Lista IDS-a u općini Pićan sa kandidatom za načelnika Deanom Močinićem (Snimio Branko Biočić)
Dok se brojne općine u Hrvatskoj suočavaju s izazovima pada broja stanovnika i iseljavanja mladih, Pićan pokazuje da postoji i drugačiji put, kaže Dean Močinić, načelnik općine Pićan i kandidat IDS-a za drugi načelnički mandat. Ističe da pod vodstvom IDS-a ova općina već godinama sustavno ulaže u obitelji, djecu i mlade – ne kroz isprazna obećanja, već kroz konkretne aktivnosti i projekte.
– Jasna poruka koja se time šalje jest da su mladi ovdje dobrodošli i da imaju podršku zajednice, a to potvrđuju brojne mjere koje su provedene planski i dosljedno, kao dio jasno postavljene strategije, a ne privremenih rješenja. Od najranije dobi pa sve do studentskih dana, općina prati djecu i mlade kroz kontinuiranu podršku, ulaganja i stvaranje kvalitetnih uvjeta za odrastanje. U svakoj od tih mjera jasno se očituje stav da djeca i mladi nisu u pozadini, već u središtu vizije razvoja – kao temelj na kojem Pićan gradi svoju budućnost.
Posebna pažnja posvećena je predškolskom i osnovnoškolskom uzrastu: pokriveni su troškovi osiguranja za djecu u vrtićima i školama, a za roditelje čija djeca nisu upisana u vrtić isplaćuju se mjesečne naknade. U vrtić se kontinuirano ulaže – od adaptacije objekta u Pićnu, čime je otvorena nova poludnevna skupina, do energetske obnove područnog vrtića u Tupljaku, koja je trenutno u tijeku. Osim toga, uređeno je i dječje igralište uz vrtić u Pićnu, a planira se i izgradnja novog objekta vrtića u Sv. Katarini, uz dodatne sadržaje poput rukometnog igrališta u Sv. Katarini i multifunkcionalnog igrališta u Pićnu, te uređenje igrališta u Tupljaku – kaže Močinić te navodi da roditeljima školaraca olakšicu donosi sustavno financiranje: od poklon-bonova za školski pribor, preko sufinanciranja prijevoza za izlete i natjecanja, pa sve do plaća za učiteljice u produženom boravku.
Time se ne ulaže samo u obrazovanje, već i u svakodnevnu logistiku obitelji, što je ključno za kvalitetu života na ruralnim područjima. On dodaje:
– IDS u Pićnu posebno naglašava važnost ravnopravnosti i uključivosti: sufinanciraju se pomoćnici u nastavi i obroci za djecu s posebnim potrebama, kao i njihov prijevoz. Usto, djeci koja pohađaju vrtiće izvan općine osiguravaju se sredstva za boravak, a organiziraju se i predstave te brojne kulturno-edukativne aktivnosti, uključujući tradicionalnu podjelu poklona Djeda Božićnjaka. Ulaganje u znanje nije ostalo samo na riječima, jer svi učenici i studenti s područja općine primaju stipendije, a za one najuspješnije dodjeljuju se i dodatne nagradne stipendije. U suradnji s lokalnim gospodarstvenicima uspostavljen je i model dualnog stipendiranja, što ujedno povezuje mlade s realnim sektorom i otvara vrata njihovu ostanku u zajednici.
Planovi za budućnost podjednako su ambiciozni. U idućem mandatu predviđeno je povećanje naknada za novorođenčad, dodatno smanjenje cijene vrtića za obitelji s više djece te razvoj projekta "Općina – prijatelj djece", kojim bi se službeno potvrdio status mjesta koje sustavno brine o pravima i potrebama svojih najmlađih. Posebno vrijedi istaknuti osnivanje Savjeta mladih, koji se neće zadržati na formalnom postojanju, već će aktivno djelovati kroz sjednice, ali i godišnja okupljanja i druženja. Time mladi dobivaju prostor da izravno sudjeluju u kreiranju politika koje se tiču njih samih, što je, u konačnici, najbolji put prema osnaživanju lokalne zajednice – poručuje Močinić.
Na listi IDS-a Pićan nalazi se i Luana Lukšić iz Floričići, studentica druge godine politologije, koja svojim entuzijazmom i vizijom donosi svježi pogled na budućnost općine. Luana ističe da voli biti dio zajednice koja dijeli ideje i aktivno pokreće promjene, a upravo je u programu IDS-a prepoznala političku snagu koja donosi konkretne rezultate.
– Za mene, politika nije samo teorija koju učim na fakultetu – ona je svakodnevica, život, način na koji se odlučuje o stvarima koje nas sve dotiču. U malim sredinama, poput naše, to se osjeti još više. Upravo zato sam se odlučila uključiti, jer vjerujem da mi mladi ne trebamo čekati "naše vrijeme", jer naše vrijeme je upravo sada. Ako želimo zajednicu koja nas vidi, čuje i razumije, onda moramo biti spremni i sami sudjelovati u njezinu oblikovanju.
Kroz angažman na listi IDS-a prepoznala sam prostor za konkretno djelovanje – ne reda radi, već zbog odgovornosti prema svojoj generaciji. Smatram da mladi moraju imati gdje iznijeti svoje ideje, potrebe i probleme, i zato nam je jedan od ciljeva osnivanje Savjeta mladih. No ne samo kao forme radi, već kao stvarne platforme za okupljanje, razgovor i prijedloge. To je važno jer mladi znaju što žele, ali im često nedostaje prostor da to izraze.
Savjet mladih može i mora biti to mjesto – iskreno, živo i aktivno. Okupljanja mladih kroz radionice, druženja, projekte i inicijative nisu samo društveni događaji – to su mjesta gdje se rađaju ideje, stvaraju poznanstva i potiče suradnja. U tim se prostorima gradi osjećaj pripadnosti, ali i odgovornosti. Kada se mladi povežu i osjete da imaju podršku zajednice, tada raste i njihova spremnost da ostanu, da djeluju i da stvaraju nešto svoje – upravo ovdje, gdje su odrasli.
Vjerujem da mladi u politici nisu samo dobrodošli – mi smo nužni. Donosimo svježinu, nove poglede i često ona pitanja koja drugi ne postavljaju. Važno mi je da se moj glas čuje, ali jednako mi je važno da se otvori prostor i za druge – za sve mlade koji imaju želju nešto promijeniti ili predložiti, ali još nisu napravili prvi korak. Ja sam ga sada napravila i želim svojim primjerom pokazati da je to moguće i vrijedno. Jer ako se ne uključimo sami, drugi će odlučivati umjesto nas. A ja želim da zajedno kreiramo budućnost Pićna – s mladima, za mlade – zaključila je Luana Lukšić, studentica iz Floričići.