(Privatna arhiva)
U petak je, uz mnoštvo događaja u Puli, u uvijek aktivnom Hrvatskom društvu likovnih umjetnika Istre upriličeno otvorenje samostalne izložbe Asje Vasiljev pod nazivom "ME(n)TALNE KONSTRUKCIJE".
Kako je navedeno tijekom otvorenja, radi se o složenom ambijentalnom postavu gdje se skulpturalni objekti, svjetlo i video-rad stapaju u jedinstvenu prostornu instalaciju koja poziva na propitivanje identiteta, percepcije i društvene stvarnosti. Sastavni dio izložbe je i videoinstalacija "Rods (Šipke)" autora Alekseja V. Slavika, nastala 2024. godine, čime se postav pretvara u jedinstveni multimedijalni događaj.
Da izložba ima i istarsku komponentu, jasno je iz činjenice da je Asja Vasiljev, rođena 1976. u Beogradu, odrasla u Oprtlju, u okruženju umjetnika, intelektualaca i filozofa. Diplomirala je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Beogradu, odsjek kiparstvo, a u umjetnosti aktivno djeluje od 1998. godine. Živi, radi i stvara u Oprtlju te dugi je niz godina članica HDLU-a Istre.
Nakon pozdravnih riječi predsjednika Hrvatskog društva likovnih umjetnika Istre Milana Marina, koji je pohvalio autore te sažeo što se sve realiziralo u prvome dijelu godine, Eugen Borkovsky kazao je nešto više o trenutnom postavu.
- U ovom recentnom radu, Vasiljev nastavlja istraživanje odnosa prostora i promatrača. Njezini objekti izrađeni su od armaturne mreže i raspoređeni unutar galerijskog prostora na način koji istovremeno označava, ali i otvara prostor.
Figure ljudi ovaj su put izostavljene – njihovu prisutnost zamjenjuje sam gledatelj, čija fizička i psihološka prisutnost u prostoru postaje aktivni dio postava. Transparentne mrežne strukture, oblikovane s jasnim ritmom i mjerom, nalikuju urbanim siluetama, no u sebi nose simboliku kaveza, granica, prepreka koje ne zatvaraju fizički, ali zatvaraju mentalno.
Izložbeni prostor pritom nije samo vizualno strukturiran – projekcija, zvuk i ritam oblikuju cjelovit ambijent. Videorad Alekseja V. Slavika (Rods) naslanja se na istu problematiku kao i objekti Asje Vasiljev: bavi se nastajanjem i nestajanjem arhitekture, kao i pitanjima iluzije prostora, formi koje postoje, ali i ne postoje.
Slavik u četiri minute pokreta, svjetla i zvuka otvara doživljaj promjenjive, nestabilne stvarnosti, koja se nadovezuje na prostornu instalaciju i dodatno pojačava osjećaj nesigurnosti i zatvorenosti, naveo je Borkovsky ističući da instalacija koja nastaje ovom prigodom nije kopija prethodne, već novo, neponovljivo iskustvo.
- U vremenu u kojem živimo, kada su osobne slobode sve ograničenije, kada se granice zatvaraju unatoč retorici raznolikosti, ova izložba nudi ne samo estetsko iskustvo, nego i prijedlog osvještavanja: trenutak unutarnje slobode unutar nametnutih granica, zaključio je.
Izložba ostaje otvorena od ponedjeljka do petka od 9 do 15 sati sve do 25. srpnja.