Prvi put sam vidjela frizeraj za pse prije više od dvadeset godina u Parizu. Sjećam se da sam, lica prilijepljenog uz izlog, u čudu promatrala bijelu pudlicu na visokoj stolici dok je frizerka oblijeće, pudra i cifra. Pariz je to, mislila sam tad, ima u njemu mjesta za dokone ekstravagantne bogataše i njihove pudle i maltezere. Ono što je nekad izgledalo kao čudo, danas je i u Puli uobičajeno i nije samo pitanje mode, nego i zdravlja. Broj kućnih ljubimaca rapidno raste, pa je i salona za uljepšavanje sve više. Nekad se pas morao odvoditi na šišanje u Trst ili Rijeku, a danas je samo u Puli pet, šest salona.
Ispucali vrhovi
Pas se frizira onoliko često koliko to vlasnik želi, no ukoliko želite da bude uredan, obavezno je uređivanje barem jednom u mjesec i pol do dva. Kao i čovjek, propusti li podšišavanje i feniranje, to se odmah vidi, vlasi su kuštrave, neuredne, popucalih i istanjenih vrhova. Vlasnici kućnih ljubimaca koji već deset godina dolaze u salon veterinarke Nikoline Milat u Šijani znaju da će ovdje dobiti vrhunsku uslugu jer će, osim šišanja, primiti i zdravstvene savjete. Nikolina je, nakon što je diplomirala na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, pet godina radila u struci, liječila je životinje, a onda je, spletom životnih okolnosti, uz podršku supruga Frane, također veterinara, odlučila otvoriti salon. Šišanjem se bavila još kao studentica, iz hobija. Kućnih ljubimaca je sve više, pa je i jučer, za našeg posjeta, salon bio krcat: dva psa bila su na stolu za šišanje, treći se fenirao, a četvrti je čekao red za tretman.
Prvo slijedi ugodna kupka, češljanje, pa šišanje, a nakon toga se očiste uši te podrežu nokti. Ukoliko pas dopusti, očiste mu se zubi ultrazvučnom četkicom i posebnom pastom.
- Psi, poput ljudi, imaju mliječne i trajne zube koji se također kvare. Skloni su zubnom kamencu čiji slojevi mogu uzrokovati paradentozu i kvarenje zuba. Ti pokvareni bolni zubi se vade u veterinarskoj stanici pod narkozom, kaže Nikolina. Upravo zahvaljujući svojoj struci, može uočiti promjene na kućnom ljubimcu te eventualno uputiti vlasnika veterinaru.
- Klijente upozoravam na upalne promjene kože koje često nastaju zbog neodržavanja dlake. Psi poput labradora, koji se ne šišaju, imaju poddlaku koja se mora iščešljavati. Ukoliko se to ne čini, mogu nastati upalne reakcije na koži. Održavanje dlake važno je ne samo zbog estetike, nego i zdravlja ljubimaca. Znaju imati i upalu uha, a da to vlasnik ne primijeti jer neke životinje imaju visok prag boli, objašnjava Nikolina.
U ovom salonu primjenjuje se Emmett terapija kojom se, laganim pritiskom prsta na određene točke na tijelu, smanjuju bol i nelagoda, poboljšava mišićno-koštana i neurološka funkcija, cirkulacija i limfna drenaža ciljanog područja. Takva tehnika u Puli se primjenjuje na ljudima, ali ovo je prvi salon u gradu u kojem se isto prakticira na psima, ali i konjima. Bitno je da to nije bolno, dapače, vrlo je ugodno, a rezultat je vrlo dobar, veli Nikolina.
Rijetki uživaju
Ina, crna patuljasta šnaucerka, strpljivo je čekala da joj Nikolina, spretnim potezima škara, podšiša dlake na glavi. Psi se, doznajemo, šišaju kako to nalažu pravila za određenu pasminu, pa je tako i Ini dlaka na tijelu kratko podšišana, na nogama je nešto dulja, dok su joj iznad očiju puštena dva dugačka pramena. Na drugom stolu čekao je Rubi, bijeli bichon frise koji je izgledao poput pahulje. Ta se pasmina ne linja, ali dlaka kontinuirano raste i mora se šišati. No, ne dolaze ovdje samo rasni psi, njega je potrebna i baštardinima koje su ljudi u prošlosti znali često zanemarivati.
- Svom poslu prvenstveno pristupam kao veterinar, na dobrobit životinja, neovisno o željama vlasnika. Ljudi, na primjer, žele obrijati labradora ili haskija, misleći da će mu tako ljeti biti ugodnije. Takvim željama ne udovoljavam jer smatram da su koža i dlaka organi kao i svaki drugi, a dlaka je izolator topline i hladnoće, kaže Nikolina.
- Puno mušterija kaže mi da češće vode psa frizeru nego što sami ondje odlaze. Među njima ima dosta umirovljenika koji ne preskaču šišanje, neovisno o financijskoj situaciji. Jako su vezani uz svoje ljubimce, pripovijeda Nikolina.
No, nije ovaj salon rezerviran samo za pse. Dobrodošli su svi ljubimci, pa svrate i vlasnici sa svojim dugodlakim mačkama. Ošišana su ovdje čak i dva zečića. Ovisno o veličini životinje i vrsti dlake, cijena tretmana kreće se od 150 do 250 kuna. Ima pasa s kompliciranom, vunastom dlakom koji se šišaju i po tri i pol sata.
No, važno je proniknuti u psihologiju mušterija. "Rijetko koji pas uživa u kupanju i šišanju", kaže Nikolina, "na nama je da im taj postupak učinimo ugodnim i da steknu povjerenje u nas". (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ, snimio Danilo MEMEDOVIĆ)