MATKO BRAJŠA RAŠAN 

Predstavljena monografija skladatelja istarske himne "Krasna zemljo Istro mila"

| Autor: Vanesa BEGIĆ


Autori ove monografije su mr. art. Mirjana Grakalić, dr. sc. Ivana Paula Gortan-Carlin i Andrej Bader mag. hist * Etnomuzikologija kao glazbena grana tek se počinje razvijati, a Brajša je tu napravio ogroman posao. Autori su donijeli djelo trajne vrijednosti, koje će biti vrlo korisno i svima onima koji će se dalje baviti iznimnim Brajšinim stvaralačkim opusom, koji je zbilja izniman po svim znanstvenim parametrima, kazala je recenzentica Mirna Marić

 

Predstavljanje monografije "Matko Brajša Rašan (1859.-1934.)" i zbirke notnog izdanja "Mažurano moja" u povodu 160. godišnjice skladateljeva rođenja održano je u muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca u srijedu navečer.

Autori ove monografije su mr. art. Mirjana Grakalić, dr. sc. Ivana Paula Gortan-Carlin i Andrej Bader mag. hist, koji su je predstavili nazočnima, a o važnosti djela govorile su i recenzentice dr. sc. Lada Duraković i dr. sc. Mirna Marić.

Izniman značaj

- Svatko tko zna nešto o životopisu Matka Brajše Rašana zna koliko vrijedi, njegov značaj, ne samo kao autora istarske himne "Krasna zemljo", on je bio pokretač kulturnog i javnog života u svim mjestima u kojima je živio i radio. Hvala svim inicijatorima, autorima i izdavačima toga djela, Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, Muzičkoj akademiji i Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti, kazao je županijski pročelnik za kulturu Vladimir Torbica, a i predsjednik pulskog gradskog vijeća Tiziano Sošić istaknuo je važnost ovoga djela, kao i svih onih ljudi koji njeguju uspomenu na istarske skladatelje te rade na revalorizaciji njihova djela.

Nazočne je pozdravio i Darko Čargonja iz Ustanove Ivan Matetić Ronjgov s riječima hvale za ovo djelo, ističući da je Brajša bio iznimna ličnost.

- Monografija posvećena ovome skladatelju dugo je čekala da ugleda svjetlost dana, a strukturirana je kroz šest poglavlja. Ivana Paula Gortan-Carlin piše o kronologiji njegova života i rada, Andrej Bader o preporodnom razdoblju u Istri od 1880. do 1918. godine, od njegove uloge općinskog tajnika u Buzetu pa sve do spomenice i molbe Svetom ocu Papi Piju X., a o Brajši skladatelju i melografu piše Mirjana Grakalić. One se osvrće na svjetovnu glazbu, narodne napjeve i crkvenu glazbu. Gortan-Carlin bavi se i crticama i anegdotama iz njegova života, od susreta s biskupom Dobrilom do nespomenutih zanimljivosti, a njegovom građom i ostavštinom pozabavila se Ivana Paula Gortan-Carlin, kazala je Lada Duraković, ističući da su autori napravili izniman posao.

Mirna Marić rekla je da je riječ o velikanu istarske glazbe te da su kolegice Grakalić i Gortan-Carlin napravile izniman posao, a oduševljena je i tekstom Andreja Badera. Pohvalila je kolegu Branka Okmacu koji potpisuje notografiju.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter