(Hina/EPA)
Knjiga "Smiljana Rendić - zlatno pero hrvatskog novinarstva" u kojoj autorica Silvana Burilović Canov tematizira spisateljsko djelovanje ove katoličke novinarke, prevoditeljice i dugogodišnje suradnice Glasa Koncila, predstavljena je u četvrtak u Splitu.
Novinarka, vatikanistica i judaistkinja Smiljana Rendić (Split, 1926. – Rijeka, 1994.), bila je na udaru komunističkih vlasti bivše Jugoslavije zbog svojeg pisanja u kojem je kritizirala taj režim, rečeno je na predstavljanju.
Dala je velik prinos hrvatskomu, posebice obnovljenomu katoličkom novinarstvu u drugoj polovici 20. stoljeća. Živjela je na Trsatu u Rijeci, kao umirovljenica otkako je u siječnju 1973. godine zbog jednog od najznačajnijih tekstova iz Hrvatskog proljeća u časopisu 'Kritika', 'Izlazak iz genitiva ili drugi hrvatski preporod', koji raskrinkao zatiranje hrvatskog jezika Novosadskim dogovorom, bila osuđena po članku 118. Kaznenoga zakonika SFRJ. Zbog toga je bila udaljena s posla u upravi časopisa 'Pomorstvo' i prijevremeno umirovljena. Tadašnje jugoslavenske vlasti su je optužile za djelo neprijateljske propagande.
"Geslo Smiljan Rendić bilo je: 'Treba znati tisuću stvari da bi se jedna mogla javno reći', i ilustrira kako je ona bila strastveni istražitelj činjenica i istine, i po tomu bi trebala biti uzor novinarima našeg doba," rekla je autorica knjige Burilović Canov.
Napomenula je kako je Smiljana Rendić pratila teološka kretanja te je "zadužila hrvatsko društvo i Crkvu".
Tajnica Hrvatskog društva katoličkih novinar Marija Bjelošević rekla je kako današnji novinari u Hrvatskoj mogu učiti od Smiljane Rendić o domoljublju, hrvatskoj kulturi i hrvatskom jeziku.
Ova je knjiga objavljena u nakladi Glasa Koncila za koji je Smiljan Rendić pisala 30 godina u vrijeme komunizma i jedini je novinar koji je dobio Zlatno pero Glasa koncila, rečeno je na predstavljanju.
"I u sadašnjoj situaciji Smiljana Rendić može biti vodilja", zaključio je glavni urednik Glasa koncila Vladimir Stanić.