(Foto Muzej Rovinj)
U petak, 24. travnja 2026. godine u Muzeju grada Rovinja - Rovigno otvorena je druga u nizu izložbi posvećena 100. obljetnici rođenja Bruna Mascarellija.
Izložba "Intimno, zbirka Mascarelli" kroz tridesetak radova iz umjetnikove ostavštine donosi pregled njegova stvaralaštva od samih početaka krajem 1940-ih do slika nastalih u prvom desetljeću ovoga stoljeća. Prema riječima autorice i kustosice izložbe Elizabete Rogović izloženi radovi, svaki na svoj način, uranjaju u intimne sfere umjetnikove duše.
Izložbu otvara pejzaž "Kuća u Trnju" nastala 1949. godine, u vrijeme Mascarellijevih prvih dolazaka u Rovinj, a koja u sebi još uvijek nosi tipične elemente naturalizma i impresionističke poetike.
Dolaskom u Rovinj Mascarellijeva se likovna lektira bitno mijenja, na njegovo stvaralaštvo sada presudan utjecaj ima talijansko slikarstvo toga vremena što možemo iščitati i na četiri izložena autoportreta koji su nastali i razdoblju od 1948. do 1954. godine.
Najintimniji, ali i najupečatljiviji moment izložbe predstavlja minijaturni portret supruge Marise, koju je umjetnik naslikao u liku mačkice. Pozadinu nastanka slike publici je slikovito opisala upravo Marisa Mascarelli, umjetnikova supruga. Portret Marise samo je jedan od izloženih radova koji slave lik žene u svim njenim pojavnim oblicima, a koji je neizostavan motiv u Mascarellijevu stvaralaštvu.
Drugi dio izložbe slikom "Rovinjske pralje, 1951." uvodi nas u kuću na rovinjskoj Grisiji 46, u takozvan Club Bahia, prostor u kojem je Bruno živio i stvarao, a koji je bio mjesto brojnih susreta, druženja i nadahnuća. Uz seriju asamblaža koje je izgradio iz oslikanih kutija cigareta, a koje u svojoj biti predstavljaju umjetnikovu introspekciju, oslikane momente slikara u trenucima kontemplacije, tu je i replika vrata koja vode u umjetnikov atelje.
Uz ravnateljicu Muzeja Vilmu Bartolić izložbu je otvorio rovinjski gradonačelnik Emil Ninčević koji je naglasio ulogu i važnost Mascarellija za likovni život Rovinja.
Izložba "Intimno, zbirka Mascarelli" može se uz izložbu "Skriveno, zbirka Curto" razgledati do 14. lipnja 2026. godine nakon čega je ravnateljica Bartolić najavila i treću u nizu izložbi posvećenu Mascarelliju, umjetniku koji je na osobit način zadužio rovinjski Muzej kao jedan od osnivača, ali i svojim bogatim likovnim opusom.