Dani otvorenih vrata Sveučilišta Jurja Dobrile  

Ove godine novi programi - online studiji informatike i primijenjene ekonomije

Online studijima otvara se mogućnost da studenti koji su zaposleni pohađaju studij u onim terminima i onim tempom koji njima najviše odgovara. U pripremi je informacijski paket za online studije za koje je iskazan velik interes, rekao je Darko Etinger, dekan pulskog Fakulteta informatike  

| Autor: Doria Mohorović
FET-Okrugli stol (Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

FET-Okrugli stol (Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


Procesi digitalizacije i internalizacije u visokom obrazovanju bile su glavne teme jučerašnjeg okruglog stola pod nazivom Uloga Sveučilišta u kreiranju budućnosti Europe koji se održao u sklopu Dana otvorenih vrata na Sveučilištu Jurja Dobrile. U diskusiju o suradnji Sveučilišta i industrije, promicanju održivosti i društvene odgovornosti te poslovnim prilikama za studente na razini Europe, ali i na lokalnoj i regionalnoj razini, uključili su se pulski gradonačelnik Filip Zoričić; prorektor za suradnju, inovacije i transfer tehnologija na Sveučilištu Valter Boljunčić; dekan Fakulteta informatike u Puli Darko Etinger; student pulskog Sveučilišta Tin Celner; voditeljica tima za upravljanje imidžem poslodavca u Infobipu Monika Ivanović; istarski župan Boris Miletić i Željko Kukurin, predsjednik Uprave Valamar Riviere.

Grad će pomoći Sveučilištu

Zoričić je podsjetio da je Grad Pula lani potpisao sporazum o suradnji s pulskim Sveučilištem, što je, ocjenjuje, dobar put i početak.
- Mi ćemo kroz razvoj pulskog Inovacijskog centra, akceleratora, hubova i startupova te kroz prostorno planiranje pomagati Sveučilištu u svakoj domeni. Kao što smo partneri bili i dosad, odsad ćemo puno konkretnije. Mislim da je Sveučilište u našem gradu i cijeloj Istri razvojno važno, da nam mladi ljudi koji ovdje završavaju fakultete i Sveučilište, ostanu ovdje i ostave svoje talente i znanje. Bez jakog Sveučilišta nema ni jake zajednice, rekao je Zoričić.

Miletić se osvrnuo na ulogu Sveučilišta u doprinosu regionalnom radu i razvoju

- Svi znamo da svoju budućnost možemo temeljiti samo na znanju, da smo naprosto premali da bismo bili prosječni i da moramo težiti izvrsnosti. Prema tome, znanja koje naše Sveučilište nudi našim sugrađanima da bi sutra bili konkurentni na tržištu rada, ali i da bi naše industrije bile konkurentne, od neprocjenjive je važnosti. Sveučilište je relativno mlado, osnovano 2006. godine, međutim povijest Fakulteta ekonomije i turizma je puno dulja. Mogu samo zahvaliti svim vrijednim profesorima na zalaganju i otvaranju novih studija jer jedino tako možemo sutra biti razvijena regija u razvijenoj Europi, poručio je Miletić.

Etinger je istaknuo da se, po pitanju digitalizacije u obrazovanju, u posljednje vrijeme može primijetiti značajna preobrazba.

- Tehnologija postaje sve dostupnija, što utječe na proces obrazovanja, nudeći nove platforme za učenje, a pogotovo su to danas dostupni online studiji, a neki od tih su ponuđeni i na Sveučilištu Jurja Dobrile, kao što su preddiplomski i diplomski studiji informatike. To omogućava veću dostupnost obrazovanja kako studentima u zemlji, tako i u inozemstvu na području cijele Europske unije, rekao je Etinger. Po njegovim riječima, online studijima otvara se mogućnost da studenti koji su zaposleni pohađaju online studij u onim terminima i onim tempom koji njima najviše odgovara. Dodao je i da se upravo priprema informacijski paket u vezi online studija, međutim i da je već sad iskazan velik interes, stoga predviđa da će popunjenost studija zasigurno će biti na razini.

Više od 60 programa

Izlaganje sastavnica i ureda Sveučilišta druga su aktivnost Dana otvorenih vrata koja se ondje održava danas. Budući da su upisi u akademsku godinu 2023./2024. pred vratima, potencijalni studenti danas će imati priliku upoznati se s ponudom studija na Sveučilištu i cjelokupnim iskustvom studiranja u Puli, kao i s prilikama za zaposlenje i pripremama za tržište rada.

Osim svih fakultetskih sastavnica, na današnjem će se izlaganju koje se između 8. 40 i 15.15 sati održava u dvorani Fakulteta ekonomije i turizma, predstaviti i pojedini uredi kao što su Ured za partnerstvo i projekte, Centar za razvoj karijera, Studentski zbor, Studentski centar i Sveučilišna knjižnica.
- Prikazat ćemo širok dijapazon djelatnosti našeg Sveučilišta, projekte na kojima se radi ili će se raditi. rekla je Dina Cvek Zubaj, stručna suradnica za komunikacije, odnose s javnošću i brendiranje.

Mirjana Radetić-Paić, sveučilišna prorektorica za studente i obrazovne programe i suradnju, rekla je da se na preddiplomskoj i diplomskoj razini nudi više od 60 studijskih programa, a od ove godine uvest će se i nova dva izvanredna studijska programa - online studiji informatike i primijenjene ekonomije, koji će, nada se, privući velik broj studenata. Istaknula je da su prijave studijskih programa počele 1. veljače, a da svi zainteresirani na web stranicama Postani student mogu pronaći sve informacije o studijskim programima. Važno je, kaže, uskladiti razinu mature s izabranim studijskim programom koji je prioritet pojedinoj osobi.
- Jedan od važnih datuma je 3. srpnja: tad se zatvaraju prijave za ljetni rok, međutim, treba uvijek pratiti rokove na našim stranicama s obzirom da mi imamo i dodatne provjere za dva studijska programa, za Muzičku akademiju i novi Studij dizajna i audiovizualne komunikacije, rekla je Radetić-Paić.

Čak 400 stranih studenata na razmjeni

Govoreći o internalizaciji koja, osim razmjene studenata, podrazumijeva razmjenu profesora i stručnih projekata, prorektor za suradnju, inovacije i transfer tehnologija na Sveučilištu Valter Boljunčić kazao je da u proteklih desetak godina Sveučilište bilježi 400 stranih Erasmus studenata i 300 pulskih studenata koji odlaze na razmjenu.

- Smatram da za veličinu našeg Sveučilišta stojimo izuzetno dobro. Ove ćemo godine imati oko 80 dolaznih studenata i nešto malo manje odlaznih. Ono što je bitno navesti je da imamo širok dijapazon suradnje s različitim zemljama i sveučilištima i, naravno, po različitim područjima - od ekonomije, tehničkih znanosti, informatike, znanosti o moru, filozofije... Svatko tko upiše studij na našem Sveučilištu, možemo reći da je upisao studij u Europi, rekao je Boljunčić i dodao da studenti s pulskog Sveučilišta najčešće odlaze na Erasmus+ razmjenu u Španjolsku, Portugal, Sloveniju, a nerijetko su to i udaljenije zemlje.Č

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter