(Hina/EPA)
"Kronika Franjevačkog samostana u Vukovaru - Knjiga II. (1781.-1826.)" predstavljena je u ponedjeljak u Pastoralnom centru sv. Bone u Vukovaru uz poruku da je ona logičan slijed prve knjige iz 2020. te da je njome sada obuhvaćeno prvih 100 godina djelovanja franjevaca na vukovarskom tlu.
"Kronike su snažan izvor za istraživanje povijesti Katoličke crkve, a osobito franjevačkog reda na području Srijema, pa i Slavonije unazad 300-tinjak godina. Ovo nije prva kronika o djelovanju franjevaca na području Srijema i Slavonije, ali predstavlja iznimno važan kamenčić u mozaiku djelovanja franjevačkog reda, a povijest Srijema i Slavonije bez franjevaca je teško zamisliva", poručio je Petar Elez iz Državnog arhiva u Vukovaru, koji je uz župnika Franjevačkog samostana u Vukovaru fra Ivicu Jagodića urednik knjige.
Na predstavljanju knjige među ostalima su bili nadbiskup đakovački i osječki mons. Đuro Hranić i vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić. O knjizi je govorio i Dražen Živić iz Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, koji je rekao kako knjiga donosi dio zapisa koji vežemo za drugu polovicu 18. i prvu polovicu 19. stoljeća o životu franjevaca u Vukovaru, o njihovu liturgijskome i pastoralnom djelovanju i životu unutar samostana te spoznaje kako se živjelo u Vukovaru u tome razdoblju.
Fra Ivica Jagodić napomenuo je kako je "Kronika" objavljena u izvornome latinskom tekstu te s usporednim hrvatskim prijevodom kako bi čitatelji općenito, a posebice znanstvenici i stručni djelatnici mogli doći do izvorne misli u njoj zapisane.
Po riječima nadbiskupa Đure Hranića, druga knjiga "Kronika Franjevačkog samostana u Vukovaru" iznimno je važno i prvorazredno djelo za vukovarsku zajednicu i Đakovačku i osječku nadbiskupiju jer predstavlja svjedočanstvo djelovanja Katoličke crkve na ovim prostorima.
"Riječ je o prvorazrednoj povijesnoj građi koja je obrađena na stručan način, i to me iznimno raduje", istaknuo je nadbiskup Hranić.
Župan Damir Dekanić zahvalio je autorima na vrijednom djelu koje su iznjedrili, ističući da "Kronika" donosi iznimno vrijedna saznanja o životu na području Vukovara, posebice među franjevcima koji su, kako je rekao, uvijek bili i ostajali s narodom Vukovara, a posljednji put su to posvjedočili tijekom Domovinskom rata.
"Kronika Franjevačkog samostana u Vukovaru - Knjiga II. (1781.-1826.)" izdana je u nakladi Državnog arhiva Vukovar i Franjevačkog samostana u Vukovaru uoči obilježavanja 300. obljetnice otkako je postavljen temeljni kamen za izgradnju vukovarskog samostana 24. lipnja 1723. godine. U planu je i treće izdanje "Kronike" čiji je izvornik u kuli knjiškog blaga kao dio muzejskog postava u Franjevačkom muzeju Vukovar.