HUMANITARNA AKCIJA

UREĐAJ KOJI BRZO SPAŠAVA ŽIVOT: Novi automatski defibrilator na ulazu u bujsku sportsku dvoranu

| Autor: Luka JELAVIĆ
Hrvoje Kovačević, Fabrizio Vižintin, Gianfranco Kozlović i Rosanna Bubola na prezentaciji rada defibrilatora

Hrvoje Kovačević, Fabrizio Vižintin, Gianfranco Kozlović i Rosanna Bubola na prezentaciji rada defibrilatora


Defibrilator je postavljen na ulazu u bujsku sportsku dvoranu, u blizini bujskih osnovnih i srednjih škola. Na tom području svakodnevno boravi više od 750 učenika škola i 200 djelatnika, a u dvorani se uz sportaše tijekom godine okuplja i velik broj građana prateći razne kulturne, sportske i druge manifestacije

Svjetski dan oživljavanja u Bujama je obilježen postavljanjem još jednog automatskog vanjskog defibrilatora (AVD uređaja), što je rezultat suradnje Grada Buje, Pučkog otvorenog učilišta i Gradskog društva Crvenog križa. Za nabavku i postavljanje tog važnog uređaja za oživljavanje iskorišten je dio sredstava od humanitarnog projekta kojega je ljetos organiziralo Pučko otvoreno učilište u suradnji s agencijom za kulturno-umjetničke djelatnosti Lifestyle i Vinarijom Kozlović, uz podršku Grada Buje, Turističke zajednice Buja, a pod pokroviteljstvom Istarske županije i Vinistre.

Humanitarni koncert u vinariji Kozlović

Koncert je, podsjetimo, bio organiziran u vinariji Kozlović gdje su nastupili poznati slovenski glazbeni sastav Mascara Quartet te solistica baleta HNK "Ivana pl. Zajca" iz Rijeke Marta Voinea, uz eno-gastronomsku ponudu Vinarije Kozlović i renomiranih chefova Marka Morgana, Mire Zrnić i Zdravka Tomšića. Prihod od humanitarnog koncerta prvenstveno je bio namijenjen za kupnju dječjeg kreveta za pojačanu njegu i EKG uređaja za rodilište i pedijatriju pulske Opće bolnice.

- U toj humanitarnoj akciji uspjeli smo prikupiti više novca od predviđenog pa smo odlučili za razliku sredstava kupiti automatski vanjski defibrilator. Grad Buje, uz ostale, dao je svoj doprinos toj akciji, ali najveće zasluge idu poduzetniku Gianfrancu Kozloviću koji je najviše energije uložio u ovaj projekt, iskazao je svoje zadovoljstvo gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin na prigodnoj demonstraciji rada novog defibrilatora koji je postavljen na ulazu u bujsku sportsku dvoranu, u blizini bujskih osnovnih i srednjih škola. Na tom području svakodnevno boravi preko 750 učenika škola i 200 djelatnika, a u dvorani se uz sportaše tijekom godine okuplja i velik broj građana prateći razne kulturne, sportske i druge manifestacije.

Iznimno važan kod srčanog aresta

Ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Bujštine Hrvoje Kovačević također je zahvalio svim sudionicima tog projekta ukazujući na važnost postavljenog defibrilatora.

- Uređaj je iznimno važan kod srčanog aresta, posebice zato što u tom slučaju treba promptno intervenirati, a znamo da se najbliža hitna pomoć nalazi u Umagu. Uređaj nije bez razloga postavljen uz dvoranu, jer se radi o lokaciji na kojoj je velika frekvencija učenika i drugih građana. Uređaj u zemljama EU-a vrlo je uobičajen u trgovačkim centrima, dok je kod nas ta ideja još u povojima. Buje je sada grad s najvećim brojem AVD uređaja po broju stanovnika. Svi AVD uređaji su evidentirani i putem posebne aplikacije moguće je vidjeti njihovu lokaciju. Prošle godine smo uspjeli osposobiti sve djelatnike srednjih škola za korištenje uređaja, a sada to želimo učiniti i s osobljem u osnovnim školama, rekao je Kovačević.

Volonterke Crvenog križa su pokazale kako se uređaj koristi. Inače, korištenjem automatskih vanjskih defibrilatora (engl. AED, u Hrvatskoj se koristi i naziv AVD) značajno je povećan postotak preživljavanja osoba koje su doživjele srčani udar. Dokazano je da kardiopulmonalna reanimacija i rana defibrilacija mogu vratiti normalan srčani ritam kod osoba sa srčanim zastojem. Zapravo, to su uređaji koji izvrše analizu srčanog ritma, daju upute spašavatelju (glasom, na hrvatskom jeziku) i omogućuju defibrilaciju.

Potpuno su sigurni, jer će uređaj dozvoliti defibrilaciju tek kad je njegova analiza pokazala da je unesrećeni u takvom stanju da mu samo defibrilacija može pomoći. Dakle, s AVD-om se može samo pomoći, a nikako naštetiti osobi. Ako se defibrilator primjeni u prvih 3 do 5 minuta, postoji vrlo visoka vjerojatnost da će osoba koja je doživjela srčani zastoj preživjeti i uspješno se oporaviti.

Prikupljeno 77 tisuća kuna

Ravnateljica POU-a Buje Rosanna Bubola okupljenima je prenijela da je prilikom humanitarnog koncerta prikupljeno 77.000 kuna te iskoristila prigodu i zahvalila se svima koji su svojim donacijama sudjelovali u tom projektu. Poznati istarski poduzetnik, vinar Gianfranco Kozlović iskazao je svoje zadovoljstvo što je sudjelovao u tom humanitarnom projektu i pomogao u realizaciji vrijednih ideja u nabavci potrebne medicinske opreme.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter