(Hina/EPA)
Likovna monografija "Crtež kao otkrivanje svijeta: radovi na papiru Dražena Trogrlića" predstavljena je u petak u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, uz jednodnevnu izložbu njegovih odabranih radova iz fonda Grafičke zbirke NSK.
U karijeri dugoj četrdesetak godina Trogrlić se istaknuo umjetnošću rafinirane poetike, apstraktnog ili semi-apstraktnog likovnog jezika, a iako su o njemu pisali mnogi, dosad nitko nije napravio cjelovitu obradu njegovih kontinuirano prisutnih radova na papiru.
"Monografija predstavlja radove na papiru tri klasična umjetnička medija - crtež, slikarstvo i grafiku. Bez obzira što je njihov poetički karakter različit, papir im je zajednički i razlikuje ih od drugih tradicionalnih umjetničkih vrsta", rekla je recenzentica knjige Ivana Mance.
Ocijenila je da je to i dosad najobuhvatniji tekst o opusu tog autora i smješta ga u prostor i povijesni kontekst, veže uz određene povijesno-stilske pojave, iščitava konstante prisutne u njegovom djelu.
Recenzent Dino Milinović smatra da je Milan Pelc jedan od vodećih autora u povijesti umjetnosti bez kojih povijesti umjetnosti niti nema, a koji nas uvlače u područje koje nam je inače zatvoreno.
"Možete se naći ispred izvanrednog platna, ali ne znate zašto u tome uživati. Posebno je teško kada se nađete pred hermetičnim slikarstvom, a apstraktno slikarstvo poput Trogrlićevog je uvijek hermetično", ustvrdio je.
Autor Milan Pelc smatra da uvijek postoji nepremostiv ponor između likovnog, onoga što slika prikazuje i onoga što jezik može izreći, a svoju je inspiraciju i znanje crpio iz niza prijašnjih tekstova povjesničara umjetnosti o Trogrliću.
"Oni su mi služili kao vrsta vodiča kroz vrlo specifičan likovni svijet koji djeluje hermetično, ali i dolazi iz stvarnog svijeta koji on otkriva, pretače u sebe, iznosi opet van i poklanja njegovu novu viziju", istaknuo je.
Voditeljica Grafičke zbirke NSK Tamara Ilić Olujić podsjetila je da ta knjižnica s Trogrlićem surađuje još od 1986. i izdavanja grafičke mape linoreza "Iskušenje južnih mora".
"U fondu Grafičke zbirke pohranjeno je 14 crteža, 17 grafičkih listova i sedam grafičkih mapa. Izbor tih djela može se vidjeti na izložbi kojoj je zadatak zorno prikazati raznolikost izričaja, dok monografija daje širu sliku i kontekst autorova opusa", dodala je.
Direktorica Hrvatske sveučilišne naklade Anita Šikić rekla je da ta izdavačka kuća već 30 godina primarno objavljuje znanstveno-stručne knjige, no kaže da je velika sreća što je objavila i monografiju Dražena Trogrlića, jednog od najvećih hrvatskih suvremenih slikara.