U PULI SE OTVARA KONZULAT 

Puležan Marino Franinović postao počasni konzul Gruzije u Hrvatskoj

Gruzija je do nedavno iz Budimpešte pokrivala Mađarsku i Hrvatsku, ali sada imamo Veleposlanstvo Gruzije u Hrvatskoj sa sjedištem u Zagrebu te konzulat Gruzije sa sjedištem u Puli i konzularnim ovlastima nad konzularnim područjem koje obuhvaća Istarsku i Splitsko-dalmatinsku županiju, otkriva nam Franinović

| Autor: Cristian Bruno GALIĆ
Marino Franinović i posebni savjetnik premijera Gruzije za izravna strana ulaganja Vazil Hudak u Londonu

Marino Franinović i posebni savjetnik premijera Gruzije za izravna strana ulaganja Vazil Hudak u Londonu


Primivši pismo imenovanja kojim je ministar vanjskih poslova Gruzije Ilia Darchiashvili, imenovao Puljanina Marina Franinovića počasnim konzulom Gruzije u Republici Hrvatskoj, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović je ekzekvaturom odobrio Franinoviću obavljanje poslova koji proizlaze iz spomenutog pisma imenovanja.

- Upućujem ovlaštena tijela Republike Hrvatske da gospodinu Marinu Franinoviću omoguće nesmetano obavljanje njegovih poslova, uživanje svih prava i povlastica koje pripadaju njegovoj službi i njegovom položaju te mu u svemu pruže svoju pomoć. U potvrdu toga stavljen je pečat Republike Hrvatske, stoji u egzekvaturi koju potpisuje predsjednik Zoran Milanović.

Tako je ovaj Puljanin s prebivalištem u Zagrebu, koji već gotovo dva desetljeća radi po svijetu, i službeno postao počasni konzul Gruzije u RH. S Franinovićem smo ovih dana razgovarali o tome kako je došlo do njegovog imenovanja, kao i o Gruziji, sličnostima te zemlje s Hrvatskom i Istrom te poslovima kojima se inače bavi.

Profesionalni put

- Prije svega netko treba prepoznati čovjeka u čovjeku, ljudske vrednote koje uglavnom dolaze od kućnog odgoja, uvod je u odgovor Franinovića na naše prvo pitanje o imenovanju počasnim konzulom.

- Živite tako da vam se roditelji raduju, a prijatelji da vas cijene. U takvom smo duhu brat i ja odgojeni, za to treba prije svega zahvaliti roditeljima. No, valja se vratiti na početak moje međunarodne naobrazbe, kao i profesionalne karijere.

Magistrirao sam i završio MBA u Londonu, potom počeo raditi za JPMorgan i nekoliko godina kasnije završio u Europskoj investicijskoj banci sa sjedištem u Luksemburgu, kao savjetnik potpredsjednika Vazila Hudaka. To je pozicija koja otvara gotovo sva vrata u više od 160 zemalja svijeta i temeljem koje sam ostvario mnoga prijateljstva u okvirima svjetskih razmjera na najvišim državnim razinama. Danas je to vjerojatno najveći kapital koji posjedujem, priča nam Franinović.

Veleposlanik Gruzije u Hrvatskoj nj.e. Zaal Gogsadze predaje ekzekvaturu predsjednika Milanovića Marinu FraninovićuVeleposlanik Gruzije u Hrvatskoj nj.e. Zaal Gogsadze predaje ekzekvaturu predsjednika Milanovića Marinu Franinoviću

Jedna od zemalja gdje su potpredsjednik Europske investicijske banke i on dali svoj značajan profesionalni i osobni doprinos je i Gruzija, kako Franinović kaže "divna zemlja predivnih ljudi".

- Nakon više godina suradnje i prijateljstva, Vlada Gruzije mi je u veljači prošle godine ponudila mjesto počasnog konzula u Republici Hrvatskoj. Točno godinu dana kasnije, Nj. E. Zaal Gogsadze, veleposlanik Gruzije u Republici Hrvatskoj, svečano mi je predao ekzekvaturu Predsjednika Republike Hrvatske, što je ujedno završni čin složene diplomatske procedure.

Istoga dana je gruzijski veleposlanik u RH predao vjerodajnice predsjedniku Milanoviću. U pratnji veleposlanika Gruzije bio je i savjetnik te privremeni otpravnik poslova u Veleposlanstvu Gruzije George Zviadadze. Naime, Gruzija je do nedavno iz Budimpešte pokrivala Mađarsku i Hrvatsku, ali sada imamo Veleposlanstvo Gruzije u Hrvatskoj sa sjedištem u Zagrebu te konzulat Gruzije sa sjedištem u Puli i konzularnim ovlastima nad konzularnim područjem koje obuhvaća Istarsku i Splitsko-dalmatinsku županiju, govori Franinović.

- Kada bih Gruziju trebao opisati jednom jedinom riječju, prava riječ bi svakako bila gostoprimstvo. Ono što nas tjera da se vraćamo u neku zemlju te da ju istinski zavolimo, jesu ljudi i njihovi rituali gostoprimstva, priča naš sugovornik.

- Gruzija ima 8.000 godina dugu tradiciju proizvodnje vina, što je čini najstarijom vinskom regijom na svijetu. Gruzijska Qvevri metoda proizvodnje vina jedna je od vodećih svjetskih metoda, a taj dug i skladan suživot gline i vinove loze stoljećima daje sjajne rezultate. Zapravo Gruzija i Hrvatska su po mnogočemu vrlo slične zemlje. I njih i nas ima nešto manje od četiri milijuna.

