(N. LAZAREVIĆ)
Sredstva osigurati na način da će poslovna banka otpustiti dio Uljanikovog novčanog depozita koji služi kao osiguranje odobrenih, aktivnih kredita, a taj će kolateral banci biti zamijenjen državnim jamstvom. Iz Europske komisije navodno je potvrđeno da se takav način rješavanja problema neće tretirati kao nedozvoljena državna potpora, već kao doprinos države planu restrukturiranja
Srpanjska plaća za radnike Uljanik grupe bit će isplaćena putem kredita komercijalne banke, potvrđeno nam je u nedjelju poslijepodne iz više izvora. Kako neslužbeno doznajemo, u ovoj transakciji sudjelovat će Uljanik grupa i Erste banka, a Vlada će dati državna jamstva.
Iz izvora bliskih Vladi stiže informacija da se neće raditi o klasičnom kreditu, već će se sredstva osigurati na način da će poslovna banka otpustiti dio Uljanikovog novčanog depozita koji služi kao osiguranje odobrenih, aktivnih kredita, a taj će kolateral banci biti zamijenjen državnim jamstvom.
Zeleno svjetlo
Iz Europske komisije navodno je potvrđeno da se takav način rješavanja problema neće tretirati kao nedozvoljena državna potpora, već kao doprinos države planu restrukturiranja. Nakon pozitivnog stava Bruxellesa, očekuje se potvrda banke da se zamišljeni posao može realizirati.
U Uljanik grupi u nedjelju nisu željeli komentirati ovu informaciju, a iz Kermas energije Darka Končara, izabranog strateškog partnera Uljanika u procesu restrukturiranja, kratko su poručili: "Drago nam je da će radnici dobiti svoju plaću. Također nam je drago da se nakon Kermas energije, koja je nedavno dala 12,6 milijuna eura, ovim potezom aktivirala i država te time pokazala da zaista vjeruje u opstojnost Uljanika i hrvatske brodogradnje. Tim činom, nadamo se, konačno su demantirane sve spekulacije o stečaju."
Kratkoročno je to rješenje za novonastalu krizu zbog koje gotovo 4.500 radnika u pulskom Uljaniku i riječkom 3. maju još uvijek čeka isplatu plaće za srpanj koja im je po Kolektivnom ugovoru trebala biti isplaćena do 15. kolovoza.
U nedjelju rano poslijepodne, prije nego što je stigla vijest da je pronađen model za isplatu srpanjske plaće, u pulskom brodogradilištu je održan sastanak Uprave i Poslovnog savjeta Uljanik grupe, o kojem su kasnije izvijestili putem priopćenja.
- Pronalazak modela za isplatu plaća svim radnicima u što kraćem roku osnovni je prioritet svih uprava i direktora Uljanika. Uprava je u stalnoj komunikaciji i suradnji s državnim institucijama i na toj se platformi razrađuje mogući model za isplatu plaće i premošćivanje financiranja do početka programa restrukturiranja. Budući da je za realizaciju ključna podrška državnih institucija uključenih u izradu programa restrukturiranja, uvjereni smo da ona postoji, jer je program restrukturiranja integralni dio, odnosno drugi povezani korak nakon rescue aid kredita, a što je sve jasno definirano u odlukama Vlade u veljače ove godine, izvijestili su iz Uljanik grupe.
Potencijalna šteta
Referirali su se i na štetu koja bi mogla nastati ako postane upitan dovršetak gradnje dvaju brodova koji su trenutno na navozima, odnosno zahtjeve brodovlasnika da se njegovim radnicima, neovisno o štrajku, omogući neometan rad.
- Uprava i Poslovni savjet posebno su analizirali utjecaj aktualne situacije na odnose s naručiteljima, odnosno brodovlasnicima. Brodovlasnici na određenim gradnjama imaju svoje direktno ugovorene strane servisere i montažere opreme za svoj dio gradnje broda, a ti ljudi nisu ni radnici ni kooperanti Uljanika. Poštujući legalan štrajk te isključivu nadležnost Štrajkaškog odbora, uvjereni smo da nikome nije u interesu nanositi štetu brodovlasnicima u dijelu u kojem se ničim ne zadire u tijek i nastavak zakonitog štrajka radnika Uljanika, zaključuje se u priopćenju Uljanik grupe.
Miletić: Ne vjerujem dok ne vidim
"Ne vjerujem dok ne vidim", komentirao je Boris Miletić neslužbenu informaciju da je pronađeno rješenje za isplatu jedne plaće za radnike Uljanik grupe."U posljednjih nekoliko tjedana čuli smo puno puta da je Vlada našla rješenje za Uljanik. Od jučer do danas ništa se nije promijenilo. U nedjelju ujutro nije bilo rješenja, a poslijepodne ga ima. To znači da se može ako se hoće, i da je rješenje za Uljanik samo pitanje političke volje HDZ-ove Vlade Ne znam zašto su ovoliko čekali i mučili ljude. Nadam se da će pred radnike izaći s dugoročnim rješenjem, a ne da radnici za tri tjedna ponovno prolaze kroz istu agoniju, kazao je pulski gradonačelnik Boris Miletić. (Milan PAVLOVIĆ, Marina VUKŠIĆ, Danijela BAŠIĆ PALKOVIĆ)