IZLOŽBA NA TRGU

UMAG: PLAKATOM PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

| Autor:  Sanja BOSNIĆ
Jedan od izloženih plakata u Umagu (Snimila Sanja Bosnić)

Jedan od izloženih plakata u Umagu (Snimila Sanja Bosnić)


Izloženi plakati su radovi učenika grafičkog odjela 3. i 4. razreda Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Pule. Izložba je nastala na inicijativu Odjela prevencije Policijske uprave istarske i Sigurne kuće Istra, a povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Već dva dana građani Umaga i gosti grada u šetnji Trgom 1. svibnja zadržavaju se ispred plakata na kojima su prikazani umjetnički motivi žena s intervencijama na fotografijama, uokvireni frazama: Nasilje, je nasilje, je nasilje.

Pod mentorstvom nastavnika Andija Pekice i Denisa Sardoza plakate su izradili učenici Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Pule Mia Dobranović, Alice Kleva, Ana Kolar, Lucija Mijandrušić, Lana Milos, Ivana Petković Rakovac, Dario Pratljačić, Bruno Zović , Nina Bulešić, Stefani Darrer, Mia Duić, Ema Kuna, Lara Medica, Deniz Milotić i Ana Pašić.

Ilustracija

Izložba "Nasilje, je nasilje, je nasilje" predstavlja vizualne uzorke povezane s trima osnovnim elementima tj. motivima.

Prvi motiv je, navedeni slogan u okviru, referenca na čuvenu rečenicu Getrude Stein - Ruža je ruža, je ruža, je ruža.... Drugi je motiv žene u povijesti umjetnosti; žene kojoj se divimo, žene muze, žene koja se putem inspiracije i autorova majstorstva uzdiže iznad imitacije ponuđenog predloška postavši na taj način gotovo metafizičko mjesto obožavanja. Treći prisutan element na plakatima je intervencija na liku žene, promišljena i simbolički usmjerena intervencija koja ide u smjeru destrukcije, negacije, oštećivanja, nasilja nad motivom/materijom tj., slikovnom predodžbom tijela/duše u liku žene. Formalno, radi se o unikatnim djelima koje u izvedbenom djelu (naknadna intervencija na otisnutom plakatu) možemo (uvjetno) povezati s tradicijom kolaža, dekolaža, asamblagea, prostornog pokreta (Movimento spaziale), street arta...

Izloženi plakati su radovi učenika grafičkog odjela 3. i 4. razreda Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Pule.

Izložba je nastala na inicijativu Odjela prevencije Policijske uprave istarske i Sigurne kuće Istra, a povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Zamišljeni su kao komunikacijska, vizualna komunikacija, odnosno, podrška široj kampanji. Temi se pristupilo iz užeg, iskustvenog konteksta i djelomično istraživačkim metodama.

Plakati su 25. studenog prošle godine bili postavljeni na pojedinim izlozima trgovina u Puli, upravo na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Nakon toga je izložba gostovala u DC Rojc u Puli te u galeriji CTRL-Z, novo otvorenom izlagačkom prostoru Umjetničke akademije u Splitu.

- Učenici i mentori su navedenom izložbom željeli naglasiti da tema kojom se plakati bave treba biti aktualna 365 dana u godini, jer proširivanje svijesti o problemu nasilja nad ženama, poticanje da se o njemu razmišlja i izvan prigodnih termina mora biti konstanta ove izložbe, naveo je Andi Pekica, umjetnik i nastavnik u Školi primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula, povodom nastanka ove izložbe.

Organizator umaške urbane izložbe na Trgu 1. svibnja je ustanova Festum, a izložbeni postav potpisuje Sanja Benčić, viša stručna suradnica za kulturna događanja i manifestacije Festuma.

Izložba se može razgledati do petka 11. ožujka u vremenu od 7.30 do 15.30 sati.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter