IRIDES ZOVIĆ

Ravnateljica porečke Gradske knjižnice o planovima i projektima: UVJERILI SMO SE DA IPAK SVE IDE NAPRIJED, SAMO S ODGODOM

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Irides Zović

Irides Zović


Svi naši programi i radionice, posebno one za djecu, moraju pričekati neka sigurnija vremena, a mi se svi nadamo da ćemo se uskoro vidjeti u našim prostorima. Do tada, čuvajmo se i čitajmo, a u knjižnici ćemo marljivo raditi na svim projektima, ističe Irides Zović

Travanj je inače vrlo aktivan mjesec za Gradsku knjižnicu Poreč. Tada se održava BOOKtiga, a stižu i rezultati natječaja Verši na šterni. O svim programima, njihovim novim terminima i drugome porazgovarali smo s ravnateljicom Gradske knjižnice Poreč Irides Zović.

- U ovo vrijeme kada nam se čini da je sve stalo i da život teče tek toliko da ga osjećamo, uvjerili smo da ipak sve ide naprijed, samo s odgodom. Pristigli su nam rezultati ovogodišnjeg natječaja za XXVII. Susret čakavskih pjesnika Verši na šterni. Ove je godine svojih 240 novih i neobjavljenih pjesmama na natječaj Verši na šterni prijavilo 90 autora. Odabir za tiskanje u zbirci pjesama XXVII. Verši na šterni učinio je ovogodišnji izbornik, poštovani profesor, dr. sc. Josip Lisac, rekla nam je ravnateljica Gradske knjižnice Poreč, Irides Zović.

Josip Lisac hrvatski je akademik, jezikoslovac, filolog i dijalektolog. Sveučilišni je profesor i vrsni jezikoslovac, predaje na više poslijediplomskih ili doktorskih studija lingvistike; voditelj je poslijediplomskog studija jezikoslovlja na Sveučilištu u Zadru. Od 2004. član je suradnik HAZU-a. Osnovni mu je znanstveni interes dijalektologija i povijest hrvatskoga jezika. Radio je na više međunarodnih projekata iz lingvističke geografije. Član je uredništva Čakavske riči. Dobitnik je većeg broja nagrada, a objavio je više stotina znanstvenih i stručnih radova.

Ustaljeni programi

- Od srca zahvaljujemo svim pjesnicima koji su se javili na naš natječaj, a odabranima čestitamo. U knjižnici se završavaju sve pripreme za tisak nove zbirke pjesama "Verši na šterni" kako bi ona bila spremna za promociju na šterni u Vižinadi, koja će se ove godine umjesto tradicionalne druge subote u mjesecu lipnju održati sukladno prilikama. Grafičko oblikovanje povjereno je Enriki Vežnaver Vidović iz studija Na broju 8, a idejno likovno rješenje naslovnice ovogodišnjih Verši rad je akademskog slikara Zdravka Milića, otkrila nam je ravnateljica Zović.

Što će biti s programima i koji su mogući novi datumi održavanja već ustaljenih, a dugo priželjkivanih manifestacija, pitaju se brojni korisnici porečke knjižnice. Sredinom travnja porečki Park Matije Gupca, svake godine, postaje susretište svih ljubitelja knjiga i čitanja, koji se okupljaju na Festivalu pročitanih knjiga, omiljenoj BOOKtigi.

- Sajam rabljenih knjiga i višednevni program, predstavljanja knjiga, radionice za djecu, radionice kreativnog pisanja za mlade, predstave, aukcija..., nismo odustali, već sve to planiramo ove godine realizirati u novom jesenskom terminu. Poziv na gostovanje ćemo iznova uputiti dragim književnicima koji su se zajedno s nama radovali 13. BOOKtigi, a to su: Sanda Hržić i Darko Rundek, Jurica Pavičić, djeci draga Željka Horvat Vukelja, Dubravka Vidović u liku Marije Jurić Zagorke i dobitnik Nagrade BOOKtiga 2020. Kristian Novak. Uspostavili smo još nekoliko kontakata i moguća gostovanja književnika kao i potvrdu sudjelovanja antikvarijata iz Zagreba, Rijeke, Kopra i Ljubljane. Druženje s autorima i predstavljanje njihovih knjiga pokušat će se prebaciti u jesensku shemu Festivala, a od srca se nadamo da će svi oni pronaći vremena i načina za dolazak u Poreč. Veliki smo posao učinili i sve već dogovorili za travanj, dogovoren je i vizualni identitet Festivala u suradnji sa Studiom Sonda, ali morat će sve biti odgođeno. Ovom prilikom želim zahvaliti Valamaru i općinskom komunalnom poduzeću iz Funtane, koji su nam bili spremni posuditi dodatne štandove i potrebito za tehničku realizaciju sajma, a nadam se da će se naša suradnja ostvariti u nekom novom terminu. Ovogodišnju BOOKtigu podržalo je i Ministarstvo kulture RH, Istarska županija, a potpomognuta je i financijskom podrškom Općine Vrsar, a pomaže i TZ Grada Poreča, rekla je Zović.

Virtualni sastanak

Raduje ih i virtualni sastanak prosudbenog odbora za Nagradu Laurus Nobilis kojega čine profesori hrvatskog i talijanskog jezika: Blaženka Đermadi, Daria Škrinjar, Anči Ritossa Blažević, Daisy Ghersinich Fiškuš, Kristina Šumberac Đorđević i Ivan Čupić, koji je donio odluku o najboljim literarnim radovima poslanim na natječaj Laurus Nobilis. Nagrada Laurus Nobilis održava se pod pokroviteljstvom Garda Poreča, a financijsku potporu daje i Općina Funtana.

