Arhiva/Ilustracija
Porečki vijećnici dali su suglasnost Istarskom vodovodu Buzet da se za projekt gradnje vodovodnog ogranka Jasenovica-Fuškulin prijavi na natječaj za dobivanje bespovratnih sredstava iz EU fondova iz Mjere 7 "Ulaganja u građenje javnih sustava za vodoopskrbu, odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda" iz Programa ruralnog razvoja.
Podnositelj zahtjeva za ovu potporu bit će Istarski vodovod, kojemu, međutim, da bi se mogao prijaviti treba odobrenje jedinice lokalne samouprave na kojoj će se projekt izvoditi. Bila je to u srijedu navečer jedina točka na sjednici koju su vijećnici usvojili jednoglasno i bez rasprave. U ime Istarskog vodovoda obrazloženje je dala Melita Čohilj koja je kazala da je ukupna vrijednost projekta 7,84 milijuna kuna koji su predviđenu planu poslovanja te tvrtke, a njegova provedba trajat će 18 mjeseci. Na spomenutom natječaju planira se zatražiti stopostotno sufinanciranje iz EU fondova. Troškovi građevinskih radova, stručnog nadzora i koordinatora zaštite na radu očekuju se u 2019., a stavljanje projekta u funkciju tijekom 2020. godine.
Kako je istaknula, cilj ove investicije jest poboljšanje vodoopskrbe naselja Jasenovica i Fuškulin i osiguranje kvalitetnije vode za piće. Tamošnji stanovnici bili su do sada priključeni na javnu vodoopskrbnu mrežu. No, zbog dotrajalosti cjevovoda i nedovoljnog profila za zadovoljenje potrošnje, izgradit će se novi cjevovod od nodularnog lijeva. Zdravstvena ispravnost i kvaliteta vode dodatno će se osigurati ugradnjom uređaja za UV dezinfekciju neposredno prije planiranih priključaka potrošača.
(T. K.)