NOVOMEDIJSKI KULTIVATOR

U pulskoj Gimnaziji i Tehničkoj školi: UMJETNOST IMA PORUKU, A GIF JE UMJETNOST

U sklopu projekta pulske udruge Metamedij tijekom prošlog polugodišta organiziran je niz edukativnih i kreativnih aktivnosti kojima se nastoji povećati interes mladih za kulturu te potaknuti njihovo aktivno praćenje i djelovanje unutar kulturno-umjetničke scene Istarske županije. Unatoč pandemiji nekolicina aktivnosti uspjela se održati uživo, no većina se odvijala tijekom jeseni u digitalnom obliku

| Autor: Priredio M. RADIĆ
Projekt Novomedijski kultivator udruge Metamedij

Projekt Novomedijski kultivator udruge Metamedij


Projekt Novomedijski kultivator pulske udruge Metamedij prošle je godine ponudio pulskoj Gimnaziji i Tehničkoj školi niz edukativnih i kreativnih aktivnosti kojima se nastoji povećati interes mladih za kulturu te potaknuti njihovo aktivno praćenje i djelovanje unutar kulturno-umjetničke scene Istarske županije. Unatoč pandemiji nekolicina aktivnosti uspjela se održati uživo, no većina se odvijala tijekom jeseni u digitalnom obliku.

Radionica GIF animacije

Među njima je digitalna prezentacija radova učenika realiziranih na radionici GIF animacije koju je vodila umjetnica Ivana Tkalčić. Prezentacija se sastojala od 36 GIF-ova učenika kojima su izražene njihove emocije ili misli, što je danas popularno, a glasanjem su oni odabrali najbolje radove. Iz Tehničke škole najviše glasova dobio je Raul Poldrugovac, a iz Gimnazije Ana Crnobori.

Radionica GIF animacije sastojala se od teorijskog i praktičnog dijela te digitalne prezentacije. U teorijskom dijelu Ivana Tkalčić se osvrnula na povijest GIF-a, njegov živopisni razvoj, elemente dizajna, estetiku te ulogu i način korištenja od kraja '80-ih, kada je stvoren, do danas. Potom je predstavila oblike digitalne umjetnosti - GIF art, Glitch art (mashups) i Pixel art – te analogne (ručno crtane) i digitalne (2D, 3D, stop motion) mogućnosti realizacije animiranih GIF-ova. Praktični dio počeo je s upoznavanjem programa uz pomoć kojih je moguće na više-manje jednostavan način izraditi GIF-ove ako se ima određeno predznanje. Za kraj radionice polaznicima je Ivana Tkalčić postavila pitanje: "Kako ovaj najreduktivniji (i najzabavniji) umjetnički oblik može utjecati na naše promišljanje vizualne kulture i umjetnosti u cjelini?". Odgovor s druge strane ekrana glasio je: "Umjetnost ima poruku pa je GIF umjetnost". Drugi učenici dodali su da uz to on zadovoljava i druge kriterije – zabavan je, kreativan i uz pomoć njega moguće je izraziti emocije.

Učenici s umjetnicima i kustosima

Gostujuća predavanja umjetnika također su održana u video formatu. Izuzetak je bilo predavanje likovnog umjetnika Roberta Paulette. Njega su učenici Gimnazije upoznali prilikom posjeta izložbi "Veruda Boogie – Woogie" u Muzeju suvremene umjetnosti Istre, gdje su ih još dočekale ravnateljica muzeja Ketrin Miličević Mijošek i muzejska pedagoginja Iva Gašparić. Učenici Tehničke škole pogledali su Paulettino video predstavljanje, a na taj su način svoje umjetničko istraživanje i rad svim učenicima približile i konceptualna umjetnica iz Novigrada Dragana Sapanjoš te mlada pulska umjetnica Valentina Butumović.

Gimnazijalci su uspjeli posjetiti i izložbu "Polaroids" slovenskog autora Aleša Gregoriča u galeriji Makina, gdje im je voditelj Hassan Abdelghani ukratko predstavio djelovanje Makine te Umjetničke organizacije Film i film.

Digitalnu prezentaciju Paulettine izložbe i skupne izložbe "Crni labud" u sklopu selektiranog tematskog projekta HDLU-a Istre pripremila je za učenike Tehničke škole stručna suradnica Ivana Vojnić Vratarić. Ona im je ujedno približila djelovanje MSUI-ja i HDLU-a, različite likovne tehnike koje su umjetnici koristili te suvremene umjetničke prakse i autore na koje su se eventualno referirali.

Uživo, tik prije proljetnog lockdowna, učenici Tehničke škole uspjeli su posjetiti dvije udruge u Društvenom centru Rojc - Zaigranu kozu i Sonitus. Prva je udruga minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara, dok druga djeluje na području izvedbenih i vizualnih umjetnosti, audiovizualnih djelatnosti i tehničke kulture, a najpoznatija je po organizaciji Visualia Festivala – prvog festivala svjetla u Hrvatskoj.

Otkazan posjet Rijeci 2020.

Jedan od najiščekivanijih trenutaka Novomedijskog kultivatora, posjet Rijeci 2020 – Europskoj prijestolnici kulture, spriječila je pandemija pa je uz pomoć službenih materijala projekta Vojnić Vratarić pripremila video prezentaciju. U njoj je predstavila programske pravce i bogati program, a posebnu pažnju pridala je događajima koji su potencijalno zanimljivi mladima kao što su projekt "Histerične mašine" ili "Opera industrijale".

Sve video prezentacije te najbolje GIF-ove moguće je pogledati na službenoj web stranici te na YouTube kanalu udruge Metamedij. Projekt su sufinancirali Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Grad Pula.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter