NOVE OKOLNOSTI

PREPORUKE FIFA-e promijenile situaciju s ugovorima: Nogometaši sada mogu završiti i NA MINIMALCU

| Autor: Davor PETROVIĆ (Novi list)
(Mario STRMOTIĆ/HINA)

(Mario STRMOTIĆ/HINA)


Naravno, svaki klub koji tako postupi neće moći kupovati nove igrače, niti imati velike transakcije, objašnjava odvjetnik Saša Pavličić-Bekić

Zbog pandemije koronavirusa koja je izazvala prekid svih sportskih aktivnosti, FIFA je početkom ovog tjedna donijela niz mjera i preporuka za profesionalne nogometne klubove i igrače, dopuštajući, između ostalog, i jednostrano smanjenje ugovora, pod određenim uvjetima. Naime, tijekom protekla dva tjedna mnogi klubovi su na taj način pokušavali rasteretiti blagajne, a to je, u dosta slučajeva, nailazilo na otpor igrača.

Proporcionalno smanjenje

FIFA je, pak, istaknula da bi osnovni model za prilagodbu plaća u izvanrednim okolnostima trebao biti dogovorom, i za tu varijantu nije postavljala nikakva ograničenja. No, za slučajeve u kojima klubovi i igrači ne bi uspjeli pronaći zajednički jezik, FIFA dozvoljava zamrzavanje ugovora za vrijeme trajanje krize, s time da su klubovi, u tom slučaju, igračima dužni osigurati minimalnu naknadu, u skladu sa zakonom svoje države.

- Dok nije bilo zaključka FIFA-e, klubovi su nudili puno više. U tom trenutku je situacija bila idealna za igrače, a klubovi su se našli u problemu jer tada se nije igralo desetak dana i nije bilo dokazane više sile pa jednostrano smanjenje ugovora nije bilo moguće, objašnjava Saša Pavličić-Bekić, ugledni zagrebački odvjetnik, koji je već godinama aktivan u sportskim organizacijama.

Prema njegovim riječima, nakon što je FIFA dala svoje smjernice, ispada da je Dinamo korektno postupio prije dva tjedna, kada je stručnom stožeru i igračima nudio smanjenje ugovora, koje su oni odbili.

- Taj zaključak može staviti u velike probleme sve igrače koji su odbili nešto takvo. Naime, ako klubovi prema svima postupe na isti način i ne diskriminiraju nekog, tada će moći staviti igrače na minimalni dohodak. To, naravno, nije onaj minimalac koji je zakonom zajamčen radnicima, jer igrači kod nas imaju status obrtnika, što znači da ispostavljaju fakture klubovima i sami brinu o svom knjigovodstvu. Njihov minimalac može, na primjer, iznositi visinu prosječne plaće, ali takva odluka je na klubovima. Pritom naglašavam da je to moguće samo ako klubovi postupe na jednak način prema radnoj zajednici i igračima. Ne smije se dogoditi situacija da se igračima smanje naknade, a da pri tome, na primjer, visoke plaće direktora ne budu proporcionalno smanjene, dodaje Pavličić-Bekić.

Postići dogovor

Drastičan rez kao što je isplata minimalca igračima, za sobom bi povukao i određena ograničenja.

- Naravno, svaki klub koji tako postupi i, sukladno zaključku FIFA-e, igračima odredi minimalna primanja, neće moći kupovati nove igrače, niti imati velike transakcije. Sve to je napravljeno s ciljem da klubovi ne zloupotrijebe novonastalu situaciju. Stoga smatram uputnim da svi profi sportaši u klubovima sada pod hitno razmisle i pokušaju postići dogovor jer bi zaključak FIFA-e mogao pomrsiti račune svim sportašima koji ne prihvate situaciju više sile, tumači 49-godišnji odvjetnik.

Uzme li se u obzir primjer Dinama, to znači da su smjernice iz Züricha drastično promijenile situaciju.

- Taj model igračima bi mogao biti znatno povoljniji od onog što je FIFA donijela svojim zaključkom pa se stoga ne smije dogoditi da nogometaši vjeruju osobama koje im tvrde da jednostrano smanjenje ugovora neće biti moguće. Dapače. Moglo bi se dogoditi da dođe i do raskidanja ugovora pri čemu igrač neće proći onako kako je zamislio, zaključuje Pavličić-Bekić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter