NA NOVOUREĐENOM TRGU NA LOKVI

U Rovinju svečano otvoreno Spomen obilježje hrvatskim braniteljima

| Autor: Nina Orlović Radić
(Snimila Nina Orlović Radić)

(Snimila Nina Orlović Radić)


Danas je na novouređenom Trgu na Lokvi, u nazočnosti brojnih uzvanika, svečano otvoreno Spomen obilježje hrvatskim braniteljima. U pozdravnoj i uvodnoj riječi, viša stručna suradnica za poslove informiranja Grada Rovinja Cristina Golojka, podsjetila je na hodogram gradnje kazavši da je tijekom 2022. godine proveden projektni natječaj za idejno rješenje i projektnu dokumentaciju.

Podsjetnik budućim generacijama

- Ocjenjivački sud u čijem su sastavu arhitekti, krajobrazni arhitekti, povjesničari, povjesničari umjetnosti, predstavnici Ministarstva kulture i medija te predstavnici branitelja, odabrali su djelo arhitektice Vanje Ilič. Dovršetkom ovog projekta Rovinj na dostojanstven način odaje počast žrtvi i doprinosu hrvatskih branitelja s ciljem da ovo Spomen obilježje ima ulogu očuvanja spomena na prošle događaje, na hrabrost i na junaštvo naših heroja te ulogu podsjetnika budućim generacijama, rekla je Golojka te pozvala savjetnika ministra hrvatskih branitelja Ivana Zelića i rovinjskog gradonačelnika da polože vijenac na Spomen obilježje.

(Snimila Nina Orlović Radić)(Snimila Nina Orlović Radić)

Uslijedilo je i obraćanje domaćina, gradonačelnika Rovinja Marka Paliage, koji je podsjetio okupljene da je Trg na Lokvi, u prošlosti bio mjesto života.

- Danas smo se ovdje okupili kako bi svečano obilježili završetak jednog važnog projekta za naš grad. Nalazimo se na Trgu na Lokvi, mjestu koje je, kako samo ime govori, nekada bilo izvor života za ovaj kraj. Danas, i na ovom istom mjestu, okupljamo se kako bi mu dali novi, simbolični smisao. Ovdje odajemo počast onima koji su svojom žrtvom omogućili stvaranje slobodne, samostalne i demokratske Hrvatske, rekao je Paliaga.

- Kad smo krenuli u ovaj projekt predložili smo tri moguće lokacije: Valdibora kod Spomenika palim borcima, lokacija pored Instituta "Ruđer Bošković" i ovaj Trg na Lokvi. Na raspisanom javnom natječaju stručni i neovisni ocjenjivački sud odabrao je kao najbolje rješenje za Spomen obilježje hrvatskim braniteljima djelo arhitektice Vanje Ilič i lokaciju Trg na Lokvi. Želja nam je bila da ovo mjesto postane prostor čuvanja, sjećanja i zahvalnost i mjesto gdje trajno čuvamo uspomenu na one koji su svoje živote dali za našu slobodu, svjesni da su nas upravo oni zadužil da svojim djelima sačuvano vrijednosti koje su branili, istaknuo je nadalje Paliaga i podsjetio da je početak inicijative za podizanjem Spomen obilježja došao za vrijeme prethodnog gradonačelnika i od Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

Značaj hrvatskih branitelja

- Cijeli proces priprema i provođenja natječaja pratilo je posebno povjerenstvo u čijem su natječaju, prije svega, sudjelovale braniteljske Udruge s našeg područja i druge stručne osobe. Izgradnja Spomen obilježja braniteljima Domovinskog rata bio je jedan od projekta koji sam uvrstio u prvi mandatni program i zato sam danas posebno ponosan jer smo uspjeli svi zajedno realizirati ovaj vrijedan projekt s kojim smo ispunili i dato obećanje. Mi danas živimo u miru i slobodi jednakih prava i mogućnosti. Činjenica je da bez hrvatskih branitelja ne bi bilo ni Hrvatske u današnjim granicama i ne bi imali demokratsku Republiku Hrvatsku, rekao je Marko Paliaga, istaknuvši da je 1.500 branitelja iz Rovinja sudjelovalo u Domovinskom ratu.

(Snimila Nina Orlović Radić)(Snimila Nina Orlović Radić)

Obraćajući se u svoje i u ime potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, Ivan Zelić je istaknuo kako je Trg, kao nekadašnje vrelo života, od danas mjesto sjećanja na sve one koji su svoj život dali za slobodu Hrvatske.

- Kada ljudski životi na svom ovozemaljskom koncu dožive poštovanje, kada se zbog njih okupljamo, kada im podižemo spomenike, onda s pravom možemo reći da su ti životi imali puninu smisla bez obzira na kratkoću njihovog trajanja. Spomen obilježje koje danas otkrivamo znak je trajnog poštovanja, mjesto pijeteta i sjećanja na branitelje koji su stali na prvu crtu obrane Hrvatske u vremenu kada je to značilo izložiti se pogibelji ne znajući da li će se dočekati sutra. Domovinski rat nije bio samo borba za oslobođenje teritorija, bio je to rat za pravo da sami odlučujemo o svojoj sudbini, o svojoj budućnosti, za pravo na život u miru i za pravo da budemo svoji, naglasio je Zelić.

Istina o Domovinskom ratu

Taj rat, dodao je, iznijeli su obični ljudi, susjedi, građani koji su zaslužili da ih se nikada ne zaboravi.

- U Domovinskom ratu sudjelovalo je više od 1.500 građana Rovinja. Mnogi su se vratili, a neki nažalost nisu. Njihova žrtva sve nas obavezuje, izjavio je Zelić, kazavši i da Rovinj pokazuje što znači sloboda, kao što zna i kome se ona duguje. - Ovo Spomen obilježje nije samo podsjetnik na prošlost, nego i putokaz budućnosti, da istina o Domovinskom ratu ne izblijedi, da mladi u Rovinju i čitavoj Hrvatskoj znaju tko su ljudi koji su im omogućili da danas žive u miru i slobodi koja im nije darovana, već da iza nje stoji istina, hrabrost i vjera onih koji su se borili za Hrvatsku.

Obol svečanosti otvorenja Spomen obilježja hrvatskim braniteljima, uz molitvu, dao je i rovinjski župnik mons. Viliam Grbac, kazavši da novootkriveno Spomen obilježje govori o onima koji su dali najveću žrtvu - svoj život, ali i o nama koji danas, zahvaljujući njima, baštinimo slobodu. Dodao je i da smo mi danas generacija koja pamti ono što je bilo važno i ono dobro u prošlost i one koji su bili spremni žrtvovati se za nas koji danas živimo.

Dodajmo da vrijednost novoizgrađenog Spomen obilježja hrvatskim braniteljima iznosi 1.520.000 eura koji su osigurani iz gradskog proračuna i uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter