MIR I DOBRO

Velike petarde zabranjene, ali ne i manja pirotehnička sredstva koja nisu bezazlena

Namjera je pojačanim i usmjerenim aktivnostima policije osigurati sigurnost, s naglaskom na sprečavanju zlouporabe oružja, eksplozivnih tvari, prije svega pirotehnike i ostalih ubojitih sredstava da bi svi građani mogli dočekati blagdane u ozračju mira, kaže Ivica Ezgeta

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
(Foto: Ivo Ravlić / CROPIX)

(Foto: Ivo Ravlić / CROPIX)


I ove godine Ministarstvo unutarnjih poslova provodi akciju 'Mir i dobro' kojom se pokušava ukazati na opasnost uporabe pirotehničkih sredstava koja brojnim građanima, unatoč upozorenjima, nerijetko služe kao sredstvo zabave, posebice u periodu božićnih i novogodišnjih blagdana.

Ivica Ezgeta, voditelj Odjela za osiguranja, prevenciju, metodologiju rada i stručno usavršavanje policije istaknuo je da je to već tradicionalna akcija koja se provodi od 1993. godine, a ove godine je započela 15. prosinca i trajat će do 9. siječnja 2022.

"Cilj ove akcije je pojačanim i usmjerenim aktivnostima policije osigurati povoljno stanje sigurnosti, a naglasak je sprečavanje zlouporabe oružja, eksplozivnih tvari, prije svega pirotehnike i ostalih ubojitih sredstava da bi svi građani Istarske županije mogli dočekati blagdane u ozračju mira", izjavio je Ezgeta. Dodao je da je prošlogodišnja akcija protekla mirno i bez težih posljedica, kada je zabilježeno samo jedno oštećenje automobila pirotehničkim sredstvom i jedan događaj vezan uz nepoštivanje zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana.

Ukazao je i na aktivnosti PU istarske koje se provode za vrijeme akcije da bi se osiguralo povoljno stanje sigurnosti, poput pojačanih aktivnosti u zonama vjerskih objekata te javnih prostora, sprečavanje zloporabe pirotehničkih sredstava, kao i osiguravanje protočnosti prometa na svim važnijim cestovnim pravcima. Pozvao je vozače na strpljivost, na vozačku kulturu i poštivanje prometnih propisa, posebice prilikom odluke o ulasku u vozilo pod utjecajem alkohola da bi se izbjegle kobne posljedice.

"Poduzimat ćemo mjere pojačanog nadzora državne granice, kao i nadzor javnog reda i mira, a usmjerit ćemo se i na prevenciju kaznenih djela svih vrsta. Sve navedeno provodi se u suradnji s nadležnim institucijama i u skladu s propisanim epidemiološkim mjerama", naglasio je Ivica Ezgeta.

Na pirotehnička sredstva, njihovu uporabu i rizike upozorio je Anto Mijatović, voditelj Protueksplozijskog odjela Policijske uprave istarske. "Ono što se dogodilo s nadopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, odjeknulo je u javnosti kroz zabranu uporabe petardi i redenika. Iako se kroz medije primarno provlačio utjecaj tih sredstava na životinje, može se slobodno reći da ona ne utječu samo na život naših kućnih ljubimaca, nego i na ljude. Postoje građani svih dobnih skupina koji slavlja blagdana ne vide kroz bacanje petardi, a koje zapravo nisu nimalo bezazlene", istaknuo je Mijatović. Naveo je da se ono što se promijenilo u navedenom zakonu prvenstveno odnosi na zabranu korištenja sredstava kategorija F2 i F3, petardi i redenika. I dalje se u dućanima koji prodaju pirotehnička sredstva mogu kupovati boksovi s vatrometom koji spadaju u kategoriju F2. Dozvoljeni period prodaje navedenih sredstava je od 15. prosinca do 1. siječnja, a korištenja od 27. prosinca do 1. siječnja.

"Petarde koje su ranije bile u upotrebi, piratice i slični oblici sada su apsolutno zabranjeni i više se ne mogu ni prodavati ni koristiti", naglasio je Mijatović. Po njegovim riječima, sredstva iz kategorije F1 i dalje se cijele godine mogu prodavati osobama starijima od 14 godina koje ih jedine smiju koristiti.

"U kategoriju F1 spadaju male petarde, bengalske šibice, konfete, male bombice i žabice, pasje bombice, a sve ovisi o nazivima proizvođača. Svrstavanje pirotehnike u razrede ovisi o decibelima prilikom eksplozije koje proizvode i količini pirotehničke smjese koja se nalazi unutar sredstava, pa je raspoređena u kategorije F1, F2, F3 i F4, sukladno zvuku koji se izazove prilikom detonacije", kaže Mijatović.

Ističe da pirotehnička sredstva, koja su u prodaji dozvoljena, ipak nisu bezazlena te da osobe koje ih koriste moraju iznimnu pažnju obratiti na upute o korištenju koje se nalaze na pakiranju. "Takva sredstva ne treba koristiti u zatvorenim prostorima ako nisu pod određenim uvjetima, kao niti na mjestima gdje je okupljen veći broj osoba. Uvijek se treba na siguran način pristupati takvim sredstvima", zaključio je Mijatović.Za nepridržavanje Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, za roditelje i skrbnike osoba mlađih od 14 godina predviđena je kazna od 1.000 do 3.000 kuna, a za prodavatelje od 10 do 30 tisuća kuna.

Ukazano je i na trajanje nacionalne kampanje 'Manje oružja, manje tragedija' kojom se građani pozivaju na dragovoljnu predaju oružja bez sankcija, ali i pirotehničkih sredstava, uz zajamčenu anonimnost. Iz PU istarske ističu da su u proteklih nekoliko godina građani ostavljali ručne bombe pored kontejnera za otpad, u blizini škola i vrtića, što je iznimno opasno te mole građane da to ne čine nego da im se obrate kako bi se oružje zbrinulo na siguran način.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter