(Hina/EPA)
Nakladnik Školska knjiga objavio je raskošnu monografiju "Zlatarstvo u Zagrebu 1450. - 1550. - Liturgijski predmeti i nakit" Arijane Koprčine, koja predstavlja najreprezentativnije umjetnine od zlata, srebra i dragoga kamenja nastale u Hrvatskoj u 15. i 16. stoljec´u.
Kako ističu iz Školske knjige, riječ je prvoj znanstvenoj monografiji o zlatarstvu u Zagrebu kasne gotike i renesanse.
Raskošno opremljeno djelo donosi više od 450 fotografija predmeta primijenjenih umjetnosti, među kojima se ističe luksuzno posuđe i nakit, najreprezentativnijih umjetnina od zlata, srebra i dragoga kamenja nastalih u 15. i 16. stoljec´u i oblikovanih u stilu kasne gotike i renesanse.
Odabrani primjerci zlatarske građe svjedoče o većem broju iznimno kvalitetnih radova koji su ostali sačuvani zahvaljujući spletu sretnih okolnosti.
Zlatarska građa, liturgijsko posuđe i nakit koje su domaći i inozemni zlatari izradili od zlata i srebra za biskupe i visoki kler te ukrasili dragim kamenjem, uprizoruju vrijeme i kulturološke promjene toga kasnosrednjovjekovnog i ranomodernog doba. Ujedno predstavljaju najdragocjeniju i najistaknutiju cjelinu zlatarske baštine na području kontinentalne Hrvatske.
Odabrana zlatarska građa i danas je u crkvenom posjedu, a najviše sačuvanih predmeta nalazi se u Riznici zagrebačke katedrale.
Umjetnine predstavljene u monografiji uglavnom trenutacˇno nisu dostupne posjetiteljima, evakuirane su nakon potresa i pohranjene na sigurno mjesto te cˇekaju obnovu muzejskih i crkvenih prostora.
Monografija sadrži i opsezˇnu katalosˇku obradu pedeset tri pojedinacˇne umjetnine uz dopunu gemolosˇkim determinacijama dragoga kamenja koje je proveo Marin Sˇoufek te heraldicˇkim determinacijama Mateje Brstilo Resˇetar.
Transkripcije i prijevodi latinskih tekstova djelo su Ladislava Dobrice. Predmeti primijenjene umjetnosti ilustrirani su fotografijama Srec´ka Budeka, Vedrana Benovic´a i drugih autora.
Dizajn i likovno grafičko oblikovanje potpisuju Šesnić & Turković, Andrea Šumberac, Barbara Bjeliš i Danijela Karlica Žilić.
Knjiga je objavljena u suizdanju Školske knjige i zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt u novoj biblioteci Tezoro.