PUT OD RAJA DO PAKLA

SALTONSKO MORE: Nekad mondeno kalifornijsko ljetovalište koje je privlačilo milijune posjetitelja guši SMRAD POKVARENIH JAJA

| Autor: Robert BURŠIĆ

Saltonsko more ili jezero, slučajno nastalo nakon poplave rijeke Colorado 1905. godine, pedesetak godina kasnije postalo je popularno ljetovalište, da bi sedamdesetih godina doživjelo propast i katastrofu

Saltonsko more ili jezero, koji spada u tzv. zatvorena mora, o kojima smo pisali, umjetna je zamjena drevnog prirodnog jezera zvanog Cahuilla, koje se pojavljivalo i nestajalo tisućljećima u razmacima od 400 ili 500 godina, ovisno o tome koliko je vode dobilo iz rijeke Colorado. U svom je punom stanju prekrivalo 2.000 četvornih kilometara i bilo duboko 300 metara. Tada bi polako isparavalo na gorućem pustinjskom suncu. Od 1540. do 1905. godine bilo je potpuno suho. 

Godine 1900. kalifornijska kompanija za razvoj počela je pustinju navodnjavati. Vodu rijeke Colorado preusmjerili su u Carsku dolinu. Bio je to hrabar i koristan potez: kanali vode učinili su pustinju plodnom, osiguravajući vodu poljoprivrednicima.

Sve se promijenilo 1905. godine. Iznimno snježna zima uzrokovala je veliko otapanje snijega u proljeće, a rijeka Colorado izašla je iz korita i preplavila kanale za navodnjavanje. Inženjeri su mjesecima gradili nasipe pokušavajući obuzdati rijeku. Tijekom dvije godine ogromna količina vode ispunila je bazen jezera Cahuilla. To je bilo rođenje Saltonskog mora.

Nastavilo se s povremenim poplavama Carske doline rijeke Colorado. Na kraju, to je dovelo do izgradnje brane Hoover, a poplava je konačno prestala. Trenutno Soltonsko more napajaju rijeke Novaya, Whitewater i Alamo. 

S procijenjenom površinom od 970 km2, jezero Salton je najveće jezero u Kaliforniji. Zanimljivo je da se nalazi 226 stopa (69 metara) ispod morske razine; dužine je oko 35 milja, široko 15 milja i duboko do 37 stopa. Voda ne može teći iz Saltonskog mora, ona izlazi jedino isparavanjem. Zato je voda tamo 30 posto slanija od Tihog oceana.

Godine 1950. Kalifornijski odjel za ribe izlio je tisuće riba u Saltonsko more. Nekoliko vrsta je preživjelo, pa je postalo raj za ribare. S novom ribom, more je postalo novo odredište za ptice selice. Zabilježeno je više od 400 vrsta ptica, oko 30 posto američkog bijelog pelikana živi na obalama Saltona. Jezero je glavna stanica za odmor ptica na pacifičkom putu.

Još interesantnije: Saltonsko more postalo je pedesetih godina živahno turističko mjesto, s lukama i kućama za odmor na svojim obalama. Jezero Salton u pustinji Sonora, samo nekoliko sati vožnja od Hollywooda, bio je Božji blagoslov, čudo u pustinji, raj u pustinji, turistička atrakcija: velike plaže s nevjerojatno lijepim zalaskom sunca. Na svom vrhuncu pedesetih i šezdesetih godina privlačio je milijune posjetitelja.

U pedesetim godinama prošlog stoljeća postalo je ljetovalište za rastuću kalifornijsku srednju klasu. Tu su dolazile zvijezde poput Beach Boysa, američke pop grupe osnovane 1961., ovo ljetovalište obožavao je Sonny Bono (1935.-1998.), glazbenik i političar. Vladao je velik interes za kupnju parcela, pa su agenti iz letjelice zainteresiranim kupcima pokazivali parcele. 

Do 1960. godine Salton Sea pretvorio se u mjesto sa Solton Cityjem, Solton Sea Beachom i nekoliko drugih plaža. Nekoliko višemilijunskih marina i yachting klubova pojavilo se oko obale. Golf igrališta počela su se pojavljivati svugdje. Tisuće ljudi okupilo se kako bi ovdje promatrali utrku glisera od 500 milja.

Popularnost i procvat, međutim, nisu dugo trajali. Kako je populacija zapadnih država rasla, trebala im je voda. Ne samo za usjeve, već i za kuće, travnjake, golf igrališta, bolnice i industriju. A za tu vodu okrenuli su se 1.450 kilometara dugoj rijeci Colorado, koja prolazi kroz sedam američkih država i dvije u Meksiku.

Zvono na uzbunu oglasilo se sedamdesetih godina kada je, iz neobjašnjivih razloga, mrtva riba počela plutati na površini jezera. Razlog je bio jednostavan: u jezeru je nastala visoka koncentracija poljoprivrednog otpada. Toliko je riba uginulo da su na nekim mjestima nekad pješčane plaže sada velika prostranstva riblje kosti. Kad su ekološke neprilike postale učestalije, na jezero je dolazilo sve manje posjetitelja. Sada je slano, napušteno jezero malo više od uspomene. Salton je postao rivijera duhova.

Nakon nekoliko desetljeća, država Kalifornija pokušala je obnoviti nekad popularni grad. Bilo je prijedloga oživljavanja područja u kojem će živjeti do 40.000 ljudi. Međutim, tužna povijest grada ovdje ne privlači ljude, jer opasnost za okoliš još uvijek postoji.

Nedavno je grad Solton naseljen. Glavno stanovništvo grada su meksičke izbjeglice. Stanovnici regije oko najvećeg i nekada popularnog među turistima Lake Salton Sea u Kaliforniji prisiljeni su trpjeti nepodnošljiv smrad uginulih riba.

Država Kalifornija čini se nije se odrekla svoga umjetnoga mora. Ima planova i naznaka da se ovaj bazen u kalifornijskoj pustinji opet ispuni vodom. Jedan od planova spašavanja je unošenje stvarne slane vodu iz Kalifornijskog zaljeva, 115-kilometrskim kanalom, Coyote Canal. Kanal već dijelom postoji, a poslužuje rančeve i farme u Meksiku. Zagovornici ovoga plana vide to kao priliku za vraćanje nekadašnje slave Saltonskom moru.


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama