DR. SC. IRIDES ZOVIĆ

Trudimo se da knjižnica bude središte kulture i pismenosti

| Autor: Zvonimir Guzić
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Povodom Mjeseca hrvatske knjige porazgovorali smo sa ravnateljicom porečke Gradske knjižnice, dr.sc. Irides Zović o svakodnevnim aktivnostima i mnogobrojnim projektima u koje je uključena ta ustanova.

Knjige na tanjuru

- Radosni smo zbog velikog odaziva zaljubljenika u lijepu riječ na sva naša organizirana događanja. U ovom modernom vremenu, više nego ikada prije, potrebno je umiriti se i vratiti riječima, pričama, pripovijedanju i bajkama. Upravo je to i bila središnja ideja ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige, u kojemu se željelo istaknuti vrijednosti pripovijedanja i kazivanja. Dok su odrasli pokazali velik interes za dvije predstavljene knjiga "Atlas za slijepe putnike" Mladena Blaževića i "A što kad se netko naš razboli: 10 zlatnih pravila" Brune Šimleše, djeca su uživala u "pričama o pčelicama u svijetu slova" Marije Matasović. Ljubiteljima pisane riječi podarili smo i dvije radionice "Knjige na tanjuru", i to "Tijelo bilježi sve" koju je vodila Naike Dapiran, te "Kako zavoljeti sebe" koja bi se trebala uskoro održati pod vodstvom Luane Poleis. U okviru porečkog Mjeseca hrvatske knjige predstavljeno je i 28. izdanje PoZiCe, zbirke literarnih i likovnih radova učenika Poreča, Zaboka i Crikvenice, čiji su izdavači ove godine Grad Poreč i Gradska knjižnica Poreč. Neumorno probijamo zidove Knjižnice i izlazimo među naše postojeće, ali i potencijalne korisnike, tako da smo u posljednjih mjesec dana posjetili trinaest škola i unijeli u njih radost književnih susreta, rekla je ravnateljica Zović.

Ta su druženja nastavak velike kampanje porečke Knjižnice "Čita(j)mo da ne oguglamo!", pokrenute u travnju 2023. godine, s ciljem da se omogući besplatna članarina za svu djecu i mlade u dobi do 15. godine života.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

- Iznimno smo ponosni na tu akciju za koju je potrebno puno truda i energije da bi ona ima svoje sigurno mjesto u budućem djelovanju naše knjižnice. Kampanju je podržao Grad Poreč, a potom i općine Funtana, Kaštelir-Labinci, Sveti Lovreč, Tar-Vabriga, Višnjan, Vižinada i Vrsar kao dodatni poticaj razvijanju čitalačkih navika djece i mladih. Osim pogodnosti besplatnog učlanjenja u knjižnicu, korisnici se potiču na čitanje i putem brojnih književnih gostovanja, radionica i predavanja u vrtićima i školama diljem Poreštine, a sve u organizaciji porečke knjižnice. Samo učlanjenje koje se provodi kontinuirano, prvi je korak u osvješćivanju važnosti razvijanja čitalačkih kompetencija, a vjerujem da će ova suradnja postati čvrsta i sigurna veza između knjižnice i jedinica lokalnih samouprava uključenih u kampanju. Nakon druženja s književnicom za djecu Ivonom Šajatović po Poreštini u listopadskim danima, studeni je djeci grada Poreča donio novu književnu poslasticu i nove avanture s pričama i pripovijedanjem. Porečke osnovne i srednje škole posjetila je Srebrenka Peregrin, pripovjedačica i ovogodišnja ambasadorica Mjeseca hrvatske knjige. Lijepa riječ i dobra priča uvijek otvaraju srce, zato je potrebno dopustiti im da nas pronađu. A to i je cilj kampanje "Čita(j)mo da ne oguglamo!", rekla je Zović o hvalevrijednoj akciji porečke knjižnice.

Zović je na čelu ustanove od njenog osamostaljenja 2007. godine. Ima bogato iskustvo i uvid u čitalačku osviještenost svojih sugrađana, a nas je zanimalo koliko čitaju Porečani?

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

- Od 1986. godine sam zaposlena u porečkoj Gradskoj knjižnici koja je do 2007. godine djelovala u sastavu POU Poreč. Prvih sedam godina obavljala sam poslove voditeljice bibliotečne djelatnosti, a ravnateljica sam Gradske knjižnice Poreč od njenog osamostaljenja 2007. godine. Knjižnica je oduvijek bila omiljeno susretište ljubitelja knjiga i čitanja, a kroz svoje brojne manifestacije, programe i aktivnosti, u središte svoga rada postavlja naše članove. Trudimo se da knjižnica bude prepoznatljivo mjesto u zajednici, svojevrsno sastajalište stanovnika i središte kulture i pismenosti. Izuzetno sam ponosna na svoj mali tim djelatnika koji zajedno sa mnom svakom našem programu, aktivnosti i manifestaciji pristupaju otvorena srca, spremani na suradnju i zajedničko djelovanje. Vođeni vizijom koja će u svakom trenutku znati sustavno odgovarati na potrebe i zahtjeve svih naših korisnika, trudimo se omogućiti svima slobodan pristup informacijama i znanju, a isto tako obogatiti njihov život kulturnom ponudom, rekla je ravnateljica koja nam je ponudila uvid u konkretne brojke s kojima raspolaže knjižnica, kaže.

Red za dobar naslov

- Uspoređujući sva ta minula desetljeća moram reći da je broj naših korisnika u današnje vrijeme nešto manji, ali s obzirom na vrijeme i društvene okolnosti, možemo biti ponosni na više od tri tisuće članova koji na godišnjoj razini posude oko 40 tisuća knjiga. Naš fond neumorno raste, a trenutno broji 65 tisuća svezaka građe, od čega ih je 2.400 na stranim jezicima, s naglaskom na zbirke na talijanskom i engleskom jeziku, koje se najviše koriste. Iz iskustva znam da naši sugrađani itekako čitaju, prate što se izdaje i promovira te strpljivo čekaju red za dobar naslov, rekla je Zović.

U suradnji gradskih knjižnica Istarske županije i nakladničke kuće Beletrina iz Ljubljane, 2018. godine pokrenut je i iBiblos, digitalna platforma za posudbu e-knjiga na hrvatskom jeziku. Svi članovi gradskih knjižnica u Istarskoj županiji i svi oni koji žele to postati mogu koristiti tu digitalnu platformu.

Na mrežnim stranicama iBiblosa nalazi se baza elektroničkih knjiga novih i popularnih naslova raznih žanrova beletristike i publicistike hrvatskih nakladnika koje se može pretraživati, pregledavati i posuditi sukladno pravilima posudbe u knjižnicama.

- Rado se priključujemo ostalim istarskim knjižnicama u zajedničkim aktivnostima. Naša zajednička suradnja, poput Tjedna istarskih knjižnica u rujnu, potiče uvijek nove ideje i nove zalete u knjižničarskoj struci, kazala je ravnateljica.

U Gradskoj knjižnici Poreč trenutno su aktivna čak tri čitateljska kluba koja su pobudila veliki interes građana za uključivanjem u njihov rad.

- Čitateljski klubovi porečke knjižnice, plamen su čitateljskog žara naših korisnika. Oni, na svojim mjesečnim druženjima, imaju priliku iznijeti vlastite doživljaje i mišljenja o pročitanom, ne zaboravljajući pritom da je svačije mišljenje važno i da se svačiji pogled na djelo poštuje. Već treću godinu aktivan je čitateljski klub M&M za srednjoškolce, a koji vodimo u suradnji sa Srednjom školom Mate Balote. U veljači 2024. godine, desetak je ljubiteljica pisane riječi, uz podršku Gradske knjižnice Poreč, pokrenulo i klub čitatelja KnjižeRaj, mali kutak sa puno pozitivnih iskustava i novih saznanja, novih putovanja s knjigama. Sa svakom novom prijavom, klub je rastao, a ubrzo i prerastao granice KnjižeRaja te je nedugo zatim oformljen još jedan čitateljski klub – BookLab. Izuzetno smo ponosni na veliku brojku od šezdesetak aktivnih članova u sva tri kluba, rekla je Zović.

Manifestacije porečke knjižnice prepoznate su i izvan istarskih okvira i uspješno promoviraju pisanu riječ?

- Ponosni smo na dugu tradiciju svih naših manifestacija koje su rezultat velikoga truda brojnih dionika, od nas knjižničara, antikvara i suradnika do naših vrijednih sugrađana volontera bez kojih ne bi bilo ni naše BOOKtige i BOOKtižina. Volonteri pokreću i projekt "Dam-daš". "Verši na šterni" manifestacija je koju su prigrlili brojni govornici čakavskih dijalekata, raštrkani diljem Hrvatske, ali i izvan njezinih granica. Tu je i naša nagrada Laurus nobilis i zbirka literarnih i likovnih radova učenika Poreča, Zaboka i Crikvenice – PoZiCa, čije ovogodišnje izdanje predstavljamo na kraju Mjeseca hrvatske knjige. Sve su to višegodišnje manifestacije koje treba svim snagama čuvati, bez obzira na okolnosti i uvjete u kojima se nalazimo. U našem se Odjelu za djecu i mlade svakoga petka čuju radost i veselje na ljetnim i zimskim radionicama za djecu. "Petkom u pet" i "Prije mora do Marafora" ciklusi su koji su okosnica stvaranja buduće čitateljske publike i korisnika naše knjižnice. Ono što mogu reći je da dobrim i organiziranim djelovanjem te kontinuiranim održavanjem manifestacija, naša knjižnica prelazi granice redovitog poslovanja i širi područje svojega djelovanja izvan zidova knjižnice. Mi odlazimo u škole i vrtiće, parkove, domove za starije i nemoćne, umirovljeničke klubove. Na taj način povećava se vidljivost ustanove u kulturi, naše usluge postaju prepoznatljive široj javnosti i pridonose kulturnom razvoju zajednice u kojoj djelujemo. Svakoj je organizaciji važno da javnost prepozna njezinu svrhu postojanja, pa je tako slučaj i s narodnim knjižnicama. One ukorak s vremenom moraju kreativno djelovati te svojim programima i uslugama biti srce lokalne zajednice i pokretači razvoja i promjene društva, kazala je ravnateljica porečke knjižnice.

Bibliobus na cestama

Na cestama u okolici Poreča može se vidjeti i svojevrsni bibliobus. "Kako napreduje vaš projekt bibliobusne službe i kakav je interes građana za takvin oblikom djelovanja knjižnice", pitali smo?

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

- Istina, porečke ceste krasi naš lijepi bibliokombi kojem se djeca iznimno vesele. Bibliobusna služba Gradske knjižnice Poreč putuje s knjigama do svakoga stanovnika našega grada, i uistinu smo ponosni da nakon trideset godina Istra može reći da ima jednu takvu uslugu. Prostorno obuhvaća sam Grad Poreč te sve njegove mjesne odbore: Mate Balota, Nova Vas, Varvari, Veli Maj, Žbandaj, Anka Butorac, Baderna, Červar Porat, Fuškulin i Joakim Rakovac. Kruna je to velikog projekta "Na istoj strani(ci)" koji je Gradska knjižnica Poreč provodila tijekom dvogodišnjeg razdoblja u partnerstvu s Gradom Porečom, a koji je odobren u okviru europskog natječaja "Čitanjem do uključivog društva" te je financiran, u okviru Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijali" 2014. – 2020., gdje je 85 posto sredstava osigurano iz Europskog socijalnog fonda, a 15 posto iz Ministarstva kulture i medija RH. Bibliobusna služba od velikog je značaja za društvenu zajednicu u kojoj Gradska knjižnica Poreč djeluje, stvarajući jednake mogućnosti svima i promičući pisanu riječ među onima kojima je otežan dolazak do matičnog odjela. U moderno opremljenom vozilu – bibliokombiju, korisnicima je dostupan bogati fond od dvije tisuće jedinica knjižne građe namijenjene djeci i mladima te one namijenjene odraslima. Uz posudbene usluge, korisnicima su dostupne i informacijske te kulturno – animacijske usluge te stručna osoba, knjižničar, koji je ujedno i vozač bibliovozila. Pokretna knjižnica obilazi dva puta mjesečno 20 stajališta u naseljima, u blizini škola i vrtića, a naš knjižničar često organizira brojna druženja s djecom što uvelike pridonosi razvoju knjižnične mreže, tekla je Zović.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

U sklopu blagdanskih dana porečka knjižnica sprema niz aktivnosti.

- U sklopu programa Advent Poreč imat ćemo bogat program. Odjel za djecu i mlade i ove će godine otvoriti Ured Djeda Mraza, koji je posebno uređen i okićen kako bi najmlađim stanovnicima i njihovim roditeljima približio blagdansko ozračje. Blagdansku čaroliju nitko nam ne može ukrasti i iznimno nas veseli i ponosni smo da je Djed Mraz ponovo odabrao našu knjižnicu za svoj ured, a mi ćemo se pobrinuti da taj kutak bude bajkovit i maštovit za sve one koji će ga posjetiti. Već sada pozivamo svu djecu da navrate u prosincu i u Djedov sandučić ubacite svoja pisma sa željama. U okviru adventskog programa, uz veliku podršku naših volonterki iz projekta "Dam-daš", održat će se i brojne kreativne prigodne radionice za odrasle. S vremena na vrijeme zastanem i razmislim kako ustvari, svaki put kada zavirite u svijet naše knjižnice, iz njega možete izaći jedino bogatiji i veseliji, a zamislite to tek u blagdansko vrijeme, gdje sva ta raskoš započinje upravo toplom pričom koja nas povezuje među knjigama, rekla je ravnateljica Zović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter