nije nemoguće

Povjesničar Vedran Sinožić smatra da mitska Troja zapravo postoji i nalazi se u Istri. OVO SU NJEGOVI ARGUMENTI

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Vedran Sinožić / Motovun (Snimili Anđelo Dagostin / Dejan Štifanić)

Vedran Sinožić / Motovun (Snimili Anđelo Dagostin / Dejan Štifanić)


Kada je kasnih 70-ih godina dječarac Vedran Sinožić dobio za čitanje neobaveznu lektiru, knjižicu Školske knjige "Ilijada i Odiseja", teško da je mogao slutiti da će ga osvojiti kao književno-povijesno djelo, tijekom idućih desetljeća doslovce zaokupiti život, ali i do kakvih će ga sve slutnji, pretpostavki, pa konačno i otkrića dovesti.

Mitska Troja stoljećima je, pa i tisućljećima, nepresušno vrelo nadahnuća za njezine čitatelje i proučavatelje. Ne samo zbog toga što je riječ o jednom od najstarijih književnih djela čovječanstva koje unatoč starinskom diskursu epa Ilijade i u suvremenosti budi maštu čitatelja, već i stoga što se ni nakon stoljeća istraživanja još uvijek ne može sa sigurnošću zaključiti gdje se grad Troja nalazio, odnosno gdje se odvijao famozni Trojanski rat.

Nakon dugog i studioznog istraživanja diplomirani povjesničar, publicist i homerolog Vedran Sinožić već pet godina, otkad je objavio prvu od svojih triju knjiga, nudi rješenje ove enigme za koje je uvjeren da ima sve potrebne pretpostavke i opravdane tvrdnje koje nadilaze dosadašnje istraživače. Drevna Troja, odnosno Homerov sveti grad Ilion zapravo je današnji Motovun na rijeci Mirni, kaže Sinožić.

No, krenimo redom. Do konca 19. stoljeća većina je smatrala da je čuvena Troja samo mitsko mjesto iz (pred)helenskog razdoblja. Tada su Heinrich Schliemann i Frank Calvert započeli otkopavanje toga lokaliteta na predjelu Hisarlik, nadomak Dardanela u Maloj Aziji, te je danas to službeno prihvaćeno, iako ima i mnogo argumenata zašto to nije zadovoljavajuće rješenje. Ako skočimo stoljeće unaprijed, meksički autor Roberto Salinas Price sredinom 1980-ih iznio je teoriju da se Troja nalazila na prostoru hercegovačkog mjesta Gabela. I tako je Troja prvi put "stigla" na Jadran.

- To me fasciniralo, tako da sam kupio knjigu u stihovima od Tome Maretića s 15.693 stihova tražeći navode jesu li i koliko istiniti, kaže Sinožić o svojim istraživačkim počecima.

Smatra da su Salinasovi zaključci samo djelomično točni - smatra da je Gabela ahejski grad Trioesa, grad napadača na pravu Troju - ali je zahvalan što mu je otvorio oči smjestivši Troju na Jadran. Također je prema stihovima stvorio mentalnu sliku Troje koja se, prema Sinožiću, poklapa: Prijamova palača (motovunski hotel Kaštel), Prijamove štale (današnje mletačke štale), izvor vode (bunar u vrtu hotela), Bučni trijem (ljetna plesna terasa), Atenin hram te Hekabina kuća (Prijamova žena) izvan zidina s izvorom vode koja se također nalazi u Motovunu nizbrdo od dječjeg vrtića.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter