(foto: Screenshot)
Uspješna suradnja akademske zajednice, industrije i javnog sektora još jednom potvrđuje kako inovativna rješenja mogu značajno doprinijeti očuvanju i prezentaciji kulturne i prirodne baštine. U sklopu projekta EduCalucemTech, na Brijunima je održano treće izdanje manifestacije "Doručak s poduzetnicima" koji je okupio stručnjake, znanstvenike i predstavnike različitih sektora. Događaj je bio posvećen važnosti istraživanja, tehnologije i edukacije u očuvanju neprocjenjivog nasljeđa.
Partnerstvo između Tehničkog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Laboratorija za robotiku i umjetnu inteligenciju, Javne ustanove Nacionalni park Brijuni, Studentskog Centra Pula, Circle Diet i tvrtke Calucem rezultiralo je jednim od najupečatljivijih trenutaka – predstavljanjem 3D rekonstrukcije otisaka stopala dinosaura. Ovaj inovativni pristup omogućio je sudionicima da kroz suvremenu tehnologiju dožive tragove daleke prošlosti, čineći ih pristupačnijima i atraktivnijima za javnost.
Stručna voditeljica Nacionalnog parka Brijuni, Alena Sprčić, predstavila je proces valorizacije paleontoloških lokaliteta, dok je geolog Damir Pocrnić istaknuo značaj otisaka stopala dinosaura, posebice u kontekstu obilježavanja 100. obljetnice otkrića prvih takvih tragova u Hrvatskoj, upravo na Velikom Brijunu.
Profesor Sven Maričić i biologinja Martina Hervat demonstrirali su kako se primjenom 3D modeliranja i printanja može unaprijediti interpretacija baštine. Prezentiran je i konkretan 3D otisak stope dinosaura, pružajući posjetiteljima opipljiv susret s bićima koja su nekada gospodarila ovim prostorima. Važnost uključivanja mladih u ovakve projekte naglašena je sudjelovanjem učenika Medicinske škole u Puli, koji su aktivno radili na razvoju edukacijske platforme, o čemu dodatni doprinos daje i profesorica Danijela Panić, na taj način ističući važnost povezivanja obrazovanja s praksom i inovacijama.
Uporaba novih tehnologija u novom čitanju kulturne baštine ne samo da promiče nove spoznaje i potiče novo čitanje znanstvenih istraživanja, već aktivno uključuje lokalnu zajednicu i mlade, postavljajući temelje za inovativno obrazovanje i održivi razvoj. Ova uspješna priča pokazuje kako sinergija različitih sektora može oživjeti prošlost i učiniti je relevantnom za buduće generacije. Suradnja sa Studentskim centrom Pula rezultirala je pokretanjem proizvodnje posebne serije keksa čiji je polazni oblik 3D rekonstruiran otisak stope dinosaura stare približno 100 milijuna godina. Ova je inspirativna priča zaokružena cjelina koju čini zanimljiv spoj znanstvene, edukativne, povijesne, istraživačko-tehnološke i gastro komponente.