(Hina/EPA)
Zbirku izabranih ljubavnih pjesama hrvatskoga književnika Adolfa Polegubića "San u plavom - Ljubavno pjesništvo" objavila je splitska Naklada Bošković.
U zbirci je osamdeset pjesama podijeljenih u osam cjelina: Nove oči, Ispod neba, Dotakni mi dušu, Oči boje neba, Daleko jutro, S okusom šipka i grozdova, Dom u predvečerje i Vrijeme pogodno za pjesmu.
Književnik Ivan Babić u pogovoru knjige napominje kako "ovi stihovi zadane ljubavne tematike ujedno nisu ništa manje i duhovno-religijski, refleksivni, autorefleksivni, i to na Polegubićev poetski ili stilsko-jezični prepoznatljiv način.
Pri tomu, ističe Babić, mislimo na stihovnu aparaturu počesto blisku poetikama i uzorima iz prošlih vremena (Kranjčević, Matoš, Šop, Tin, Cesarić), kao i na heterogenost, kombiniranje slobodnog stiha s ritmizirajućim dionicama i povremenim rimama.
Ocjenjuje kako heterogenost djelomice proizlazi i iz razvojnog, višegodišnjeg plova i tijeka nastajanja stihova. Iskazavši kroz svojih 80 pjesama (raspoređenih u osam poglavlja) i mnoštvo općih mjesta, čuvstava i spoznaja, svojih zapažanja i intimnih svjedočanstava o ljubavi, pjesnik Polegubić mnogim stihovima nudi čitatelju svježinu pjevanja i otvoren duh za nešto najneuhvatljivije, najtajnovitije, najvrjednije i možda najljepše u ljudskom životu, a to je – ljubav.
Književnica Anita Martinac u predgovoru ističe kako je ljubav, taj savršeni univerzum, spoj snage i ljepote, ona koja prelazi rijeke bez mostova i pomiče planine, ali i nježna kao skrivena suza i izgubljeno ptičje pero u nebeskom letu, vječna inspiracija i nepresušno nadahnuće.
"Pjesnik, svjestan svog doživljaja ljepote, dajući joj ime sebi svojstveno, bilo metaforom ili kristalnim stihom, stvara sliku o ljubavi svojim očima, baš kao što slikar uvijek ima način stvoriti novu boju u beskrajnom koloritu života", piše Martinac.
Ocjenjuje kako je posebna Polegubićeva vrijednost doziranost razodjenute riječi, lijep dar za jezične igre, kojima kroz jednostavne slike prikazuje kolorit emocija. Na otmjen i primjeren način pronalazi mjeru, a nimalo ne umanjuje snagu emocije, piše Martinac.
Adolf Polegubić rođen je u Šibeniku 1962. Hrvatski je pastoralni teolog, novinar i pjesnik. objavio trinaest knjiga pjesama na hrvatskom jeziku i jednu na njemačkom jeziku. Također je objavio više knjiga iz područja pastoralne teologije, duhovnosti, novinarstva i humora. Pjesme su mu suptilni lirski svijet kao i raspoznatljiv znak duhovnosti čije temelje treba tražiti u prihvaćanju egzistencije kao dara i darovane milosti. Objavio je desetak zbirki pjesama.