(Snimio Hassan Abdelghani)
Upravni odjel za kulturu i zavičajnost Istarske županije predstavlja projekt SOCRAT - Umrežavanje obrta i suvremene umjetnosti u cilju održivog turizma, a sufinanciran je putem programa Interreg Italija-Hrvatska 2021. – 2027. godine. Cilj projekta SOCRAT je promicanje održivog razvoja turizma i osnaživanje zajednica na talijanskoj i hrvatskoj strani Jadrana mobiliziranjem turističkih itinerera temeljenih na suvremenoj umjetnosti, obrtu, kreativnim i kulturnim industrijama te civilnom društvu. Projektni partneri su: Zaklada Pino Pascali – Muzej suvremene umjetnosti (vodeći partner); Nacionalna konfederacija obrtnika te malih i srednjih poduzeća Bari – CNA BARI; Regija Veneto, Veneto Institut za rad, Istarska županija, Turistička zajednica Kvarnera, Ustanova za razvoj kompetencija, inovativnosti i specijalizacije Zadarske županije INOVacija i Sveučilište u Zadru.
- Projekt SOCRAT će nastojati odgovoriti na zajedničke teritorijalne izazove kao što su sezonalnost turizma, suradnja umjetnika i lokalnih vlasti te autentičnost turističke ponude, objašnjava koordinatorica projekta Sandra Ilić, iz Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, te naglašava da je opći cilj projekta SOCRAT diverzifikacija turističke ponude i osnaživanje lokalnog razvoja aktiviranjem autentičnijih iskustava proisteklih iz kreativnih industrija teritorija. U skladu s time, u sklopu projekta bit će provedeno testiranje SOCRAT modela triangularne suradnje umjetnika, civilnog sektora i kulturnih i kreativnih industrija, s idejom stvaranja novih kulturno- turističkih proizvoda i usluga temeljenih na materijalnoj i nematerijalnoj baštini Istarske županije i partnerskih regija jadranskog bazena. Upravo baština predstavlja početnu točku za suvremene umjetničke reinterpretacije lokalnog identiteta kroz razne medije, poveznice s održivim turizmom i lokalnom participacijom koji su u temeljima Novog Europskog Bauhausa kao jednog od osnovnih postulata SOCRAT projekta.
(Snimio Hassan Abdelghani)
Novi europski Bauhaus inicijativa je koju je pokrenula Europska komisija 2021. godine s ciljem stvaranja održivih, uključivih i estetski privlačnih prostora za život u Europi. Predstavlja spoj znanosti, tehnologije, umjetnosti i kulture, povezujući zelenu tranziciju s kreativnošću i inovacijama, te promičući transformaciju našeg svakodnevnog života prema održivijim standardima, nadahnutu povijesnim pokretom Bauhausa iz 20. stoljeća. Unatoč tome što se Bauhaus škola zbog nacističkog režima zatvorila 1933. godine, u samo 13 godina njezinog postojanja, utjecaj se proširio diljem svijeta. Ideje Bauhausa postale su temelj moderne arhitekture i dizajna, a njegov duh živi i danas kroz bezvremenski stil koji spaja jednostavnost, funkcionalnost i inovaciju. Ono što je Bauhaus činilo posebnim bio je i njegov pristup učenju i stvaranju: studenti su kombinirali teoriju s praktičnim radom, učeći od nekih od najutjecajnijih umjetnika tog vremena, kao što su Paul Klee, Wassily Kandinsky i Marcel Breuer.
(Snimio Hassan Abdelghani)
- Temeljem tih inspirativnih ideja projekt SOCRAT razvija model Eksperimentalnih Kreativnih Living Lab Laboratorija koji će okupljati lokalnu kulturnu i kreativnu industriju, umjetnike i civilno društvo u zajedničkom stvaranju novih turističkih iskustva, proizvoda i usluga koji promoviraju kulturnu baštinu i kreativnost te stvaraju nove gospodarske prilike u projektom obuhvaćenim lokalnim zajednicama, kaže Sandra Ilić.
