OD PLASTENIKA DO MARKATA

Na pulsku tržnicu stigle domaće jagode, među kojima i one iz Banjola. Cijena nije mala

| Autor: Jasna ORLIĆ
Jagode na pulskoj tržnici (snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)

Jagode na pulskoj tržnici (snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)


Na pulsku tržnicu stigle su konačno i domaće jagode, uzgojene u plastenicima u okolici Pule. Uobičajeno je ovo vrijeme sazrijevanja crvenih bobica u zaštićenim nasadima, dvadesetak do mjesec dana prije nego li plodovi dozrijevaju na otvorenom. Na poljima južne Istre jagode za tržište uzgaja značajan broj manjih i većih OPG-ova.

Cijena plodova naravno nije mala, kreće se od 3,5 do 4 eura za košaricu od pola kilograma, što zvuči ljepše nego 7 do 8 eura po kilogramu. Za usporedbu, lani se pola kilograma prodavalo za 25 kuna, odnosno 3,3 eura.

Skuplja proizvodnja, skuplji plod

Premda ni ove godine cijene nisu nimalo nježne, proizvođači pitaju: "A znate li koliko je potrebno uložiti truda i novaca za uzgoj jagoda? Jako puno, jer su cijene plastične folije, košarica za pakiranje, gnojiva i svega ostalog užasno porasle. Ako netko misli da je lako raditi na polju sagibajući se stalno, neka proba", kažu naši sugovornici koji žele ostati anonimni, jer se ne žele osobno izložiti zluradim komentarima na facebooku.

Plastenik s jagodama dug 60 metara (snimila Jasna ORLIĆ)Plastenik s jagodama dug 60 metara (snimila Jasna ORLIĆ)

Za potrošače je pak važno da znaju što kupuju. Odluče li se za domaći proizvod i veću cijenu, žele biti sigurni da je to to.

Proizvođači s imenom i prezimenom pa i certifikatom na štandovima pulske tržnice garantiraju za svoj proizvod. To je domaća jagoda, uzgojena na njihovim poljima.

Posjetili smo Mariju Milanović na njenom OPG-u nedaleko od Banjola. Predvečer bere jagode u plasteniku za sutrašnju prodaju na tržnici. Redovi su dugački 60 metara, a u busenima se crvene prvi veliki plodovi sorte clery. Pored plastenika imaju i jagode na otvorenom koje kasnije dozrijevaju tako da će se prodaja i berba protegnuti do lipnja. Marija kaže da je ove godine dosta poskupio repromaterijal, ali će kasnije plodovi ipak biti malo jeftiniji. Marija na pulskoj tržnici prodaje svoje povrće i voće već 25 godina. U drugom plasteniku već su posađeni pomidori, a u trećem mladi krumpir koji će ubrzo biti spreman za vađenje.

U centrima cijene niže nego lani

Ukoliko želite svježe i domaće jagode treba pripaziti gdje se kupuju. Za sve ostale bolje je otići u neke velike trgovačke centre gdje se trenutno jagode iz Grčke prodaju po akcijskoj cijeni od 1,29 eura ili 9.72 kune. Uspoređujući ovogodišnje cijene s onima iz lanjskog kataloga, jagode su ove godine u centrima čak i jeftinije za dvije kune.

Marija Milanović u svom plasteniku (snimila Jasna ORLIĆ)Marija Milanović u svom plasteniku (snimila Jasna ORLIĆ)

No pritom potrošači moraju znati da kupujući u velikim centrima ne mogu računati na svježinu proizvoda i kontrolirani uzgoj. Ali, svatko može izabrati što želi i što može kupiti.

Ovih se dana u javnom prostoru na veliko raspravlja o tome odakle dolaze jagode. Poznati proizvođači iz Vrgorca tvrde da imaju tek male količine koje nisu još poslane u Zagreb, dok zagrebački proizvođači tvrde da kod njih jagode još nisu zrele pa su svi sumnjičavi oko porijekla plodova koji se prodaju pod hrvatske.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter