Luisa Ritosxa, "Zaboravljene", izlozxba
U Gradskoj galeriji Fonticus Grožnjan u subotu u 19 sati predstavljaju se Mariana Ban s izložbom "Isijavanje" i Luisa Ritoša s izložbom "Zaboravljene".
"U izložbi Mariana Ban propituje ljudsku krhkost prekrivenu idejom potiskivanja spoznaje o plaštu nestanka koji će jednom zasigurno obaviti svakog od nas. Čovjek, počevši prvim udahom i plačem, cijeli svoj vijek korača k jedinoj izvjesnosti, svojoj smrti. On ipak neprestano živi u svojevrsnoj borbi kako svladati poteškoće i kako ostaviti svoj trag. Na tome putu odrađuje mnoge zadatke: brine za egzistenciju, brine zbog posla, stana, ljubavi, djece, zdravlja ili bolesti, vjetrova i kiša… Upušta se u mnoge raznorazne, neizvjesne borbe. Pritom okreće glavu samo od jedne izvjesnosti: vlastite smrti. U strepnji sklapa imaginarne nagodbe s anđelima i/ili vrazima. Nudi vlastitu dušu u zalog da se trenutak kraja odgodi. Straha od vječnog odlaska nitko nikada nije bio oslobođen. Kako danas, u doba tehnologije, tako i u vrijeme nastanka čovjeka na planeti", kaže kustos Eugen Borkovsky.
Mariana Ban, "Isijavanje"
Luisa Ritoša predstavlja recentnu kolekciju likovnih ostvarenja što uključuje žene i maštovitim vizualizacijama obilježeno propitivanje njihove pozicije u društvu. "Tijekom povijesti žene su većinom smatrane intelektualno, moralno i duševno slabijima od muškaraca, zbog čega ih se zadržavalo u privatnom području života te isključivalo iz javnoga uskraćivanjem političkih i društvenih prava (glasovanje, obrazovanje, ekonomska neovisnost, tjelesna autonomija i dr.). Najranijom zagovornicom prava žena spominje se Christine de Pisan, čija su djela, objavljena 1405. (Knjiga o gradu žena, Knjiga o tri vrline…). Iako su određena predfeministička nastojanja zabilježena već od antičkih vremena, tek su se u XIX. stoljeću javila ozbiljna aktivistička kretanja kojima je cilj društvena, socijalna, politička i ekonomska ravnopravnost spolova, odnosno izjednačavanje prava žena s pravima muškaraca. Sva izložena djela na zidovima nastala su tehnikom kolaža.
Autorica usmjeruje pažnju na tiskane medije, dokumente, povijesne fotografije, čak i nađena pisma iz kojih ili kojima formira plohe radova", kaže kustos.
Mariana Ban rođena je u Puli. Umjetnošću se počela baviti kroz srednjoškolsko obrazovanje pri Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn u Puli, gdje je završila smjer grafičkog dizajna pod mentorstvom Denisa Sardoza. Po završetku škole, upisuje Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci, smjer slikarstva. Za vrijeme preddiplomskog studija, izlagala je svoje radove u Puli i Rijeci. Jedna je i od voditelja radionice "Slikarski (p)okušaj". Trenutno pohađa diplomski studij slikarstva te radi na opusu diplomskih radova pod nazivom "Znoj ljudskog mesa", uz mentorstvo Damira Stojnića i asistenciju Mirne Kutleše.
Luisa Ritoša diplomirala je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, studij likovne kulture, izborni predmet slikarstvo. Od 2007. do 2012. godine vodi udrugu "ASU Rijeka", u sklopu koje se bavila kustoskom djelatnošću, te organizirala izložbe i umjetničke manifestacije. Od 2008. do danas vodi radionice figurativnog crtanja i slikanja, te surađuje s raznim riječkim udrugama. U likovnom izričaju vodi je eksperimentalnost i eklektičnost, pri čemu često razmatra odnos društva i pojedinca i pojedinke, te vlastitu ulogu u društvu. Živi i radi u Rijeci.