(Hina/EPA)
U Dioklecijanovim podrumima u Splitu u utorak je predstavljen zbornik radova “I bi svjetlo” sa znanstvenog skupa održanog lani u listopadu u povodu 100. obljetnice elektrifikacije Splita.
Električnu rasvjetu Split je prvi put dobio 12. srpnja 1920., a tri poslije osvijetljena je Riva. Prije toga su, prema riječima arhitekta Stanislava Stanka Piplovića, građani samoinicijativno benzinskim strojevima osvjetljivali svoja mjesta.
“Kad je Austrija bila ovdje, Split je bio jedan mali neugledni gradić i tek krajem njihove uprave počeli su se rješavati veliki komunalni problemi. Grad je tada dobio željeznicu, luku i vodovod, a i elektriku. Elektrika je značila veliki napredak nakon plinskih ferala i uljanica. U Splitu je na Rivi bila prva električna svjetiljka ispred Lučke kapetanije“, rekao je Piplović.
Istaknuo je da je Split 1924. imao 300 javnih svjetiljaka, a privatne tvrtke i građani više od 1200. Već 1925. osvijetljena su i obližnja sela Vranjic, Solin i Mravince.
“Brač je napravio dosta dobre uređaje, nakon sitnih i malih centrala, spojili su se kabelom s kopna na Brač, Hvar i Šoltu, a elektrifikacija Kaštela išla je dosta brzo jer se u Divuljama napravila hidroavionska baza ratne mornarice”, rekao je Piplović, koji je do detalja, godinu po godinu, pisao o elektrifikaciji grada pod Marjanom.
Zbornik je tiskan u izdanju Muzeja grada Splita i Društva prijatelja kulturne baštine Split, a sunakladnik je Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu.
„Ovaj zbornik kruna je skupa, svi izlagači koji su sudjelovali na tom događaju poslali su svoje radove pa je plod toga monografija od 450 stranica koja govori o početcima elektrifikacije u cijeloj Dalmaciji“, rekao je splitski povjesničar, suurednik zbornika Marijan Čipčić.