje do Otočca te dijela uredskog materijala, što su na koncu odbili jer je, kako je kazao "nemoguće cvijeće poslati zrakom". Ružić kaže da ne zna koji su točno razlozi oglušivanja iz Grada. Ipak, obratili su se za pomoć Istarskoj županiji, koja im je, kako je kazao, kao i do sada, uvijek izlazila u susret.
Za realizaciju putovanja za Gospić obratili smo se i Istarskoj županiji koja nam je uvijek izlazila u susret i vjerujemo da ćemo taj dio uz pomoć i razumijevanje sadašnjih čelnika Istarske županije i realizirati, kazao je danas Boris Ružić.