(Snimio Hassan Abdelghani)
Living Labs uključuju različite dionike, građane i krajnje korisnike, koji rade zajedno u stvarnim okruženjima kako bi razvili i testirali nova rješenja. Eksperimentalni kreativni Living Lab laboratoriji zamišljeni su kao iskustveno duboko tematski i teritorijalno uranjajući laboratoriji tijekom kojih će odabrani umjetnici/tutori, lokalni obrtnici i/ili kulturne i kreativne industrije i organizacije civilnog društva zajednički osmisliti i testirati nove proizvode, usluge, prototipove i iskustva kulturnog turizma. Svaki laboratorij će osmisliti komunikacijske materijale i doprinijeti evaluaciji pilot-aktivnosti, doprinoseći dugoročnoj održivosti projekta. Od laboratorija se očekuje stvaranje i proizvodnja ne samo opipljivih rezultata (predmeti, prototipovi, performansi itd.), već i nematerijalnih rezultata, poput aktivacije lokalnih mreža, jačanja međusektorskog dijaloga, pojave zajedničkih narativa, novih metodologija suradnje i povećane svijesti o održivim praksama utemeljenim na zajednici. Ovi rezultati, iako manje vidljivi, ključni su za osiguranje reproducibilnosti i dugoročnog utjecaja SOCRAT modela.
(Snimio Hassan Abdelghani)
- Istarska županija će u tom cilju provesti identifikaciju organizatora eksperimentalnih kreativnih Living Lab s kojima će izraditi kratke filmske zapise predstavljanja njihovih organizacija i predloženih projekata po odabranom tematskom području. Vodeći partner, Fondacija Pino Pascali raspisat će u međuvremenu prekogranični poziv za odabir umjetnika i organizirati webinare suradnje između umjetnika, lokalnih kulturnih i kreativnih industrija i organizacija civilnog društva kako bi umjetnici dobili priliku komunicirati detalje s organizatorima i donijeti finalnu odluku na koji se program žele prijaviti.
Potom slijedi na projektnom nivou provođenje 13 prekograničnih laboratorija u ukupnom trajanju 130 dana, od čega će se u Istri organizirati tri te će trajati 30 dana. Odabrana su i tematska područja za eksperimentalne kreativne Living Lab laboratorije u Istarskoj županiji, a to su tekstil, keramika i umjetničke intervencije (performans, video, glazba, skulptura) u javnim prostorima, uz horizontalni princip koji se provlači kroz sva tri tematska područja a odnosi se na primjenu suvremenih umjetničkih praksi kroz razne medije, objašnjava hodogram aktivnosti Sandra Ilić.
(Snimio Hassan Abdelghani)
Kreativni Living Lab laboratoriji oslanjaju se na razvijenu SOCRAT metodologiju koja je u prethodnom razdoblju identificirala ključne kulturne i kreativne industrije s potencijalnom sinergijom s turizmom, a koje imaju snagu potaknuti stvaranje lokalnih vrijednosti kroz autentična i lokalno ukorijenjena iskustva utječući na razvoj proizvoda i usluga alternativnog turizma, turizma posebnih interesa, te brendiranja regije. Metodologija je razvijena kroz sudjelovanje brojnih predstavnika kulturnih i kreativnih industrija, civilnog sektora i umjetnika koji su nesebično podijelili svoje misli i iskustva stvarajući inspirativne citate i promišljanja.
Vladimir Torbica, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, ističe da će svi uključeni umjetnici i predstavnici kulturnih i kreativnih laboratorija biti predstavljeni i umreženi kroz projektnu platformu za promociju suvremene umjetnosti i reinterpretaciju kulturne baštine prekograničnog područja. Njihovi projektni prijedlozi nastavit će živjeti kroz SOCRAT lokalni Akcijski plan osmišljen kao rezultat zajedničke metodologije osiguravajući dugoročnost umjetničkih intervencija i djelovanja kulturnih i kreativnih industrija.
(Snimio Hassan Abdelghani)
- Posebna pažnja bit će posvećena identificiranju potencijalnih područja za replikaciju modela SOCRAT, uvjeta potrebnih za uspješnu provedbu identificiranih prepreka i strategija što će činiti temelje prekograničnog zajedničkog Akcijskog plana projekta. SOCRAT Akcijski plan bit će usklađen s Planom razvoja kulture do 2029. kao nastavkom Istarske kulturne strategije u cilju održivog srednjoročnog planiranja, i to u prioritetima povećanja dostupnost kulturnih sadržaja, osnaživanja uloge kulturnog sektora u razvoju Istarske županije i jačanja međunarodne suradnje umjetnika i kulturnih i kreativnih industrija. U cilju povećanja vidljivosti i dostupnosti te promocije projektnih rezultata bit će organizirani okrugli stolovi, edukacije i treninzi, znanstvena konferencija, razni lokalni, nacionalni i međunarodni eventi od kojih će se najznačajniji dogoditi u Istri u obliku međunarodne izložbe svih rezultata proizašlih iz održanih eksperimentalnih kreativnih Living Lab laboratorija SOCRAT projekta u drugoj polovici 2026. godine, najavljuje pročelnik Vladimir Torbica.