I mi i oni imamo sličan udio turističke industrije u BDP-u. Jedina razlika je u tome što oni teže ulasku u EU i NATO, dok mi već uživamo punopravno članstvo. Iz ekonomske perspektive, Gruzija se po kriterijima svjetske banke nalazi pri samom vrhu po lakoći poslovanja. Zapravo, na svim ljestvicama Svjetske banke Gruzija je u top 10 zemalja svijeta. To je zbilja impresivno, možemo puno od njih učiti, naročito iz perspektive digitalne transformacije, ističe.

Gospodarska suradnja

- U Gruziji je, kao i u Hrvatskoj i u Istri, turizam jedna od ključnih grana ekonomije te puno ulažu u razvoj hotelsko-turističke industrije. Tomu u prilog govori i činjenica da je Gruzija ove godina bila zemlja domaćin na ITB Berlin 2023 – vodećem svjetskom sajmu turističke industrije. Imao sam čast prisustvovati otvorenju zajedno s članovima Gruzijske Vlade.

Spomenimo i da je glavni tajnik Svjetske turističke organizacije (UNWTO) koji je ove godine svečano otvorio sajam u Berlinu upravo Zurab Pololikashvili iz Gruzije. Uskoro ga možemo očekivati u Hrvatskoj, Istri i Dalmaciji. Što se tiče mog posla u toj sferi diplomacije, primarno sam usmjeren na jačanje gospodarske suradnje dviju zemalja. Potencijali su ogromni. S obje strane postoji cijeli niz kompanija koje mogu pronaći svoj interes.

Na poziv posebnog savjetnika premijera Gruzije za izravna strana ulaganja Vazila Hudaka prije dva tjedna sam boravio u Londonu na Georgia Investment forumu. Impresivan je broj kompanija usmjerenih na investicije u Gruziju, posebno iz Velike Britanije, Španjolske i SAD-a. Ekonomiju Gruzije pokreću stabilno političko okruženje zemlje, liberalno i slobodno tržišno gospodarstvo.

Zbog toga je ta zemlja rangirana kao broj sedam u najnovijem Indeksu lakoće poslovanja Svjetske banke. Ekonomija Gruzije također je dvanaesta u Indeksu ekonomskih sloboda Heritage Foundations i osma u izvješću Ekonomske slobode svijeta Frazer instituta, kaže Franinović.

Budući da se radi o počasnoj tituli, Franinović naglašava da će moći uživati neke povlastice, no neće biti plaćen za svoj rad.

- Kao što i sama riječ govori, to je počasna funkcija koja podrazumijeva razne povlastice, ali ne predviđa naknadu za rad. Ali, ima u tome ljepote i osobne satisfakcije. Kako sam uvodno spomenuo, prije svega, za tu poziciju moraš biti prepoznat kao čovjek. I to ne od strane jedne osobe, već mora doći do konsenzusa više ljudi, u ovom slučaju članova Vlade zemlje koja te nominira.

Dakle, neke vrijednosti moraju biti prepoznate; prije svega one ljudske, a potom profesionalne. Jer, u ovakvim slučajevima nema politike, kao ni članske iskaznice stranke koja bi te pozicionirala na takvu funkciju. Inače, nije mi to prva počasna funkcija. Naime, nakon mandata u EIB-u, postao sam ambasador GLOBSEC-a, vodeće organizacije Europske Unije posvećene jačanju sigurnosti, prosperiteta i održivosti u Europi i cijelom svijetu. Upravo se pripremamo za skori GLOBSEC Forum u Bratislavi u svibnju 2023., na kojem tradicionalno sudjeluje više od tisuću ključnih dionika iz više od 65 zemalja. Tijekom godina je GLOBSEC bio domaćin cijelom nizu počasnih gostiju najvišeg svjetskog ranga, uključujući i Papu Franju, veli naš sugovornik

Unapređenje odnosa  

Inače "core business" kompanije u kojoj Marino Franinović se radi bazira se na obnovljive izvore energije.

- Suvlasnik sam kompanije koja igra značajnu ulogu u procesu energetske tranzicije Republike Hrvatske, s primarnim fokusom na solarnu energiju, baterijske sustave za skladištenje električne energije, a ujedno gradimo i razvijamo nacionalnu mrežu punionica za električna vozila. U posljednjih 13 godina izgradili smo više od 600 projekata i imamo više od 80 zaposlenih eksperata. Ujedno sam vlasnik jednog slavnog butik hotela u Bolu na Braču o kojem možete čitati od Londona do New Yorka, priča Franinović.

Nedavno je i ministar vanjskih poslova RH Goran Grlić Radman bio u službenom posjetu Gruziji. Riječ je o prvom takvom posjetu hrvatskog ministra vanjskih poslova Gruziji. Grlić Radman se susreo sa gruzijskim kolegom, ministrom Ilijom Darchiashvilijem, s kojim je razgovarao o nastavku intenziviranja političkog dijaloga Hrvatske i Gruzije, kao i o snaženju suradnje u područjima gospodarstva, trgovine, turizma, energetike i kulture.

Ministri su nakon sastanka potpisali Memorandum o razumijevanju u području diplomatske izobrazbe. Ministar Grlić Radman pozdravio je nedavno otvaranje Veleposlanstva Gruzije u Zagrebu, kao i konzulata u Puli, što će zasigurno unaprijediti naše bilateralne odnose.

Susreo se, također, s predsjednikom Vlade Iraklijem Garibashvilijem, kao i potpredsjednikom Vlade i ministrom gospodarstva i održivog razvoja Levanom Davitashvilijem s kojim je potpisao ugovor dviju Vlada o gospodarskoj suradnji.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter