Ilustracija
U sklopu paneuropske platforme LINA (Learning, Interacting and Networking in Architecture) u Puli će se od 27. do 29. travnja održati program From Care to Cure and Back koji obuhvaća predstavljanje publikacija, arhitektonske priče u hodu, performativna izlaganja, te filmske projekcije i razgovore s umjetnicima. Udružujući niz lokalnih i međunarodnih arhitekata/ica, umjetnika/ca i interdisciplinarnih udruženja s područja prostornih i urbanih praksi, kroz ovaj program kritički se istražuje arhitektonska baština, suživot prošlih, sadašnjih i budućih zajednica u odnosu na napuštenu arhitekturu, te potiče transformacija materijalnog i nematerijalnog okruženja iz "prostora kolektivne bolesti" u "mjesta zajedničkog izlječenja".
Predstavljanje publikacija i edicija kojima je Društvo arhitekata Istre izdavač, održat će se večeras s početkom u 19 sati u prostorima Galerije DAI-SAI, Smareglina 1, Pula. Emil Jurcan govorit će o zadnjem izdanju edicije Dobrolet "O participativnoj arhitekturi" talijanskog autora Giancarla De Carla. Ana Dana Beroš, koja potpisuje i koncepciju čitavog programa, predstavit će ediciju "Publishing Acts" i niz eksperimentalnih radionica koje su se dogodile u Puli (2017.), Šibeniku (2018.) i Rijeci (2019. i 2020.), a koje razmatraju izdavaštvo kao kritičku prostornu praksu, izvan okvira proizvodnje dominantnog znanja o gradovima. Na kraju večeri, Mika Savela izložit će konceptualno putovanje Jadranskom magistralom u obliku fanzina "S'lim Adria", govoreći o susretima s brojnim angažiranim pojedincima i skupinama čiji se rad nalazi u središtu kritičkih kulturnih i fizičkih uvjeta koje stvara monoekonomija masovnog turizma.
Arhitektonske priče u hodu, počet će u petak ujutro, u Carrarinoj ulici 2, ispred ulaza u Malo rimsko kazalište. U 10 sati autor impozantne rekonstrukcije antičkoga kazališta Emil Jurcan vodit će publiku i objasniti složeni proces stvaranja autonomne i suvremene arhitekture na zatečenom stanju arheoloških fragmenata antičkih, srednjovjekovnih i kasnijih razdoblja povijesti. Jurcanov projekt rekonstrukcije Malog rimskog kazališta dobitnik je posebnog priznanja Nagrade Piranesi, te je jedan od nominiranih radova za ovogodišnju Nagradu "Bernardo Bernardi" koju dodjeljuje Udruženje hrvatskih arhitekata. Breda Bizjak, predsjednica DAI-SAI, autorica revitalizacije austrougarskog podzemnog sustava, koji se rasprostire ispod sedam gradskih brežuljaka i izvan perimetra grada, a koji su dugo vremena bili zatvoreni za javnost i postupno brisani iz memorije građana, provest će u 11.30 sati publiku tunelima ispod brežuljka Kaštel.
Performativna izlaganja, u popodnevnom nastavku programa u Galeriji DAI-SAI, u Smareglinoj 1, započet će u 16 sati članice udruženja mART iz Makarske, Tina Divić i Dijana Jelić Škorlić, prezentacijom projekta "Liječenje lječilišta", čiji je cilj bio u post-pandemijsko vrijeme potaknuti promišljanje odnosa bolesti i prostornih manifestacija te praksa liječenja, na primjeru odnosa prema devastiranoj modernističkoj arhitekturi Dječjeg lječilišta u Krvavici.
Boštjan Bugarič, urednik open source web-portala Architectuul iz Berlina, u performativnom izlaganju "Priroda kao subjekt", govorit će o novim paradigmama post-antropocenog svijeta na primjeru Omladinskog lječilišta i odmarališta Debeli Rtič u Sloveniji. Mika Savela, suosnivač platforme Selim Projects iz Helsinkija, izložit će studiju slučaja Sanatorija za plućne bolesnike u Paimiju renomiranog finskog arhitekta Alvara Aalta. Alessio Rosati, voditelj institucijskih projekata u muzeju MAXXI u Rimu, izložit će primjer Instituta za odgoj Marchiondi Spagliardi u Milanu, talijanskog arhitekta Vittoriana Viganòa, pod naslovom "Dječaci ne bježe".
Filmske projekcije o Dječjem lječilištu u Krvavici i razgovore s umjetnicima, čileanskim redateljem Joaquínom Mora i slovenskom dokumentarnom redateljicom Rebekom Bratož Gornik, koji počinju u 20 sati vodit će Ana Dana Beroš, izvršna producentica filmova ispred DAI-SAI i platfome LINA, rađenih uz terensku snimateljsku podršku Matije Kralja Štefančića.
Zajedničke refleksije From care to cure and back, održat će se u subotu s početkom u 10 sati u Galeriji DAI-SAI, i privremeno pokušati zaokružiti prvu etapu trogodišnjeg programa koji se bavi transformacijom arhitekture iz prostora kolektivne bolesti u mjesta zajedničkog izlječenja, uz pozvane izlagač/ice, filmske autor/ice i zainteresiranu javnost, te moderaciju kustosice programa Ane Dane Beroš.
Program će se održavati na engleskom, djelomično i hrvatskom jeziku.