Kroz šetnju, sudionici će biti informirani o povijesnoj pozadini i razlozima nastanka grafita, o njihovim karakteristikama i funkcijama te o njihovim značenjima i značaju kako u (po)ratnom, tako i u suvremenom kontekstu. Predviđeno trajanje šetnje je 60 minuta. Spomen šetnju vodit će Eric Ušić
Apoteka, izlozba
U subotu, 22. travnja, umjetnička organizacija Apoteka – Prostor za suvremenu umjetnost organizira drugu spomen-šetnju posvećenu antifašističkoj prošlosti i antifašističkim (po)ratnim grafitima grada Vodnjana. Nakon spomen šetnje uslijedit će otvorenje izložbe umjetnika Igora Grubića, "How to stretch the poem beyond the limit of words (Kako razvući pjesmu onkraj granica riječi)".
Spomen šetnja kreće u 18 sati iz Apoteke, nakon čega slijedi zajednička šetnja gradom. Kroz spomen-šetnju, sudionici će biti upoznati s ključnim događajima antifašističke prošlosti Grada Vodnjana. Središnji dio spomen šetnje bit će posvećen antifašističkim grafitima koji su nastajali tijekom i neposredno nakon Drugog svjetskog rata. Naime, Vodnjan na svojim zidovima nosi jednu od većih koncentracija (po)ratnih grafita u Istri. Natpisi ispisivani na talijanskom jeziku u ratnom i poslijeratnom periodu preživjeli su više od 70 godina, a velika ih je većina zadržala gotovo cjelovitu formu i sadržaj. Kroz šetnju, sudionici će biti informirani o povijesnoj pozadini i razlozima nastanka grafita, o njihovim karakteristikama i funkcijama te o njihovim značenjima i značaju kako u (po)ratnom, tako i u suvremenom kontekstu. Predviđeno trajanje šetnje je 60 minuta. Spomen šetnju vodit će Eric Ušić.
Nakon spomen šetnje, u 19 sati u Apoteci – Prostoru za suvremenu umjetnost, slijedi otvorenje izložbe Igora Grubića "How to stretch the poem beyond the limit of words (Kako razvući pjesmu onkraj granica riječi)".
- Radovi Igora Grubića na različite načine, često direktno ili indirektno, predstavljaju intervencionistički estetski čin u javnom prostoru ukazujući na potencijale društvene transformacije, a javnu sferu shvaćaju kao mjesto umjetničke akcije. U eseju "Figuracije otpora" Dejan Sretenović zaključuje kako umjetnost Igora Grubića adresira proizvodnju vidljivosti i senzitivnosti za događaje, stanja i procese u društvu i kao takva prati generalnu (subpolitičku) orijentaciju socijalno angažirane umjetnosti danas, dok, s druge strane, ostvaruje puni intenzitet doživljaja djela kao estetskog čina figuracije otpora.
Izložba "Kako razvući pjesmu onkraj granica riječi" okuplja nekoliko radova Igora Grubića realiziranih posljednjih dvadesetak godina u različitim medijima, od intervencija/akcija u javnom prostoru i njihove fotodokumentacije, preko teksta, do kolaža, koji na specifičan način predstavljaju rez u tkivo stvarnosti.
Igor Grubić, rođen 1969. u Zagrebu, djeluje kao multimedijalni umjetnik od početka devedesetih. Njegov rad uključuje prostorno-specifične intervencije u javnom prostoru, fotografiju i film. Predstavljao je Hrvatsku na 58. Venecijanskom bijenalu. Grubićeve intervencije u javnom prostoru, kao i filmovi, istražuju političke situacije prošlosti i sadašnjosti, istovremeno probijajući tkivo stvarnosti.
Spomen-šetnja i izložba organiziraju se u sklopu projekta "Novi pristupi baštini: antifašizam i mir u obrazovanju i suvremenoumjetničkim praksama", koji u partnerstvu provode Apoteka – Prostor za suvremenu umjetnost, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću i Savez antifašističkih boraca Primorsko- goranske županije.
Projekt "Novi pristupi baštini: antifašizam i mir u obrazovanju i suvremenoumjetničkim praksama" je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u sastavu EGP grantova.