- Pristiglo nam je 58 radova, a dobitnike ćemo ove godine iznimno, umjesto u okviru proslave Dana Grada Poreča, proglasiti sukladno prilikama i kada budemo imali saznanja o mogućnostima održavanja ove manifestacije. Nagrađeni i pohvaljeni radovi bit će uvršteni u zbirku PoZiCa,, koja svake godine okuplja najbolja literarna i likovna ostvarenja, kojom još od 1995. godine tri prijateljska grada Poreč, Zabok i Crikvenica stvaraju neraskidive kulturne veze u tri županije, i to porečkim Laurus Nobilisom, zabočkom Nagradom Gjalski za srednjoškolce i Malom nagradom Gjalski za najbolje osnovnoškolske uratke te Natječajem Gradske knjižnice Crikvenica. Ovogodišnja zbirka bit će tiskana pod pokroviteljstvom Grada Crikvenice. Nagrađene učenike uz to čeka i poklon-bon te trodnevni izlet u Zabok na Dane Ksavera Šandora Gjalskog. Mladi literati dali su svoj doprinos, a koristim priliku, te ovim putem pozivam sve zainteresirane učenike i njihove mentore da nam pošalju likovne uratke, a najbolji među njima bit će dio PoZiCe čineći spregu pisane riječi i likovnog izričaja, rekla je Zović te najavila i ovogodišnji Međunarodni kamishibai festival u Funtani ovoga ljeta.

Drugi je to po redu festival u organizaciji Gradske knjižnice Poreč koji će se održati na Trgu sv. Bernarda u Funtani i nanovo okupiti vrsne kamishibai umjetnike iz Slovenije i Hrvatske. Kamishibai - papirnato kazalište tradicionalni je način japanskog pripovijedanja priča s dugom i bogatom poviješću razvoja, a od svojih samih početaka predstavlja oblik umjetnosti koji kombinira usmene, vizualne i tiskane elemente u pripovijedanju. Porečka će knjižnica ovim Festivalom obogatiti kulturnu ponudu u ljetnim mjesecima, kako za domaće, tako i za inozemne goste koji posjećuju ovu destinaciju. Suorganizator Festivala je Zavod Kultura in prosveta iz Ljubljane u suradnji s Društvom kamišibaj Slovenije, a pokrovitelj Festivala je Turistička zajednica općine Funtana.

Programi za djecu

U ljetnim mjesecima za najmlađe korisnike organizirat će se ljetni ciklus kreativnih radionica "Prije mora do Marafora".

- Svi naši programi i radionice, posebno one za djecu, moraju pričekati neka sigurnija vremena, a mi se svi nadamo da ćemo se uskoro vidjeti u našim prostorima. Do tada, čuvajmo se i čitajmo, a u knjižnici ćemo marljivo raditi na svim projektima kako bismo vas spremni dočekali kada se otvore vrata naše i vaše knjižnice, zaključila je Zović.

Izabrane pjesme za "Verše"

Izbor pjesama za XXVII. Susret čakavskih pjesnika Verši na šterni je sljedeći: Iris Aničić Bogi "Marijina štjerna", Eđidija Baldini "Šempliči momenti", Mirjana Bernes Glavinić "Zima", Vali Blaženić "Bačve", Izidor Brečević "Fontana na trgu", "Prid crikvon Gospe od Anđela", Stipe Bulić "Đir po Splitu", Sonja Buljević "Si sveti i dečja", Nevija Cvitko "Za te", Zvjezdana Čagalj "Sapletena" Marin Čaveliš, "Životopis moga djeda", Avelina Damijanjević Draguzet "Selza na kušinu", Sanja Depikolozvane "Ćaći", Nadija Disiot "Ni me sron", Mladen Doblanović "Moj peteh i ja", Drago Draguzet "Otče naš", Silvana Dunat "Zanja", Nevenka Erman "Nisan smela", Silvija Faraguna "Srce va mojen tile", Davorka Flego "Srce se domišlja", Vladimiro Gagliardi "Bičikleta", Ana Galant "Neki markice, neki salveti", Nada Galant "Brižna grota", Dragan Gortan "Marija na Škriljinah", Branka Grakalić, "Nu…", Mladen Grubiša "Mići grad", Robeta Ivančić "Utročica", Tatjana Jedriško Pančelat "Vezmena užanca", Živka Kancijanić "Naše svetice", Alvijana Klarić "Domuaća beseda", Josip Klarić "Muoj dolac" Sanja Kokotović, "Trajnaninanena", Denis Kontošić "U smrikvah", Denis Kožljan "Palaci", Dheeba Kožljan Škabić "Istina", Dobrila Kuzmić "Jež, ne ježinac", Tonka Lovrić "Kolone", Nada Luboteni "Zvon", Marija Maretić "Bija je gušt", Ida Marković "Cata deština", Vesna Miculinić Prešnjak "Kad va prsi pukne", Vesna Milan "U špeglju ja", Neda Milenkovski "Hipić valora", Cvjetana Miletić "Spod Učki i Opatija", Daniel Mohorović "Vajkost", Drago Orlić "Angušt", Ina Padovan "Da mi je", Josip Pariž "Mlado vino", Ana Marija Pavlović "Lipota i rič", Marija Peruško "Sigurna plićina", Vesna Petrić Terzić "Ne hoj ća", Goran Prodan "Uho gljuho", Robertino Rajković "On", Marija Ribarić "Martinja", Nadija Rubeša "Draški kraj", Marija Sošić "Već puti", Dinko Sule, tri haiku pjesme, Marija Trinajstić Božić "Pelž i pelžić", Đermano Vitasović "Okolo gnjišta" i Marica Žanetić Malenica "Škoj".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama