BUJE

Započelo dopunjavanje nogostupa kamenim pločama

Početak zahtjevnog posla – postavljanje novih ploča na nogostup

Početak zahtjevnog posla – postavljanje novih ploča na nogostup


Sigurno je da posao neće ići brzo, posao je vrlo zahtjevan i mora se raditi pažljivo kako ne bi došlo do oštećenja ploča. S pločama manjeg formata nema poteškoća, ali velike ploče i zbog dimenzija i zbog svoje težine traže od radnika puno pažnje i preciznosti. Takve su ploče na nekim mjestima širine i više od jednog metra i težine veće od 400 kilograma

 

S početkom jeseni nastavljani su završni radovi u Ulici 1. svibnja, u sklopu cjelokupne rekonstrukcije te bujske prometnice. Podsjetimo, detaljna rekonstrukcija te ulice službeno je počela točno prije godinu dana. Prvo je postavljen novi cjevovod kojim je cijelo područje te bujske ulice spojeno na obodni kolektor, a nakon tih zahtjevnih radova počelo je iskopavanje u samoj ulici… Postavljene su sve potrebne podzemne instalacije, nova vodovodna mreža, kanalizacija, telefonski i drugi vodovi, plinski vodovi i sve što treba danas i u narednim godinama.

Rokovi su bili uvelike premašeni

Radilo se od početka Trga J. B. Tita do kraja Ulice 1. svibnja kod „male“ crkve, ali sve je išlo i previše sporo. Građanima nije bilo jednostavno, a poduzetnicima posebno, promet je u tom dijelu grada bio onemogućen, bilo je puno prigovora, posebno na rokove koji su uvelike premašeni. I još nije gotovo. Istina, nije se radilo preko ljeta, radnici buzetske Ekspert gradnje, glavnog izvođača radova, su preselili na neka druga radilišta, bujska ulica je asfaltirana, promet je uspostavljen, ali u toj ulici ima još posla. Na Trgu J. B. Tita sve je riješeno, na novom asfaltu su ponovo iscrtane oznake horizontalne signalizacije, a tijekom ljeta u Ulici 1. svibnja ostali su nogostupi sa dijelom starih kamenih ploča, a dio je bio samo sa betonskom podlogom.

U prvoj verziji završetka radova očekivalo se da će se sve stare kamene ploče koje su bile na nogostupima vratiti na svoje mjesto. Međutim, kamene ploče su zapravo služile i za pokrivanje odvodnih kanala niz ulicu, bilo ih je dosta napuklih i oštećenih. Isto tako, dosta ploča se oštetilo tijekom radova, vađenja ili preseljenja na drugu lokaciju gdje su čekale da „dođu na red“. Dok su se obavljali ostali poslovi, tekli su dogovori čime nadomjestiti prazna mjesta na nogostupu duž ulice, a konzervatori koji su nadgledali cijeli posao zahtijevali su opet kamene ploče. Na nekim mjestima nogostup je prilično širok, pa je tu bilo najviše problema.

Nove ploče od buzetskog sivca

Dogovoreno je da se na prazna mjesta umjesto običnog betona postave ploče od buzetskog sivca, jedne vrste kvalitetnog kamena. Ali, kamene ploče većih površina su lako i pucale, pa je posao išao vrlo sporo. Zato su se izvođač i investitor dogovorili da se tijekom ljeta obustave radovi, a za to vrijeme, do početka jeseni da se pripremi potrebna količina kamenih ploča svih potrebnih dimenzija.

Sada su radnici Ekspert gradnje počeli postavljati kamene ploče i pomalo završavati cjelokupan posao.

No, sigurno je da posao neće ići brzo, posao je vrlo zahtjevan i mora se raditi pažljivo kako ne bi došlo do oštećenja ploča. S pločama manjeg formata nema poteškoća, ali velike ploče i zbog dimenzija i zbog svoje težine traže od radnika puno pažnje i preciznosti. Takve su ploče na nekim mjestima širine i više od jednog metra i težine veće od 400 kilograma. Ukupno treba postaviti oko 400 kvadratnih metara takvih ploča s obje strane ulice.

- Buzetski sivac je izuzetno kvalitetan kamen, na postavljene ploče imat ćemo garanciju pet godina i nama je sada više važno da se sve postavi kako treba, nego da se radi na brzinu i s problemima. Znamo da radnicima nije lako, da je posao vrlo zahtjevan, ali nadam se da će sve proteći kako treba i da ćemo napokon okončati ovu veliku investiciju, kaže bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin.

Nema povećanja vrijednosti radova

Inače, postavljanje novih ploča nije povećalo vrijednost investicije, jer je s izvođačem dogovoreno da se ploče postave na račun kašnjenja u izvođenju radova. U toj ulici, osim postavljanja ploča, ima i još posla. Treba zatvoriti sve niše u zidovima kuća gdje su spajani vodovodni i drugi priključci, na jedno mjestu će se postaviti dodatna rešetka s ciljem brže odvodnje nakon većih kiša, tijekom radova dolazilo i do oštećenja ulaznog dijela u kuće koje su vrlo blizu ulice (stepenište, staklo na vratima i sl.), a bit će postavljeno nekoliko rukohvata tamo gdje su manje stepenice duž nogostupa. Izvođač radova se obavezao da će sva oštećenja biti sanirana i sve urađeno po projektu.

Rekonstrukcija Ulice 1. svibnja jedna je od najvećih investicija u posljednjim godinama u Bujama. Vrijednost radova je oko 3,2 milijuna kuna, a investitori su Komunalno poduzeće „6. maj“, Istarski vodovod i Grad Buje. (Napisao i snimio Luka JELAVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama