Tematski projekt

FOTOGALERIJA / U Galeriji Hrvatskog društva likovnih umjetnika Istre otvorena izložba "Crveno"

| Autor: Vanesa BEGIĆ


Tematski projekt posvećen bojama u prostorima Hrvatskog društva likovnih umjetnika Istre u petak navečer bio je u znaku crvene boje, te otvorena je izložba "Crveno".

Tako je rekao predsjednik HDLU-a Milan Marin, riječ je o drugom skupnom projektu u 2023. godini, a kustos izložbe je Eugen Borkovsky.

Otvorenju su nazočili i neki od umjetnika, fotografirajući se pored svojih radova, a bila je to i prilika da se umjetnici međusobno upoznaju, budući da je svojim radovima bilo zastupljeno i dota mlađih umjetnika.

- Drago mi je da nastavljamo sa zacrtanim planovima, zahvaljujemo se svima onima koji nam pomažu u realizaciji godišnjih planova, kazao je Marin te predao riječ selektoru Borkovskom.

- Od pristiglih 75 prijava, selektirano je 55 autora, a svima onima koji nisu selektirani mogu, ukoliko zatraže, objasniti i zašto ovom prilikom nisu selektirani. Pred nama je drugi iz serije likovnih projekata koji problematiziraju, propituju osnovne boje. Izložba na temu plave boje predstavljena je lani u rujnu, sada je na rasporedu crvena boja, a narednih mjeseci bit će predstavljena i žuta.

Ovaj triptih selektiranih, tematskih projekata mogao se dogoditi u nizu, ali se, iz razloga bogatog programa HDLU-a Istre, raspršio u vremenu. U inicijalnom tekstu za projekt CRVENO, bile su navedene mnoge od mogućih polaznica za tematiziranje crvene boje. Od autora su se očekivali radovi u likovnom ili nelikovnim materijalima i sredstvima koji problematiziraju temu.

Osmišljeni radovi s višeslojnom porukom imali su prednost pri odabiru. Ovisno o prispjelim i izabranim radovima, iskristalizirao se projekt. Kolektivni, selektirani, tematski projekti uvijek nude izazovnu i zanimljivu situaciju i autorima koji se odluče na apliciranje i kustosu. Teško je izdvajati radove iz grupnog projekta, ali ovdje se mora podcrtati dojmljiv video-rad "Krvotok", autorice iz Irana.

To je Neda Darzi /Collaborative Art Project. Sinopsis je jednostavan, ali nas ne ostavlja ravnodušnima. Tu je autentična pozadina, pustinjski predio, crvena tekstilna traka i noge akterke. Koraci bosih stopala po crvenoj traci kroz užareni predio popraćeni su dramatičnom ženskom glasovnom izvedbom.

Posebnost je i tekst pjesme koji je u originalu pisan za muškog izvođača prije 1979. godine. Stihovi su transponirani u drugi rod, a pjesma se zove "Usamljena žena".

Ovaj video-rad provokativno mijenja rodno značenje iskazujući protest prema diskriminaciji žena u Iranu. Koordinatorica ove suradnje je aktivistica Maja Kardum, i na tome sam joj zahvalan, kazao je Borkovsky koji je potom pročitao imena zatupljenih autora.

To su: Mihael Bađun, Fanita Barčot Nikolac, Ljiljana Barković, Daniela Battisti, Matjaž Borovničar, Mercedes Bratoš, Anđelko Brkić, Ivna Bruck, Mirjana Buturac Spajić, Josipa Čamber, Barbara Cetina, Neda Darzi, Slađan Dragojević, Marcus Fernando, Fabio Gasparini, Branko Gulin, Ariana Herceg, Hari Ivančić, Dario Jurjević, Vanda Jurković, Jadranka Kalenić, Libero Kokotović, Branko Kolarić, Ana Kolega, Amina Konate Visintin, Silvana Konjevoda, Vera Kos Paliska, Miranda Legović, Gordana Lenić, Lada Luketić, Kate Mandarić Erceg, Milan Marin, Slavica Marin, Jelena Martinović, Mersiha Merdžanović, Mladen Milotić, Petra Pavetić Kranjčec, Izabela Peculić, Renata Pentek, Erika Peran, Sanja Pribić, Nikola Ražov, Branka Riđički, Aleksandra Rotar, Mirta Savani Profeta, Sanja Simeunović Bajec, Marijana Stanić, Senka Šerbeđija, Mirjana Tomašević Dančević, Ksenija Tomičić, Ljiljana Tršan, Celestina Vičević, Svebor Vidmar, Marko Zelenko i Martin Zelenko.

Izložba ostaje otvorena do 27. travnja, a može se razgledati radnim danima od 9 do 15 sati, te utorkom i četvrtkom i u poslijepodnevnom terminu od 17 do 19 sati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter